Login lub e-mail Hasło   

Szkocja - ziemia obiecana?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://artelis.pl/art-85,20,114,Praca,Sz(...)a_.html
W ostatnim czasie czytałem co nieco na temat tego kraju. Pierwsze skojarzenia jakie zazwyczaj przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o Szkocji, to mężczyźni w kraciastych spódnica...
Wyświetlenia: 1.670 Zamieszczono 17/10/2006
W ostatnim czasie czytałem co nieco na temat tego kraju.
Pierwsze skojarzenia jakie zazwyczaj przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o Szkocji, to mężczyźni w kraciastych spódnicach, kobzy oraz piękne krajobrazy. Szkocja, jako malutki wobec Polski kraj, ma się czym pochwalić przynajmniej w kwestii gospodarki. To co zwróciło moją szczególną uwagę, to zachęty dla przedsiębiorczych osób. W dobie emigracji liczonej w setkach tysięcy, jaka dotyka Polskę, warto się chwilę nad tym zastanowić.

Szybko, łatwo i przyjemnie

Podczas gdy polscy przedsiębiorcy zachęt do podjęcia działalności mają jak na lekarstwo Szkoci dbają o to, aby założenie firmy było maksymalnie proste. Zamiast kolejek w urzędach i wypełniania góry papierków wystarczy telefon na specjalną infolinię lub rejestracja na stronie internetowej.

W Szkocji wysokie nakłady na informatykę przynoszą wymierne korzyści.
Obywatele oszczędzają czas i pieniądze mogąc skupić się na właściwej pracy.
Na początku taka “rewolucja” wiąże się z koniecznością redukcji etatów, ale z czasem ludzie się przekwalifikowują i pozostają liczne korzyści.

Patrząc na “zaawansowanie” informatyczne naszych urzędów i obiecywane, lecz będące w powijakach uproszczenia w rejestracji firm, trudno się dziwić niechęci niektórych Polaków do rozpoczynania działalności.

Zachęty przynoszą skutek

Otwartość na przedsiębiorczość była częścią planów rządowych Szkocji, które miały na celu zachęcić do przyjazdu do kraju specjalistów oraz skłonić do powrotu emigrantów, którzy parę lat wcześniej wyjechali za granicę.
Co ciekawe, plany te stworzono w sytuacji, w której bezrobocie było śladowe, a poziom tzw. aktywności zawodowej sięgał w Szkocji 75%; dla porównania w Polsce to niespełna 53%.

Według szacunków tamtejszych władz w Szkocji osiedliło się ok. 50 tys. Polaków. Są wśród nich przedstawiciele wielu zawodów, ale tradycyjnie przeważają pracownicy budowlani. Dobra opinia o Polakach sprawia, że są należycie i uczciwie nagradzani. To sprawia, że ich szlakiem podążają kolejni rodacy. Wystarczy średnia znajomość angielskiego i kilkaset funtów na pierwsze tygodnie pobytu, aby zacząć życie na emigracji. Jak przyznają Ci, którym się udało Anglia jest już zapełniona. Coraz trudniej tam o pracę. Szkocja nadal pozostaje w pewnym stopniu nie odkryta.

Podczas gdy w Polsce trwa bałagan polityczny, awantury i wzajemne obarczanie się winą za taki, a nie inny stan rzeczy, zmęczeni tym wszystkim Polacy zerkają w stronę zachodu.
Nic tylko czekać aż ruszy kolejna fala emigracji, tym razem w kierunku tej 5-cio milionowej wyspy.

Informacje o Szkocji można znaleźć na stronach:
www.szkocja.net , www.szkocja.eu

Podobne artykuły


72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 110486
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648746
12
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2299
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18882
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 23059
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28012
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21827
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 48703
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 7784
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10130
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 20540
6
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4306
66
komentarze: 158 | wyświetlenia: 418064
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 8309
 
Autor
Dodał do zasobów: artelis.pl
Artykuł
Dodatkowe informacje
Grupy

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska