Login lub e-mail Hasło   

Profilaktyka ChiKung - czym jest?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://artelis.pl/art-74,7,19,Zdrowie_i_(...)t_.html
Chi Kung reguluje funkcje całego organizmu człowieka, nie skupia się jedynie na pojedynczym narządzie. W Chinach lekarze przeciwni są podziałom i zapisywaniu konkretnych ćwiczeń...
Wyświetlenia: 1.178 Zamieszczono 17/10/2006
Chi Kung reguluje funkcje całego organizmu człowieka, nie skupia się jedynie na pojedynczym narządzie. W Chinach lekarze przeciwni są podziałom i zapisywaniu konkretnych ćwiczeń na dane schorzenia. Dominuje podejście całościowe. Mimo oczywistych korzyści płynących z uprawiania chińskich ćwiczeń profilaktycznych, system ten należy traktować jako uzupełnienie innych metod leczenia podnosząc tym samym jego skuteczność. Chi Kung stosuje się również jako doskonałą broń dla pacjenta przeciwko chorobie. W wyniku własnej aktywności pozbędzie się uczucia bycia bezradnym wobec choroby. Będzie czuł, że ma wpływ na przebieg choroby i zmianę swojego stanu zdrowia. Po jakimś czasie zrozumie, że on sam odgrywa decydującą rolę w procesie własnego leczenia.
Klasyka "Huang Di Nei Jing" opisuje to mniej więcej tak:
”Jeżeli wewnętrznie się skoncentrujesz, jeżeli skoncentrujesz swoją energię, w jaki sposób choroba może zaatakować? Należy oddychać esencją życia, bronić się przed zachorowaniem regulując własny oddech. Należy rozluźnić mięśnie. Kiedy umysł będzie spokojny prawdziwe CHI będzie pod kontrolą. Jeżeli opanujesz świat własnym sercem, zapanujesz nad YIN i YANG, będziesz oddychać esencją CHI, zachowasz spokojny, skupiony umysł, a twoje mięśnie działać będą łagodnie- będziesz żył tak długo, jak długo istnieć będzie Ziemia.”
Wskazuje to na miejsce, jakie zajmuje Chi Kung w tradycyjnej chińskiej medycynie. Zawarta w tym jest jedność ciała, umysłu i ducha, bardzo istotna dla chińskiej kultury i filozofii.

Jednym z celów nauki jest przygotowanie do wykorzystania systemu jako metody leczniczej. Osiągnięcie tej umiejętności wymaga od nas wielu godzin systematycznej pracy nad własnym ciałem. Wymaga to także wiedzy o formach, filozofii, zasadach, oraz opanowania innych niezbędnych elementów. Wszystko to tworzy całość i w programie ćwiczeń nie wolno pominąć żadnego z tych elementów, gdyż wiedza o jednym z nich wynika z wiedzy o innym. W rezultacie połączone ze sobą w całość pozwalają nam na pełne zrozumienie charakteru i istoty Tai Chi.

Kiedy praktykujemy Tai Chi, lub inną formę aktywności fizycznej nie pozwólmy sobie na schemat tych samych czynności, które wykonujemy. Po poznaniu wystarczającej ilości ćwiczeń i udoskonaleniu ich w sposób dostateczny starajmy się je wykorzystać umiejętnie. Korzystanie z formy, to nie zawsze powtarzanie ćwiczeń w określonym porządku. Jest to także wielokrotne powtarzanie wybranego fragmentu składającego się od dwóch do pięciu ćwiczeń, indywidualizacja ćwiczeń w miejscu i w poruszaniu się w przód, w tył i na boki. Za każdym razem spróbujmy wydobyć z siebie trochę energii, która sprawi, że dana chwila stanie się twórcza, a my będziemy czuli satysfakcję z ćwiczeń i przyspieszy to osiąganie coraz lepszych wyników. Umiejmy dostrzec prostotę i piękno wykonywanych ruchów. Psychika kieruje naszymi umiejętnościami, dostarczmy jej, zatem bodźców wynikających z chwili, w której potrafimy doświadczyć sensu tego, czego się uczymy. Jedni uczą się szybciej inni wolniej, ale każdy pragnie by jego rozwój przebiegał w sposób harmonijny.

Podobne artykuły


41
komentarze: 45 | wyświetlenia: 139337
38
komentarze: 8 | wyświetlenia: 36468
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 11551
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 20884
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 14403
21
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6406
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4300
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 66211
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 11935
17
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5391
16
komentarze: 14 | wyświetlenia: 139714
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 46684
 
Autor
Dodał do zasobów: artelis.pl
Artykuł

Powiązane tematy

temat wart uwagiDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska