Login lub e-mail Hasło   

Warsztat handlu obrazami mistrza YuanZhanga

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://artelis.pl/art-96,18,108,Kultura_(...)ga.html
Na ulicy LiuliChang, sąsiadowały ze sobą sklepy z obrazami, książkami i starociami, oraz drukarnie i tutaj właśnie do dzisiaj działa drukarnia RongBaozhai , która jest już upańs...
Wyświetlenia: 1.096 Zamieszczono 17/10/2006
Na ulicy LiuliChang, sąsiadowały ze sobą sklepy z obrazami, książkami i starociami, oraz drukarnie i tutaj właśnie do dzisiaj działa drukarnia RongBaozhai, która jest już upaństwowiona. Nieodzownym elementem są warsztaty, w których można oprawić świeżo zakupiony obraz. To rzemiosło jest bardzo szanowane w chinach, ponieważ ci, którzy trudnią się oprawianiem obrazów, sami są często artystami i znawcami sztuki.

Mają oni ścisłe powiązania z cechem malarzy działającym w mieście i okolicach, a w ich warsztatach często spotykają się artyści i handlarze dla dokonania co cenniejszych zakupów. W sklepach tych panowała niezwykła atmosfera, niezwykle przyjazna, niemal rodzinna. Stałych bywalców, którzy przychodzili najczęściej częstowano wykwintną herbatą i zagadywano rozmową o sztuce.

I tutaj mistrz Mi YuanZhang podejmując swoich gości tak zwykł obdarowywać ich roztaczając nad nimi horyzont wiedzy o sztuce. On sam mówił, iż w ten sposób rozróżnia człowieka "wiedzącego" od "znawcy". "Kto obdarzony jest bogactwem rzeczy ziemskich, ale sam nie potrzebuje sławy i uznania zagarniając do swoich zbiorów co sławniejsze dzieło dla siebie, tego można nazwać człowiekiem "wiedzącym". Kto jednak naprawdę zna się na sztuce i jest obdarzony wspaniałymi zdolnościami, kto długo i wnikliwie studiuje stare ryciny sam w końcu będzie w stanie obraz namalować, lub wniknąć głęboko w jego duszę, a ilekroć podejdzie do jakiegoś dzieła tyleż razy będzie się nim zachwycał. Pozostanie w związku z tym dziełem i żadna inna dziedzina nie będzie w stanie go odciągnąć".

W najlepszych warsztatach co cenniejsze dzieła pokazywano jedynie znawcom przedmiotu, nawet jeśli nie przyszli z zamiarem jego zakupu. Zostawiali natomiast swoje cenne uwagi i spostrzeżenia. W zamian podpowiadano im co warto kupić, a w co inwestować się kompletnie nie opłaca, oraz na znak szczególnej sympatii ostrzegano przed nabyciem falsyfikatu, które to nie rzadko trafiały się między oryginalne produkcje.

To jednak co stanowiło o powstawaniu najlepszych prywatnych galerii obrazów to nie sprzedaż czy kupno lecz darowizna. Sposób obdarowywania się wśród malarzy i innych artystów zachował się do dzisiaj, lecz ich zbiory coraz częściej uzupełniane są na drodze kupna.

Podobne artykuły


17
komentarze: 8 | wyświetlenia: 162054
33
komentarze: 62 | wyświetlenia: 13534
29
komentarze: 17 | wyświetlenia: 33133
28
komentarze: 13 | wyświetlenia: 82507
24
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1977
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2141
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10470
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1864
10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 1150
8
komentarze: 7 | wyświetlenia: 11147
8
komentarze: 64 | wyświetlenia: 700
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 639
 
Autor
Dodał do zasobów: artelis.pl
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska