Login lub e-mail Hasło   

Czy ta wiedza jest nam potrzebna?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://artelis.pl/art-78,18,103,Kultura_(...)a_.html
Większości z nas państwo takie jak Chiny kojarzy się głównie z ryżem, łamaniem praw człowieka, ewentualnie z Konfucjuszem lub LaoTsy. Niewątpliwie nie brak na temat kultury chiń...
Wyświetlenia: 1.039 Zamieszczono 17/10/2006
Większości z nas państwo takie jak Chiny kojarzy się głównie z ryżem, łamaniem praw człowieka, ewentualnie z Konfucjuszem lub LaoTsy. Niewątpliwie nie brak na temat kultury chińskiej książek i artykułów, niemniej poza kilkoma wyjątkami, są to pozycje albo zbyt "trudne" dla przeciętnego czytelnika, albo zbyt mało popularne by przedstawiać jakąkolwiek wartość.

W latach 90` ubiegłego stulecia, kiedy zacząłęm studiować filozofię i kulturę chińską trafiłem na najbardziej interesującą znajomość w moim życiu. Brałem udział w wykładach prowadzonych przez obecnego mojego nauczyciela i przyjaciela Feng ZhyXiang`a w szkole w Chang Chun i Hangzhou. W tym czasie pracował on nad dokumentacją przybliżającą "ludziom zachodu" kulturę i filozofię jego kraju. Pewnego dnia podczas żmudnych zajęć zapytał mnie czy nie zgodziłbym sie pomóc opublikować części jego prac w Polsce. Trudno jest jednak zgodzić się tak odrazu. Zgodziłem się podjąć zadania poukładania dokumentów w publikację tematyczną, której zakres obejmował charakterystykę chińskich tradyjnych technik TaiChiChuan ChiKung, podstawy kultury i filozofii.

Pracę nad materiałem zaczęliśmy jeszcze w Chinach, jednak sytuacja zmusiła mnie do powrotu do kraju. Podejmowałem kilkakrotnie próby przekładania dokumentacji jednak nie miałem pojęcia co tak naprawdę interesuje przeciętnego człowieka "zachodu"?. Dopiero przyjazd nauczyciela Xiang`a spowodował, że można było ponownie zasiąść do materiałów. Od tego czasu przygotowaliśmy całą dokumentację kompleksowego TaiChi oraz ChiKung. Publikacje w zakresie podstaw filozoficznych i aspektów kulturowych. Postanowiliśmy się jednak skupić nad wydaniem materiałów publicystycznych o przyziemnych "chińskich" sprawach. Dla chińczyka są to istotnie kwestie przyziemne, jednak nas europejczyków ciągle jeszcze interesujące.

Dobieranie zagadnień, sposób ich ujęcia i sam komentarz jest prawie w całości potencjałem Feng ZhyXiang`a. Moje zadanie to przede wszystkim poukładanie dokumentów oraz wzięcie pod uwagę potrzeby naszych czytelników. Przygotowując publikacje staram się dokonać rzetelnej selekcji tego co wydaje mi się ważne wśród materiałów, które opanowałem. Sam umiejętność napisania pracy wszak nie wystarcza, aby uczynić materiał ciekawym, czytelnym i zrozumiałym - szczególnie pisząc po "chińsku". Niemniej czytelnicy, którzy naprawdę pragną dowiedzieć się więcej trafią na masę innych mniej lub więcej udanych wydawnictw.

Podobne artykuły


19
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5156
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1089
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 599
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 869
9
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4950
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5498
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 34742
27
komentarze: 38 | wyświetlenia: 155397
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2340
18
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10157
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9477
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10642
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 54695
 
Autor
Dodał do zasobów: artelis.pl
Artykuł
Dodatkowe informacje
Grupy

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska