JustPaste.it

Kolumbijskie telenowele

W kolumbijskiej telewizji oprócz piłki nożnej i modnych aktualnie reality shows pierwsze skrzypce odgrywają telenowele, zarówno produkcji lokalnej jak i przygotowywane w wersjach międzynarodowych. Telenowele w Kolumbii stanowią praktycznie rdzeń kręgowy telewizyjnych kanałów, przynosząc im ogromne dochody i będąc jednocześnie niezwykle lukratywnym przedsięwzięciem.

567961d2e21e1bd56c2e6b24b00b726b.jpgTelenowele określane są jako przykład tzw. przemysłu rozrywkowego, który w gruncie rzeczy nie jest niczym więcej jak jawną manipulacją kolumbijskiego społeczeństwa. Wielkie, kolumbijskie kanały telewizyjne takie jak Canal Caracol i RCN mogą starać się mnie przekonać, że chodzi tutaj o wyrażenie popularnej sztuki. Pytanie jednak, jakie mi się nasuwa, jest następujące: Skąd bierze się przekonanie, że to co popularne symbolizować musi niską jakość? Tak bowiem tłumaczy się obłożenie programu telewizji bezsensownymi telenowelami. Mówi się, że „skoro chcemy oglądać śmieci, dajemy Wam śmieci". To oczywiste kłamstwo. Prawda jest taka, że zmusza się nas – telewidzów do oglądania banalnych i trywialnych programów, ponieważ nie proponuje się w zamian nic innego.

Aby nie doprowadzić do publicznej kłótni przyznać muszę, iż telenowele stały się symbolami latynoamerykańskich rynków. Seriale te oglądane są bowiem na całym świecie od Europy Wschodniej po Chiny, od Afryki po świat arabski. Ich wpływ na ekonomię kraju jest ogromny szczególnie w takich państwach jak: Kolumbia, Wenezuela, Meksyk, Brazylia i Argentyna. Pomagają one bowiem podnieść poziom oglądalności pozostałycvh programów. To właśnie dlatego stacje telewizyjne przeznaczają ogromne sumy pieniędzy na produkcje tego typu programów.

ddcdc15d1c24e88ee9c09d7b57cfb330.jpgTelewizyjni specjaliści doskonale wiedzą, że złą oglądalność ulepsza się, wprowadzając o danej godzinie telenowelę. W kolumbijskiej telewizji telenowele transmitowane są od poniedziałku do piątku między 10:00 rano i 12:00 w południe. Następuje wówczas przerwa na wiadomości. O 14:30 znowu pojawiają się telenowele, które trwają aż do 19:00, kiedy to pojawia się dziennik wieczorny. Po nim około godziny 20h00 zaczynają się kolejne telenowele, które trwają aż do północy. W sumie, w ciągu dnia w programie telewizyjnym tylko jednego kanału mamy około 10 godzin intelektualnego śmietnika.

Szczegóły i historie nie mają tu większego znaczenia. Struktura większości tych produkcji jest taka sama. Bohaterowie pozytywni są ciemnowłosy, Ci niedobrzy to blondyni. Ona jest biedna, on pochodzi z bardzo bogatej rodziny. Zakochują się. W połowie serialu jeden z bohaterów z ogromnym dramatyzmem mówi głównej postaci: „Całe życie Cie oszukiwano. Wyjawię Ci prawdę. Twój ojciec nie jest Twoim prawdziwym ojcem." Tutaj pojawia się muzyka i w tej chwili następuje przerwa na reklamy.

Nie tylko w Kolumbii jednak telenowele wywierają tak wielki wpływ na społeczeństwo. Zgonie z danymi UNESCO podczas wojny na Bałkanach wstrzymano wymianę ognia na czas transmisji brazylijskiej telenoweli „Niewolnica Isaura". W 1999 r. natomiast na Wybrzeżu Kości Słoniowej wiele meczetów przyspieszyło godziny modlitw, aby pozwolić wiernym obejrzeć meksykańską telenowelę „Marimar".

 

Źródło: Ewa Kulak

Licencja: Creative Commons