Login lub e-mail Hasło   

Jakie są korzyści stron umowy franchisingowej?

Umowa franchisingowa - trwala integracja uczestników kanalu w celu efektywnej obslugi rynku. Franchising - dlugoterminowe pozwolenie (licencja, zgoda, franchise) udzielon...
Wyświetlenia: 8.082 Zamieszczono 20/05/2006
Umowa franchisingowa - trwala integracja uczestników kanalu w celu efektywnej obslugi rynku.
Franchising - dlugoterminowe pozwolenie (licencja, zgoda, franchise) udzielone umownie przez franchisingodawce, a polegajace na mozliwosci uzywania handlowych nazw, znaków towarowych i biznesowych systemów franchisingodawcy do dystrybucji produktów lub uslug dokonywanych na wlasny rachunek przez franchisingobiorce. Jest to ogólnie rzecz ujmujac system dystrybucji. Mozna go podzielic na: produkcyjny, handlowy lub dystrybucyjny, uslugowy, mieszany. Biorac pod uwage kryteria franchising dzielimy na:
- bezposredni( franchisingodawca sam tworzy siec- )
- posredni( wystepuje posrednik, np. w sieci zagranicznej)
- indywidualny( umowa zawarta tylko z jednym podmiotem i dodatkowo ograniczona terytorialnie)
- podporzadkowany( wyróznieniem jest stopien podporzadkowania franchisingobiorcy)
- wielokrotny( franchisingobiorca prowadzi kilka firm na danym obszarze)
- subfranchising( franchisingobiorca moze sam podpisywac- dalej umowy)
- krajowy,
- miedzynarodowy,
- kooperacyjny,
- bankowy itd...
W trakcie trwania umowy franchisingowej, franchisingobiorca jest pod stala kontrola franchisingodawcy oraz wykonuje umowe zgodnie z zaleceniami i wskazówkami franchisingodawcy. Oczywiscie za ten przywilej trzeba zaplacic. Zwykle jest to poczatkowa oplata za otrzymanie licencji oraz w trakcie trwania umowy" honoraria"( ang. royalities) lub „ oplata za uslugi"( ang. free for servises). Umowy tego rodzaju wydaja sie lukratywnym interesem, który polega na mariazu sprawdzonego systemu biznesowego z kapitalem franchisingobiorcy oraz jego zaangazowaniem.
Przed podpisaniem konkretnej umowy powinienes zebrac jak najwiecej informacji o swoim przyszlym partnerze. Do takich informacji naleza miedzy innymi:
- rodzaje splat i ich wysokosci; wielkosc- inwestycji, jakie musisz poniesc- ; sytuacja prawna franchisingodawcy, w tym warunki, w jakich firma moze zostac- zlikwidowana lub zbankrutowac- ; warunki umowy franchisingowej; informacje o zarzadzie franchisingodawcy; sprawozdanie finansowe po audycie; obowiazki stron umowy; zasieg terytorialny umowy; warunki zakonczenia umowy franchisingowej; informacja o ilosci firm, które realizuja z naszym przyszlym partnerem podobne umowy.
Wazna sprawa jest wyselekcjonowanie galezi gospodarki, w obszarze w którym chcielibysmy podpisac umowe franchisingowa. Zainteresowanie konkretna sfera dzialalnosci zalezy równiez od wielu czynników, które sa zwiazane z przyszlym franchisingobiorca, miedzy innymi od: waszego osobistego doswiadczenia; wyksztalcenia; zdolnosci uczenia sie; temperamentu; waszych mozliwosci finansowych; rodzaju pracy, która chcielibyscie wykonywac.
Mozna powiedziec, ze umowa franchisingowa nie jest dobrym rozwiazaniem dla kazdego, jak równiez nie kazdy franchising jest odpowiedniej jakosci. Jezeli zamierzacie prowadzic interes na wlasny rachunek franchising jest jedna z opcji, która warta jest rozwazenia. Pomimo wszystko, jezeli jest taki franchising, który dawalby wam to, czego oczekujecie po biznesie, to warto go poszukac.

Podobne artykuły


31
komentarze: 10 | wyświetlenia: 16119
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 561859
19
komentarze: 111 | wyświetlenia: 4911
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11894
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4724
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 12111
44
komentarze: 12 | wyświetlenia: 41835
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 4995
5
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14740
37
komentarze: 38 | wyświetlenia: 23638
28
komentarze: 151 | wyświetlenia: 4846
26
komentarze: 17 | wyświetlenia: 37166
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 11331
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  oldml,  08/07/2008

Franchising to taka forma wyzysku :-)

  perone  (www),  15/07/2010

Jeżeli zawiązujesz umowę z solidnym partnerem to korzyści są z obu stron. Polecam tę metodę prowadzenia własnego biznesu.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska