Login lub e-mail Hasło   

Czym jest prawda?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://artelis.pl/art-99,8,89,Ludzie_i_S(...)a_.html
Czym jest prawda? Jaką wartość ma dla przeciętnego człowieka; dla mnie, dla Ciebie, dla was wszystkich?! Jak ją definiować, jesli w ogóle możemy tutaj mówiż o jakiejkolwiek defi...
Wyświetlenia: 15.145 Zamieszczono 18/10/2006
Czym jest prawda? Jaką wartość ma dla przeciętnego człowieka; dla mnie, dla Ciebie, dla was wszystkich?! Jak ją definiować, jesli w ogóle możemy tutaj mówiż o jakiejkolwiek definicji? Na te i wiele wiecej pytan już starożytni myśliciele, filozofowie szukali odpowiedzi, szukają jej również współcześni uczeni, psychologowie, taki dzisiejszy Platon czy Sokrates ... niestety, póki co, odpowiedzi zgodnej, klarownej, oddającej esencję tego terminu ... nie ma.

Niemniej jednak, każdy nosi w sobie pewne przekonania. Dla jednych prawda, to ład pomiędzy tym co widzimy, otaczająca nas rzeczywistością, a tym co mamy w głowie, co jest w stanie pojąć nasz umysł. Zresztą w życiu codziennym jest wiele sytuacji, które powyższe stwierdzenie potwierdzają, MY � młodzież, jeśli coś nam nie pasuje, mówimy � aleeeee ściema, dlaczego? Tylko dlatego, że nasz umysł nie jest w stanie tego pojąć, nie jest w stanie ze względu na rzeczywistość.

Z pewnością zgodzicie się ze mną, że wielu ludzi przez pryzmat prawdy widzi rzeczy, które IM przynoszą korzyść, które dla nich są dobre, niestety - tylko dla nich! Twardo zarzekają sie, trwają w swojej " prawdzie", przykład? POLITYKA ... osobiście wolę nazywać ich złodziejami ;-) Prawda obchodzi każdego, bez wyjątków! Nikt z was nie może być wobec niej obojętny, ba! Klasyfikować jej bardzo nisko w swojej wewnętrznej hierarchii! Są rzeczy, które prawdę zabijają - plugawe kłamstwa, fałsz, ludzka głupota, ciasnota umysłowa. Jednak na dobra sprawę, aby móc kłamać, trzeba znać stan faktyczny, trzeba znać prawdę.

Prawda towarzyszy nam od lat dziecięcych i towarzyszyć będzie do późnej starości. Przez całe życie MY jako wspaniałe dzieło Boga, dążymy do prawdy, bo przecież mamy dawać świadectwo o niej - tak mówi nasza wiara! Jeśli będziemy postępować inaczej, skończymy jak biblijny Piłat - ślepi, bo przecież nie wystarczy dążyc do prawdy, nią trzeba żyć!

Jako, że czasami słucham hip hopowych kawałków, wspomnę na temat jednego, nie ważne kto śpiewa, ważne o czym śpiewa, a zaczyna się tak - "Być sobą i trzymać swego zdania, to powszedni chleb, idę z nim łeb w łeb!" Moja interpretacja tego fragmentu jest taka, że człowiek winien być tym, kim jest naprawdę, bo po co udawać? Po co grać? Po co dawać fałszywe świadectwo!? Życie to nie teatr!

Każdy z nas powinien powiedzieć BASTA! Nie okłamywać samego siebie, przeżyć swój ziemski byt bez fałszu, bez nieszczerości. Żyć prawdą, to żyć godnie! Żyć prawdą, to żyć przede wszystkim uczciwie. Niejeden pomyśli, że przesadzam ... w takim razie dlaczego wielu oddało życie w imię prawdy, w imię dobrej sprawy? Banalnym, a zarazem bardzo wymownym przykładem jest tutaj osoba świętej pamięci Waldemara Milewicza - dziennikarza, który dla wielu był autorytetem ... a przecież on chciał tylko "pokazać prawdziwy obraz irackiego ruchu oporu" - jak sam powiedział w jednym z reportaży. Niestety ... Zginął ... zginął dążąac do prawdy. Jego postawa jest ewidentnym dowodem na to, jak ważny jest, a raczej powinien być, aspekt prawdy w życiu każdego z nas.

Jestem zdania, iż prawda jest czymś, czego MY - zwykli śmiertelnicy, nigdy do końca nie poznamy, bowiem jest to sprawa boska. Jej bardzo bogate podłoże filozoficzne oraz sam fakt, że jest to wartość niemalże fundamentalna daje początek licznym interpretacjom, o których wspominałem na wstępie, tak więc czy właściwym jest pytanie - czym jest prawda? A może powinniśmy zapytać sąsiada i samego siebie - kto z nas żyje prawdą? Kto PRAWDZIWIE istnieje? W dzisiejszym świecie, ciągłej pogoni za pieniędzmi oraz niespełnionymi ambicjami, warto przysiąśc na moment i zastanowić się ... apeluje tym samym do was wszystkich.

Podobne artykuły


72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 28085
131
komentarze: 65 | wyświetlenia: 45779
44
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6467
58
komentarze: 37 | wyświetlenia: 12190
30
komentarze: 35 | wyświetlenia: 7840
41
komentarze: 32 | wyświetlenia: 7396
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14214
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20079
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 9640
31
komentarze: 143 | wyświetlenia: 17161
31
komentarze: 119 | wyświetlenia: 9373
28
komentarze: 100 | wyświetlenia: 5832
28
komentarze: 46 | wyświetlenia: 2813
 
Autor
Dodał do zasobów: artelis.pl
ArtykułBardzo często słyszy się ze coś, co zostanie powtórzone tysiąc razy staje się prawdą, mimo że taką nie jest. Coś w tym jest i gdy słyszę w mediach niektóre wypowiedzi a później one są powtarzane (powielane) przez innych stają się prawdą oczywistą. Co gorsza gdy ktoś chce się przeciwstawić tym samym twierdzeniom (fałszywej prawdzie) to o tym się już nie mówi myśląc że jest to fałsz. Obecnie zagubil ...  wyświetl więcej

  nse,  16/05/2011

Prawdą jest to że wszystko co wyrzucone w górę spadnie w dół ... ; prawda o grawitacji ;)
Choć i to nie jest prawdą we wszystkich przypadkach , przecież można coś wywalić w kosmos ? Czy prawda posiada swoje granice ?

  oldml,  09/04/2008

Ten fragment jest od lat na czasie:
"człowiek winien być tym, kim jest naprawdę, bo po co udawać? Po co grać? Po co dawać fałszywe świadectwo!? Życie to nie teatr!"
Niestety wielu ludzi trakuje Życie jak chwilowy "teatr" :-(

  ulmed,  15/04/2008

Uważam,że tylko świat instynków, zachowań zwierząt nie jest skażony kłamstwem. Piszę artykuł o prawach w przyrodzie. Przyroda nie produkuje falsyfikatów. Oparta jest na BOSKIEJ PRAWDZIE. To jest na bank prawda.

  oldml,  17/04/2008

Zgadzam się!
Gdyby ludzie więcej obserwowali zwierzęta i rośliny, to lepiej zrozumieliby Prawa Natury.
Ideologia ludzka jest „naturalna” tylko dla człowieka (przez małe „c”).

Czekam na artykuł i z pewnością przeczytam.
Pozdrawiam.

  racjonalista  (www),  10/04/2008

Obecnie życie to „teatr” jednej lub wielu partyjnych kadencji. Przykład idzie z góry a nie z dołu i wszystko zależy od tego, kto siądzie do stołu. Żyć prawdą, to żyć godnie na transparencie napisane a za strajkującymi pielęgniarkami listy gończe rozesłane. Nawet Milewicz poświęcił swe życie, lecz prawdy nie widać, bo w kącie siedzi skrycie. Każdy nosi w sobie pewne przekonania, lecz czy to prawda ...  wyświetl więcej

prawda jest taka że niema obiektywnej prawdy, ot co

  ,  19/04/2008

Prawda to zgodność sądów z rzeczywistością.

Dla mnie prawda to to co nie jest kłamstwem a kłamstwo to wszystko to co jest tym czego nie ma i nie jesteśmy pewni że było.

Pewien król miał dwóch nadwornych matematyków i jednego błazna. Matematycy bardzi się nie cierpieli nawzajem (wiadomo: konkurencja). Pewnego razu jeden z matematyków przyszedł do króla i rzekł:
- królu mój, wynalazłem nowe twierdzenie matematyczne - po czym przedstawił twierdzenie i dowód.
- masz rację mój nadworny matematyku - odparł król.
- ależ królu! - zawołał drugi matema ...  wyświetl więcej

Dwa cytaty:
1. "Na temat każdej prawdy istnieje wiele teorii - każda teoria składa się z wielu prawd. Ściśle biorąc istotny jest sposób składania, nie ma natomiast znaczenia, czy elementy są urojone, prawdą bowiem jest zwykle to, co dla nas najbardziej wygodne".

2. "Czym jest prawda? To łatwe - tym, w co najmilej uwierzyć".

PS dla zainteresowanych: cytuję wyłącznie siebie samego w myśl reguły: "Erudycja - to jakby osioł wypluwał siano, przeżute przez innego osła".

@Zbysław Śmigielski "Erudycja - to jakby osioł wypluwał siano, przeżute przez innego osła"

To poniekąd prawda, ale czy można w ten sposób deprecjonować dorobek intelektualny ludzkości? Bo przecież gdyby każdy w to naprawdę wierzył i stosował się do tego - czytaj próbował osiągnąć "buddyjską nirwanę" przez, powiedzmy, porzucenie tzw. rzeczywistości, to byłby poważny cios w prędkość rozwoju

...  wyświetl więcej

A może to zadowoli Poszukiwaczy Prawdy?

* * *
Jeśli chcesz ujrzeć Prawdę, nie bądź za ani przeciw.
* * *
Prawdy nie osiągniesz wybierając i odrzucając.
* * *
Prawdy nie szukaj, porzuć jedynie poglądy, które tak miłujesz.
Sosan Zenji III Patriarcha Zen
"Strofy Wiary w Umysł" - Urywki

Prawda nie jest ideą, filozofią czy głęboką wiedzą

...  wyświetl więcej

Może dwa klasyczne cytaty: Piłat-"Co to jest prawda", Jezus-"Tylko prawda Was Wyzwoli". Ja wierzę Jezusowi, że prawda Istnieje, lecz dotychczas ludzkość jako całość jej nie odkryła, bo wciąż jesteśmy niewolnikami zakłamania w różnym znaczeniu i stopniu. Uważam, że Ci, co oddali życie za swoje przekonania, dotarli do własnej prawdy.

  pirx,  19/06/2009

"Prawda jest jak nóż w ręku dziecka" - by zacytować pisarza .
Przyroda i prawda ? O naiwności ludzka ! Toż to wystarczy obejrzeć pierwszy z brzegu film przyrodniczy , by dowiedzieć się o różnych sztuczkach , fortelach , mistyfikacjach i kłamstwach w świecie natury .
I jeszcze jedna myśl na koniec mi przychodzi do głowy - strzeż mnie Panie przed szermierzami prawdy ! Często nie odróżn ...  wyświetl więcej

Wiele można się dowiedzieć z filmu przyrodniczego, z obserwacji i podróży do świata natury w naszym wnętrzu.

  lewi,  07/08/2014

Uświęć ich przez prawdę; twoje słowo jest prawdą.( Jana 17:17)
Prawda istniejeDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska