JustPaste.it

DIVX, XVID do DVD z konwersją NTSC do PAL i wykorzystaniem CinemaCraft Encodera

UWAGA: w systemie musi być zainstalowany AviSynth. Do pobrania na podstronie Pliki.

Aby przedstawiony sposób przeróbki lepiej zrozumieć i łatwiej przebrnąć przez wszystkie etapy proszę otworzyć sobie schemat graficzny całego procesu (nowe okno).

Oprócz AviSynth'a potrzebne będą inne programy, które są do pobrania na stronie Pliki lub znajdują się tam do nich linki.

 

    Jest to zupełnie osobny guide dla osób, które chcą uzyskać idealny film na DVD w wersji PAL, bez przeskoków klatek, gdy film źródłowy jest w formacie NTSC 23,976 fps. Jest on skierowany do tych, którzy trochę "potrenowali" podstawowy sposób konwersji. Dlatego nie będę tu odpowiadał na pytania związane z poprzednim guidem. Do opisanego sposobu postępowania narysowałem schemat, który może ułatwić zrozumienie poszczególnych etapów konwersji i ułatwić jej wykonanie.

Filmy (szczególnie nowości) są najczęściej w formacie NTSC 23,976 (rysunek poniżej, zaznaczenie 1). Po przeróbce według poprzedniego sposobu, brakujące klatki do PAL 25fps są zastępowane takimi samymi klatkami, co powoduje zauważalne skoki, szczególnie przy ruchu kamery. Postaram się tu podać sposób na uniknięcie tego. Odbędzie się to "kosztem" skrócenia długości filmu o około 4% (dla filmu 90min. oznacza to skrócenie do ok86min). Jest to czas niezauważalny przy oglądaniu (chodzi o zmianie szybkości filmu).

 

W związku z powtarzającymi się trudnościami i błędami przy otwieraniu filmów z frameservera Virtualdub'a, kiedy załadowany film zawiera ścieżkę dźwiękową, wszelkie "przerabianie" filmów należy zacząć od oddzielenia strumienia audio i video. W tym celu wczytujemy film do Virtualdub'a. Z menu File wybieramy File information. Jeśli w polu audio widnieje napis Unknown...  (patrz rys. - zaznaczenie 2)  to na 99% mamy film z dźwiękiem w formacie AC3. Natomiast jeśli Fraunhofer coś tam, to mamy dzwięk w formacie MP3 (CBR lub VBR). Takie rodzaje strumienia audio zawiera prawie 100% dostępnych filmów.
 

Zaczynamy. Z menu Audio wybieramy Full processing mode w przypadku dźwięku w MP3, natomiast Direct stream copy w przypadku dźwięku w AC3.  Z menu File  wybieramy Save WAV i podajemy nazwę np. "dzwiek". Uzyskujemy w ten sposób plik z samym dźwiękiem. Jeśli dzwięk jest w AC3 to należy go "przerobić" do WAVa według tego opisu.

Następnie z menu Audio zaznaczamy No audio, z menu Video Direct stream copy, a z menu FIle Save as AVI i podajemy nazwę np. 'obraz'.
W ten sposób uzyskujemy plik z samym strumieniem video. I tego pliku będziemy używać w całym procesie konwersji. Plik bez dźwięku pozwoli nam uniknąć wielu błędów przy serwowaniu klatek w Virtualdubie.

76a9a384f49c5c90ad767c9ab14d3270.jpg

Otwieramy plik video w Virtualdubie. Sprawdzamy, czy film jest w systemie PAL czy NTSC. W tym celu z menu FIle wybieramy File information. W polu FPSxxxx podana jest liczba klatek na sekundę. Jeśli wynosi ona 25, to nie musimy nic robić, natomiast jeśli wynosi 23.976 to mamy film w NTSC (rysunek powyżej 1 zaznaczenie). Musimy go zmienić na PAL czyli 25fps. Należy przejść tutaj.

 

Wczytujemy napisy do programu Subtitle tool. Kiedy program zapyta o ilość klatek na sekundę (FPS) wybieramy 25. Klikamy Save i wybieramy format SSA. W powstałym pliku SSA zmieniamy linię Style na następującą:  Style: Default,Arial,29,14869479,0,16777215,0,-1,0,2,2,2,20,20,45,0,1

 Mamy gotowe napisy.

Odpalamy Virtualdub'a, wczytujemy plik video (bez dźwięku), z menu Video wybieramy Filters..., a w otwartym oknie klikamy Add..., dodajemy filter Resize.

e83c70406980c7cf57986ddd51d360a1.jpg

Ustawiamy nową szerokość na 720, nową wysokość obliczmy wg. wzory ny=(720/x+0,08333333)*y i zaokrąglamy do góry do liczby parzystej. Tryb wybieramy na Bicubic, zaznaczamy Expand frame... i wpisujemy  rozdzielczość 720 na 576 (PAL). Rysunek powyżej. Klikamy OK i dodajemy filter subtitler. Wczytujemy przygotowany wcześniej  plik SSA z napisami. Klikamy OK, OK. Z menu File uruchamiamy Start frame server... . Klikamy Start i podajemy nazwę pliku z rozszerzeniem  .vdr. (Zostawiamy - w związku z licznymi pytaniami powtarzam - nic sie tu nie będzie działo, dopóki jakiś program nie zażąda klatek filmu żadne cyferki nie będą się zmieniały, co jest jak najbardziej normalne).

Przy pomocy notatnika (notatnik to dołączony do systemu prosty edytor tekstowy) tworzymy nowy plik tekstowy.  Umieszczamy w nim następujące linie:

avisource("nazwapliku.vdr")

ConvertToYUY2

Plik zapisujemy w katalogu gdzie znajduje się plik .vdr pod jakąś nazwą (np. tytuł filmu) nadając rozszerzenie .avs . Zamiast nazwapliku.vdr oczywiście podajemy nazwę pliku utworzonego w Virtualdubie. Krok ten jest konieczny, ponieważ Cinema Craft Encoder nie łyka plików .vdr.

Uruchamiamy CCE (Cinema Craft Encoder). Do okna przeciągamy plik .avs. (Lub pliki, jeśli np. film składa się z dwóch części).

5f0098c1a58a6863e96864752713501d.jpg

Jeśli pliki skryptów .avs są poprawne to zostanie podanych ich czas. Sumujemy go i obliczamy bitrate przy pomocy DVD bitrate kalkulatora (do pobrania na stronie Pliki). Następnie klikamy prawym przyciskiem na każdym tytule i wybieramy Edit... Pojawi się okno z opcjami. Ustawiamy w nim wszystko jak na rysunku poniżej.

2a281cebe7b483234e725b8393f8a837.jpg

Następnie klikamy Video... i ustawiamy:

9e60f907c73c05c490c4654daf631784.jpg

Zatwierdzamy OK. Klikamy Quality... i ustawiamy:

9bcbe976e7943f8b589603cce309036e.jpg

Ustawienia podane tutaj dają najlepszą jakość, choć można próbować innych, jednak pewne zmiany mogą doprowadzić do uzyskania bezużytecznych dla nas plików. . Nie będę wyjaśniał tutaj znaczenia poszczególnych parametrów, ponieważ potrzebny by był do tego potężny artykuł. Screeny pochodzą z wersji trial CCE 2.67.00.27. W innych wersjach poszczególne sekcje mogą różnić się układem, ale kluczowe parametry są te same. Uprzedzając pytania odpowiadam, że nie wiem skąd wziąć pełną wersję ;-) programu.

Jeśli chodzi o ustawienia kodowania (CBR, VBR), to nadmieniam, że w przypadku dłuższych filmów (ponad 1:30h) w celu uzyskania lepszej jakości (kosztem czasu) można ustawić kodowanie VBR (zmienny bitrate) kilkuprzebiegowe. Wygląda to tak:

dcb0f3db21216ed5b276d11169a8c9d0.jpg

Kiedy wszystko poustawiamy, zaznaczamy wszystkie pliki w głównym oknie i klikamy Encode. Następnie czekamy. Czas oczekiwania zależy od sprzętu jakim dysponujemy i ilości przebiegów. Jest on  jednak znacznie (około trzykrotnie) krótszy niż w przypadku TMPGEncodera. Uzyskane pliki jak w podstawowym przewodniku wrzucamy do programu do authoringu np. TMPGEncDVDAuthor'a. Tym razem jednak mamy oddzielny plik z video i oddzielny plik z dzwiękiem. To jednak nie przeszkadza, ponieważ zostaną one połączone prze program. Jeśli mieliśmy film w NTSC to mamy gotowy plik mp2 uzyskany z BeSweet'a. Jeśli nie, to powinniśmy mieć plik wav, który ładujemy i zaznaczamy, żeby został on skompresowany do mp2 jak na rysunku poniżej.

ddd34d07b5497e2c7d8e140025c988e1.jpg

Mam nadzieję, że instrukcja ta jest na tyle czytelna, że pozwoli na dojście do celu, czyli uzyskanie dobrej jakości płytki DVD z filmem. Ponieważ ten sposób traktuję, jako dalszy etap przy eksperymentach z przerabianiem filmów, a więc przeznaczony dla tych którzy przerobili poprzedni guide. Zostały tu pominięte pewne oczywiste kroki typu "teraz kliknij OK", "teraz pokaże się okno" itp. Jednak żadne kluczowe kwestie nie zostały pominięte (mam nadzieję). W miarę pojawiania się pytań, na bieżąco będę nanosił poprawki i dodatkowe wyjaśnienia. Dodam tylko, że zamiast CCE można użyć praktycznie dowolnego kodera MPEG2 wczytując do niego plik .avs. Pliki te są rozpoznawane przez większość programów, natomiast pliki .vdr (VirtualDub'a) nie. Można również próbować pominąć w ogóle VirtualDuba i napisać odpowiedni skrypt w pliku .avs. Możliwości jest wiele. Przedstawiony tu sposób to to, do czego doszedłem sam i wydaje mi się, że jego dużym plusem jest możliwość kontroli każdego etapu przeróbki, przez co łatwiej wychwycić ewentualnie popełniane błędy. Można również dostosowywać go sobie do swoich preferencji, usprawniać itd.

Pytania, sugestie i wszelkie uwagi: wyślij

 

Źródło: pajew