JustPaste.it

Pierwszy skrypt - Podstawy języka PHP

Pierwszy skrypt

W tym rozdziale napiszemy pierwszy skrypt PHP.

Wprowadzenie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, skrypty PHP możemy mieszać ze zwykłym kodem HTML. Kod naszych algorytmów zamykany jest wewnątrz specjalnych wstawek wyłapywanych przez interpreter oraz zmienianych później na wygenerowany tam kod. Tak też zrobimy w naszym pierwszym skrypcie, który tradycyjnie wyświetli na ekranie przeglądarki napis "Hello world!".

<html>
<head>
<title>Pierwszy skrypt</title>
</head>
<body>
<?php
echo 'Hello world!';
?>
</body>
</html>

W powyższym przykładzie widzimy skrypt PHP osadzony za pomocą znaczników <?php oraz ?> w zwyczajnym kodzie HTML, który w następnych przykładach będziemy już pomijać, aby nie marnować miejsca. Wewnątrz mamy jedną linijkę:

 echo 'Hello world!';

Nakazuje ona wyświetlenie tekstu "Hello world!" w przeglądarce. Tekst do wyświetlenia ograniczyliśmy apostrofami. Średnik na końcu informuje o zakończeniu komendy. Możemy rozbić to na kilka linijek, ale dla PHP nie będzie to miało większego znaczenia - końcem komendy jest właśnie średnik.

<?php
echo
'Hello world!';
?>

Przejście do nowej linii poza apostrofami jest jednym z tzw. białych znaków ignorowanych przez interpreter. Innymi są spacja oraz tabulacja. Między tekstem, a komendą echo możemy wstawić niezliczoną liczbę tabulatorów i zejść do nowej linii, ale nie zmieni to w żaden sposób tego, jak PHP wykona nasz skrypt, gdyż znaki te zostaną zignorowane.

W skrypcie możemy umieścić więcej wyrażeń, oczywiście odseparowanych średnikami:

<?php
echo 'To jest tekst 1';
echo 'To jest tekst 2';
echo 'A to jest tekst 3';
?>

Zauważ, że choć w skrypcie mamy trzy komendy wyświetlenia trzech tekstów, przeglądarka wyświetli je nam w jednej linijce. To dlatego, że przecież PHP nie wysłał żadnego znacznika HTML nakazującego ładne połamanie wyniku - obejrzyj sobie źródło strony w przeglądarce i przekonaj się o tym. Oto poprawiona wersja skryptu:

<?php
echo 'To jest tekst 1<br/>';
echo 'To jest tekst 2<br/>';
echo 'A to jest tekst 3<br/>';
?>
Porada Mieszanie kodu PHP z HTML-em spotykane jest najczęściej jedynie w prostych skryptach. W złożonych aplikacjach znacznie utrudnia jakiekolwiek modyfikacje wyglądu. W dalszych rozdziałach tego podręcznika nauczymy się korzystać z szablonów, które pomogą nam całkowicie oddzielić jedno od drugiego, lecz na razie wszystko będzie wymieszane.

 

Komentarze

Kiedy twoje skrypty staną się bardziej rozbudowane, w kodzie przyda się pewna organizacja. Pomogą tu z pewnością komentarze służące do opisywania, co robi dana część algorytmu, jak działa, jakie ma wymagania itd. Mogą także pomóc w usystematyzowaniu całości lub też zamieszczeniu informacji o autorze oraz prawach autorskich.

Istnieją trzy rodzaje komentarzy:

<?php
/*
komentarz wielolinijkowy
może być rozbijany na wiele linijek.
Cały ten tekst jest ignorowany przez interpreter
*/


// to jest komentarz jednolinijkowy - obowiązuje do końca danej linijki
# to jest jeszcze jeden komentarz jednolinijkowy

?>

Oto przykładowe zastosowanie komentarzy:

<?php
/*
Generator miniaturek obrazków
Wersja: 1.0
Autor: Adam Kowalski (adres@email.com)
Licencja: GNU GPL

Użycie: tu opis użycia...
*/


// początek generowania obrazka
echo 'Tu są jakieś komendy';
echo 'Dużo komend...';

// zmniejszanie
echo 'Tu obrazek się zmniejsza';

// wysyłanie wyniku
echo 'Tu wysyłamy obrazek do przeglądarki';

?>

Cały kod został opisany i dzięki temu nawet po wielu miesiącach autor będzie wiedział, co do czego służy. Komentarze przydają się przy zbiorowych pracach nad projektem. Można w nich umieszczać informacje, co należy w danym fragmencie poprawić albo jak on funkcjonuje. W procesie usuwania błędów (debugowania) komentarzy można używać do chwilowego wyłączania kawałków kodu, aby zobaczyć, czy to przypadkiem one nie powodują problemu oraz jak aplikacja radzi sobie bez nich. Stosowanie komentarzy należy do dobrych praktyk programistycznych i nigdy nie należy o nich zapominać.

 

Treść pochodzi ze strony WikiBooks i jest udostępniana na licencji GNU FDL

 

Autor: WikiBooks