JustPaste.it

Jakie są korzyści stron umowy franchisingowej?

Umowa franchisingowa - trwala integracja uczestników kanalu w celu efektywnej obslugi rynku.
Franchising - dlugoterminowe pozwolenie (licencja, zgoda, franchise) udzielone umownie przez franchisingodawce, a polegajace na mozliwosci uzywania handlowych nazw, znaków towarowych i biznesowych systemów franchisingodawcy do dystrybucji produktów lub uslug dokonywanych na wlasny rachunek przez franchisingobiorce. Jest to ogólnie rzecz ujmujac system dystrybucji. Mozna go podzielic na: produkcyjny, handlowy lub dystrybucyjny, uslugowy, mieszany. Biorac pod uwage kryteria franchising dzielimy na:
- bezposredni( franchisingodawca sam tworzy siec- )
- posredni( wystepuje posrednik, np. w sieci zagranicznej)
- indywidualny( umowa zawarta tylko z jednym podmiotem i dodatkowo ograniczona terytorialnie)
- podporzadkowany( wyróznieniem jest stopien podporzadkowania franchisingobiorcy)
- wielokrotny( franchisingobiorca prowadzi kilka firm na danym obszarze)
- subfranchising( franchisingobiorca moze sam podpisywac- dalej umowy)
- krajowy,
- miedzynarodowy,
- kooperacyjny,
- bankowy itd...
W trakcie trwania umowy franchisingowej, franchisingobiorca jest pod stala kontrola franchisingodawcy oraz wykonuje umowe zgodnie z zaleceniami i wskazówkami franchisingodawcy. Oczywiscie za ten przywilej trzeba zaplacic. Zwykle jest to poczatkowa oplata za otrzymanie licencji oraz w trakcie trwania umowy" honoraria"( ang. royalities) lub „ oplata za uslugi"( ang. free for servises). Umowy tego rodzaju wydaja sie lukratywnym interesem, który polega na mariazu sprawdzonego systemu biznesowego z kapitalem franchisingobiorcy oraz jego zaangazowaniem.
Przed podpisaniem konkretnej umowy powinienes zebrac jak najwiecej informacji o swoim przyszlym partnerze. Do takich informacji naleza miedzy innymi:
- rodzaje splat i ich wysokosci; wielkosc- inwestycji, jakie musisz poniesc- ; sytuacja prawna franchisingodawcy, w tym warunki, w jakich firma moze zostac- zlikwidowana lub zbankrutowac- ; warunki umowy franchisingowej; informacje o zarzadzie franchisingodawcy; sprawozdanie finansowe po audycie; obowiazki stron umowy; zasieg terytorialny umowy; warunki zakonczenia umowy franchisingowej; informacja o ilosci firm, które realizuja z naszym przyszlym partnerem podobne umowy.
Wazna sprawa jest wyselekcjonowanie galezi gospodarki, w obszarze w którym chcielibysmy podpisac umowe franchisingowa. Zainteresowanie konkretna sfera dzialalnosci zalezy równiez od wielu czynników, które sa zwiazane z przyszlym franchisingobiorca, miedzy innymi od: waszego osobistego doswiadczenia; wyksztalcenia; zdolnosci uczenia sie; temperamentu; waszych mozliwosci finansowych; rodzaju pracy, która chcielibyscie wykonywac.
Mozna powiedziec, ze umowa franchisingowa nie jest dobrym rozwiazaniem dla kazdego, jak równiez nie kazdy franchising jest odpowiedniej jakosci. Jezeli zamierzacie prowadzic interes na wlasny rachunek franchising jest jedna z opcji, która warta jest rozwazenia. Pomimo wszystko, jezeli jest taki franchising, który dawalby wam to, czego oczekujecie po biznesie, to warto go poszukac.

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych