Login lub e-mail Hasło   

Molas - pamietniki Indian Kuna

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.kolumbijsko.com/kolumbia/lege(...)_2.html
„Kobiety są malarkami Kolory, które wybierają to czerwony, żółty i niebieski, bardzo błyszczące i urzekające Tworzą figury ptaków, bestii, ludzi, drze...
Wyświetlenia: 2.400 Zamieszczono 06/10/2006

„Kobiety są malarkami […] Kolory, które wybierają to […] czerwony, żółty i niebieski, bardzo błyszczące i urzekające […] Tworzą figury ptaków, bestii, ludzi, drzew […]”

Dawno, dawno temu, indiańska kobieta bóg, Kabayaí, nauczyła mieszkanki społeczności Kuna (grupa Indian zamieszkujących tereny kolumbijskiego regionu Urabá) wyszywania oryginalnych ubrań. Celem tego zadania miało być stworzenie niepowtarzalnego stroju. Od tego czasu, kobiety Kuna podtrzymują tę tradycją, chodzą ubrane w molas całe życie i w nich spoczywają w ziemi, w dniu, w którym odchodzą z tego świata.

MolaKorzenie molas sięgają rytuału malowania ciała (tatuaży), które następnie przeniesione zostało na materiał. Molas obrazują kosmogonię indiańskiego świata, będąc jego graficzną wizją, pełną kolorów i przeróżnych antropo i zoomorficznych znaczeń. Kolorowe figury geometryczne przedstawiają mitologiczne sceny, stworzenie świata, florę i faunę regionu zamieszkiwanego przez plemię Kuna.

Jednym z istotnych elementów molas jest ich dualizm, temat niezwykle ważny dla wielu rdzennych społeczności Ameryki Południowej. Według wierzeń Indian Kuna, wszelkie stworzenia na Ziemi posiadają swój purba (drugie ja, ukryta esencja, dusza): ludzie, zwierzęta, rośliny, przedmioty, itd.

MolaSamo słowo mola oznacza parę warstw, które ją tworzą. Warstwy te połączone są ze sobą zgodnie z formami stylistycznymi przekazywanej ustnie literatury. Rytualne śpiewy Indian Kuna składają się ze zwrotek i powtórzeń, którym towarzyszą prawie niezauważalne modyfikacje w słownictwie, dźwięku lub znaczeniu. Jest to rodzaj subtelnej gry, która zawiązana zostaje między czarem rytmu i przyjemnością wariacji. To samo dzieje się z molas. Dwie warstwy materiału zmieniać mogą główny motyw, kolor lub tło.

Tematem, który zwykle powtarza się w molas jest obraz labiryntu. Indianie Kuna wierzą, że człowiek, bogata, tropikalna roślinność i zwierzęta to połączone ze sobą za pomocą skomplikowanych dróg elementy.

MolaMolas to kartki książki, będącej pamiętnikiem Indian Kuna, na które kobiety przelewają wizję świata, to, co istnieje ponad nim, epizody pochodzące z literatury, śpiewy, wiersze i zwyczaje. Ten ostatni rodzaj molas określany jest jako pabgan igar miolakana (molas będące drogami ojców).

W efekcie, sztuka molas, uprawiana przez kobiety należące do tej indiańskiej, kolumbijskiej społeczności, ukazuje nie tylko ogromny, naturalny gust i wyczucie artystyczne, ale również szeroko prezentuje niezwykle oryginalną kulturę.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1427
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 587
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 993
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 864
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 711
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 633
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 930
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 581
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 653
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 421
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 464
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 407
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 749
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 332
 
Autor
Dodał do zasobów: Łukasz Żyrański
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska