Login lub e-mail Hasło   

Płyty CD i DVD, jakość nośników

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://video.etan2.cp.win.pl/plyty.htm
Problem dobrej jakości nośników danych ma szczególne znaczenie dla nas w przypadku archiwizacji filmów na płytach DVD. Producenci gwarantują długą żywotność...
Wyświetlenia: 26.831 Zamieszczono 16/12/2006
Problem dobrej jakości nośników danych ma szczególne znaczenie dla nas w przypadku archiwizacji filmów na płytach DVD. Producenci gwarantują długą żywotność płyt, jednak nie ma możliwości sprawdzenia tego. Byłoby przyjemnie, gdyby płyta dała się odtworzyć bez problemów za 10, 15 lat, a najlepiej za 50 lat. Nikt nie jest w stanie tego powiedzieć dzisiaj. Nawet jeśli nagraliśmy 100 płyt danego rodzaju bez żadnych problemów, nie daje to gwarancji ich żywotności. Dlatego śmieszą mnie testy (Np. chyba w styczniowym 2004r. numerze Komputer Świat) sprawdzające jakość płyt CD na podstawie sprawdzania ilości błędów pojawiających się na "świeżo" nagranych płytach, na podstawie szybkości i kompatybilności z nagrywarkami. W takich testach niejednokrotnie  markowe płyty przegrywają z dziadostwem ze szpindla. Tylko co z płytami po kilku latach, tego nie sprawdzano. Niejednokrotnie się zdarza, że wyciągamy płytę kilkuletnią i nie ma możliwości jej odtworzenia. Niektóre tanie (= niskiej jakości) płyty są "nieczytelne" już po kilku miesiącach a nawet dniach!

    Inną kwestią jest to, jak długo przetrwa (w sensie technologicznym) płyta DVD. Niektórzy twierdzą, że nie ma potrzeby zwracania uwagi na długowieczność nośnika, ponieważ za 10 czy 20 lat nie będzie jej na czym odtworzyć, a na rynku pojawią się nowe nośniki o większych pojemnościach i lepszej trwałości. Osobiści nie zgadzam się z tą tezą. Jak pokazuje doświadczenie, technologie, które stały się standardem stosowanym na masową skalę pozostają stosowane bardzo długo. Przykładem jest choćby płyta CD. Nikt nie zamierza się wycofywać z produkcji urządzeń kompatybilnych z tą technologią i myślę, że tak będzie jeszcze przez wiele lat. Podobnie z kasetą VHS. Pojawiła się masowo na początku lat osiemdziesiątych. Jest w tej chwili archaiczna, a nadal można kupić nowoczesne odtwarzacze tych kaset, a w wypożyczalniach filmów króluje niepodzielnie. Oferta filmów na VHS jest znacznie szersza niż na DVD i tak będzie jeszcze przez kilka, jeśli nie kilkanaście lat. Reasumując, twierdze, że płyta DVD, która stała się standardowym nośnikiem i dopiero za kilka lat dorówna popularnością kasecie VHS będzie w użyciu jeszcze przez długi okres czasu. Oczywiście nie zatrzyma to rozwoju technologii nośników danych, będą się pojawiać nowe . Jednak urządzenia odtwarzające DVD będą jeszcze długo dostępne. (Jeśli chodzi o nowe technologie, to myślę, że w przyszłości podstawowym i uniwersalnym nośnikiem stanie się pamięć typu flash i wielkości dzisiejszego pen drive'a o pojemności kilu GB. Tylko jak umieścić na czymś takim okładkę do filmu ;-) )

 

Podstawowym problemem testu płyt było "przyspieszenie czasu". Chodziło o zasymulowanie warunków rzeczywistych jakim poddawane są płyty. Zostało to przeprowadzone w następujący sposób. Płyty zostały zapisane danymi. Następnie zostały umieszczone w specjalnych komorach klimatyzacyjnych, gdzie poddawano je na przemian wysokiej i niskiej temperaturze oraz wysokiej wilgotności. Wyciągnięto je i próbowano odczytać dane. Na tej podstawie zostały określone płyty, które powinny bezpiecznie przechowywać dane przez wiele lat. To, że test przeprowadzony w ten sposób daje adekwatne wyniki potwierdza obiegowa opinia dotycząca najlepszych płyt. Pokrywa się ona z wynikami testu. Wyniki należy interpretować jako ranking producentów, a nie marek. Ponieważ dane marki zaopatrują się w płyty u różnych producentów, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

 

Wytwórnie płyt wysokiej jakości.

Producent płyty Marka płyty
Mitsui Chemicals HP, Mitsumi, Philips, Sony
Taiyo Yuden Company Limited Taiyo Yuden, 3M, Sony, Philips, Boeder, Imation
TDK Corporation 3M, Pioneer, TDK, Yamaha
Kodak Japan Limited Emtec, Kodak
Pioneer Video Corporation Pioneer
Ricoh Company KAO, Ricoh

 

Wytwórnie płyt średniej jakości.

Mitsubishi Chemicals Corporation Sony, Traxdata, Verbatim
Hitachi Maxell, Ltd. KingTech, Maxell
Fuji Photo Film Co, Ltd. FujuFilm

 

Wytwórnie płyt niskiej jakości

Princo Corporation BTC, Princo, KingTech
Gigastorage Corporation Gigastorage
Lead Data Inc. Lead Data, Lenco, Targa
Fornet International Pte Ltd. Fornet, Magnex
Ritek Co. Arita, Emtec, Dysan, FujiFilm, Hi-Space, Intenso, JTEC, Memorex, MegaData, MMore, Onkyo, Philips, Pony, Ricoh, Rimax, Samsung, Targa, TDK, Traxdata, Waitec, War
CMC Magnetics Corporation Emtec, CMC, Imation, Memorex
Większość tanich płyt no name jest produkowana w tych wytwórniach.

Większość dystrybutorów (marek) wypuszcza na rynek płyty produkowane w różnych wytwórniach, przez co często ciężko jest określić jakość płyty. Unikają tego bardzo dobre, drogie marki. Pragnę również podkreślić, że nie ma płyt dobrych i tanich. Jeśli się decydujemy na nagranie płyty, którą chcemy długo przechować to nie możemy oszczędzać. W celu określenia producenta płyty możemy skorzystać Np. z programu CDRIdentyfier lub SmartBurn. Jeśli chodzi o płyty DVD to pomocny jest program DVD_Identifier.

Dane dotyczące testów zawarte na stronie pochodzą z www.cdmediaworld.com

Pytania, sugestie i wszelkie uwagi: wyślij

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61404
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32872
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31555
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63958
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65369
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29285
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23575
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28815
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23957
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26514
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26905
 
Autor
Dodał do zasobów: Łukasz Żyrański
Artykuł

Powiązane tematy

A wam Eiobianie płyty CD czy DVD ile latek wytrzymują? i jakie płyty najmniej problemów robią, a najlepiej dane przechowują?

Płytki Emtec (te z lustrzaną, srebrną powierzchnią) nie wytrzymują nawet dwóch lat bo zjada je tzw. "zaraza" ;-) Czyli po pewnym czasie zaczyna odchodzić warstwa odblaskowa i objawia się to małymi, przezroczystymi dziurkami w płycie. To jest plaga.

Jak dla mnie DVD :-)

HAHA! Emtec wytwórnią płyt wysokiej jakości ;-) Daj spokój... może kiedyś, dawno, dawno temu...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska