Login lub e-mail Hasło   

Uwaga na domeny

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://artelis.pl/art-30,5,43,Internet_i(...)ny.html
To, że płacisz za domenę i przez jakiś czas jej używasz, niekoniecznie musi oznaczać że jest ona Twoja. Sprawdź dokładnie umowę ze swoim pośrednikiem - unikniesz przykrych niesp...
Wyświetlenia: 1.356 Zamieszczono 17/10/2006
To, że płacisz za domenę i przez jakiś czas jej używasz, niekoniecznie musi oznaczać że jest ona Twoja. Sprawdź dokładnie umowę ze swoim pośrednikiem - unikniesz przykrych niespodzianek.

Domena internetowa - unikalny adres strony WWW - potrzebna jest nie tylko dbającym o swój sieciowy wizerunek firmom, ale także coraz częściej użytkownikom prywatnym, którzy również pragną mieć "swój kawałek sieci".

Dobrze wybrana i prosta domena to znacznie większa oglądalność wirtyny WWW. Właściwie dobrany adres URL nie tylko łatwiej zapada w pamięć, ale również ułatwia pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych.

Wszystkie domeny polskie rejestrowane są w NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Pełni on funkcję "registry", czyli krajowego rejestru nazw internetowych w domenie .pl.

W Internecie znaleźć można jednak bardzo wiele różnych firm oferujących rejestrację domeny. Nie jest to w żaden sposób sprzeczne z tym, co napisałam powyżej: wszystkie te firmy oferują bowiem tylko pośrednictwo w rejestracji, pomiędzy Tobą i NASKiem.

Pośredników takich można z grubsza podzielić na dwie grupy:

Partnerzy NASK

Są to podmioty, z którymi NASK podpisał Porozumienie dotyczące rejestracji i utrzymywania nazw domen internetowych. Takie firmy są wcześniej przez NASK sprawdzone pod kątem ilości rejestrowanych domen, terminowości i możliwości technicznych oraz zabezpieczenia danych klientów.

Lista partnerów dostępna jest na stronach www.dns.pl

Pośrednicy indywidualni

Są to zwykle firmy, które mimo braku podpisanej z NASK umowy na własną rękę pośredniczą w rejestracji domen. Tą grupę należy znacznie dokładniej sprawdzać pod kątem wiarygodności i uczciwości - całą naszą współpracę z nimi reguluje wyłącznie podpisana umowa.

Na co należy uważać?

Po pierwsze: zawsze sprawdzaj, na kogo rejestrowana jest domena.

Jeśli pośrednik zarejestruje ją na siebie, w razie jakichkolwiek problemów odzyskanie domeny będzie bardzo trudne. Nie będziesz też prawdopodobnie mgła przenieść jej do innego dostawcy usługi - albo firma zaproponuje Ci taką cenę, że zrezygnujesz.

Po drugie: upewnij się, że posiadasz kod "authinfo".

Kod ten umożliwia Ci transfer domeny. Partnerzy NASK mają obowiązek niezwłocznego wydania Ci go bez stawiania żadnych dodatkowych warunków. Jeżeli Twój pośrednik nie jest na liście partnerów, upewnij się czy i na jakich warunkach kod ten zostanie przekazany.

Jeśli firma z jakichś powodów próbuje zatrzymać go do własnej wiadomości, możesz z góry spodziewać się kłopotów, kiedy zdecydujesz się na zmianę rejestratora domeny.

Po trzecie: upewnij się, że NASK otrzyma Twój poprawny adres e-mail.

W przypadku istotnych zmian, np. danych abonenta domeny, na ten właśnie adres wysyłane jest potwierdzenie ich dokonania. Tylko prawidłowy e-mail pozwoli Ci mieć dostęp na bieżąco do ważnych informacji na temat tego, co dzieje się z Twoją domeną.

I po czwarte: uzgodnij dokładnie sposób dokonywania kolejnych wpłat za przedłużenie domeny.

Solidna firma wyśle Ci przed końcem okresu rozliczeniowego przypomnienie o konieczności dokonania opłaty. Dowiedz się, jakie zwyczaje panują u rejestratora, z którym zamierzasz podpisać umowę.

Jeżeli Twoim pośrednikiem jest Partner NASKu, masz możliwość dochodzenia swoich praw. Na stronach www.dns.pl w dziale "Prawa Abonenta" znajdziesz następującą informację:

"W przypadku, gdy spotkasz się z działaniami sprzecznymi z w/w punktami a przede wszystkim z Zasadami rejestracji i utrzymywania nazw domen w NASK, poinformuj nas o tym pisemnie."

Podany też został odpowiedni adres oraz lista koniecznych informacji.

Zwracaj zawsze baczną uwagę na zawartość umowy z rejestratorem. Twoja domena to Twój wizerunek w Internecie, warto więc o nią odpowiednio zadbać.

Podobne artykuły


6
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2759
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 3005
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17824
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64374
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33275
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 24811
24
komentarze: 22 | wyświetlenia: 20994
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13675
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34486
20
komentarze: 12 | wyświetlenia: 10240
 
Autor
Dodał do zasobów: artelis.pl
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska