Login lub e-mail Hasło   

Fajerwerki - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.fireworks.com.pl/index.php?go=art
Kilka ważnych szczegółów dotyczących używania fajerwerków. Przedstawienie najważniejszych zasad bezpieczeństwa przy różnych zestawach petard.
Wyświetlenia: 36.264 Zamieszczono 20/12/2006
Z uwagi na nadchodzący sylwester chciałbym przedstawić Wam sposób odpalania różnych rodzajów fajerwerek. Na początek klasy rzeczy pirotechnicznych:

» KLASA I - zawartość mieszaniny pirotechnicznej poniżej 3 gramów.>
» KLASA II dzieli się na:
× Podtyp I np. petardy - wyroby zawierające mieszaninę pirotechniczną powodującą silny huk i (lub) efekt świetlny i dymny.
× Podtyp II np. rakiety - wyroby zawierające mieszaninę pirotechniczną wykonane z tworzywa lub papieru ze stabilizatorami lotu. Po osiągnięciu wymaganej wysokości dają kombinację efektów wizualnych i dźwiękowych.
× Podtyp III np. zestawy - zestawy fajerwerków zawierających w jednym opakowaniu różnorodny asortyment - od produktów dla dzieci do petard, rakiet itp. wyrobów dla dorosłych..

» KLASA III - to wyroby przeznaczone do pokazów profesjonalnych o masie mieszaniny pirotechnicznej przekraczającej 80 gramów.

Circoblitz

Circoblitz to praktycznie rakietka bez kijka w kształcie walca. Czasami może mieć plastikowy czubek. Odpalamy go kładąc na równej powierzchni pionowo strzałką ku górze.Flary

Flary nie mają lontu. Są przeznaczone na mecze i do przekazywania sygnałów w nocy. Trzyma się ją w rękach. Odpalamy przykładając ogień do wyznaczonego miejsca.

Fontanna

Fontanna czy to stożkowa, czy cylindryczna musi być postawiona pionowo i tak umocowana (położona), aby się nie przewróciła.

Motyle

Położyć na równym podłożu (tak, aby widać było zewnętrzną, kolorową część skrzydła) i odpalić. Artykuł wznosi się z wirem i strzela.
Co należy do skrzydlatych fajerwerków? Wszelkiego rodzaju motylki, kamikadze, pszczółki, osy, samolociki, ptaki.

Moździerz
Moździerz to zazwyczaj pudełko z rurką (moździerzem) i z kilkoma pociskami (6-12). Rurkę mocujemy na ziemi, aby przy strzale nie zachwiała się. Wkładamy pocisk do moździerza i rozwijamy lont na zewnątrz rury. Po odpaleniu pocisk wznosi się do góry i strzela. Na jednym strzale się nie kończy, pozostaje przy moździerzu dość dużo zabawy.
Pamiętajmy, że jest to opis moździerza, którego nabędziemy w sklepie. Są jeszcze moździerze na pokazach pirotechnicznych, które znacznie się różnią od komercyjnych.

Petartdy
- petardy draskowe
Odpalić od draski i szybko rzucić lub położyć na ziemi. Petardy draskowe można odpalić również od potarki w pudełku od petard (jeśli jest) lub od zapałek. Jednak nie polecam odpalania od potarki, bo draska zamiast się odpalić może odpaść.

- petardy lontowe
Położyć petardę na ziemi, odpalić i oddalić się.

- petardy karabinki (łańcuszki, taśmy)
Położyć karabinek na ziemi, odpalić i oddalić się.

- diabełki (cebulki, snapy)
Rzucić o twarde podłoże. Efektem jest niewielki huk

Co należy wiedzieć?
- Gdy odpalimy petardę nie trzymajmy jej tak aby draska była pionowo w dół. Dochodzi wtedy do przedwczesnego huku.
- Należy odpalać z dala od ludzi i przedmiotów łatwopalnych
- Po odpaleniu oddalić się na kilka metrów (im większa petarda tym dalej się oddalamy)
- Petarda wybucha w swoim określonym czasie, ale daje nam wystarczająco dużą ilość czasu na prawidłowe postępowanie z petardą.
- Jeśli petarda nie wybuchła, to poczekaj co najmniej minutę, a później kopniakiem bądź szybkim ruchem wyrzuć ją w bezpieczne miejsce. W przypadku małych petard nie musimy być aż tak ostrożni.
- Ludzie na ogół fajerwerków mówią "petardy". Jest to błąd, ponieważ petardy są fajerwerkami, które oddają zazwyczaj sam huk.

Rakiety

- rakiety z prowadnicą (z kijkiem)
Należy umieścić rakietę z kijkiem tak, aby mogła ona swobodnie się wzbić. Np: do butelki, do rurki, do stojaka. Przedmiot, z którego wylatuje rakieta, powinien być stabilnie umocowany do ziemi. Pod żadnym pozorem nie wbijać kijka rakiety w ziemię czy śnieg - raz wyleci, a drugi raz poleci w nas.

- rakieta ze stojakiem
Postawić pionowo na równym podłożu i odpalić.

Co to jest to plastikowe w miejscu lontu? Jest to bezpiecznik chroniący lont przed przypadkowym zapaleniem. Aby go zdjąć należy go przełamać w bok.

Rzymskie ognie

Jak odpalać rzymskie ognie (rurki)? Rzymski ogień należy umieścić pionowo, tak, aby nie mógł się przewrócić. Najlepiej wbić w głęboki śnieg, kretówkę, bądź przymocować rzymski ogień do pionowego palu, a tego z kolei wbić do ziemi. Jeśli komuś już przyszło do głowy odpalać rzymskiego ognia trzymając go w rękach, niech pamięta, aby nie odpalał dużych rurek i przy strzelaniu nie trzymał rzymskich ogni prosto przed sobą (ostatni strzał z rurki, jeśli jest w powietrzu może wylecieć tyłem!).

Słoneczko

Co to jest słoneczko? Kilka rurek przymocowanych symetrycznie względem punktu do plastikowej platformy. Znajdź jakiś prosty drewniany pal, do którego wbijesz kręciołka. Do dziurki w środku platformy słoneczka włóż gwoździk, a tego z kolei przybij do palu. Pal wbijamy młotkiem pionowo do ziemi. To wszystko będzie przypominało wiatrak. Zanim odpalisz sprawdź czy będzie się swobodnie obracał. Kręciołka możesz wbić jakkolwiek byle mógł się swobodnie obracać pod kątem prostym względem ziemi. Efektem jest świecące wirujące "słoneczko".

Wyrzutnie

Wyrzutnie należy postawić na ziemi i upewnić się, że się nie zachwieje. Jeśli wyrzutnia ma dość pionowy kształt i może się wywrócić, to należy ją czymś obłożyć. Wyrzutnie strzelają do góry seriami (zazwyczaj z rozpryskiem).
Czasami się zdarza, że ludzie odpalają wyrzutnie kładąc ją na ziemi bez obstawy, po czym po kilku strzałach przewróci się i celuje po sąsiadach. To nie wynik nieprawidłowej fajerwerki tylko wynik niestabilnego położenia baterii.
Moim osobistym sposobem na odpalanie fajerwerków jest zrobienie sobie placyku z cegieł, którymi obstawiam butelkę do rakiet i fajerwerki strzelające z ziemi (wyrzutnie, fontanny).

Podobne artykuły


12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 668
10
komentarze: 154 | wyświetlenia: 983
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1222
9
komentarze: 617 | wyświetlenia: 978
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1764
9
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1851
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 911
8
komentarze: 43 | wyświetlenia: 553
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1934
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 463
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 440
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 391
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 801
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 640
294
komentarze: 62 | wyświetlenia: 104609
 
Autor
Dodał do zasobów: radek_1
Artykuł  Tatiana,  22/12/2006

Cóż za wprawiona ręka molowała te obrazki ;).

Artykuł przydatny, podoba mi się.

Gratuluję, ten artykuł został wyróżniony i znajduje się na liście grupy "Najlepsze z najlepszych" ( http://www.eioba.pl/g9/najleps(...)epszych ).

  nicd,  28/12/2007

Ten artykuł mi się bardzo przydał, ponieważ kupiłem w tym roku pierwszy
raz fajerwerki i nie wiedziałem jak sie odpala rzymskie ognie.
Dzięki za pomoc pozdrawiam .
Artykuł na szóstke z plusemDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska