JustPaste.it

Giełda akcji - granie przez internet

Gra na giełdzie papierów wartościowych
Jak byłem mały moi rodzice z początkiem lat 90 zaczęli grać na giełdzie... podobno wtedy można było wiele zarobić... ale wymagało to wiele zachodu. Za każdym razem gdy chcieli kupić akcje spółek giełdowych musieli wybrać sie do domu maklerskiego stać kilka godzin w kolejce, by złożyć zamówienie na akcje, które tak czy inaczej nie musiało być zrealizowane... (a kosztowało tez swoje...) zajmowało to zwykle kilka godzin (wycieczka, kolejka, zamówienie)... Dodatkowo trzeba było sprawdzić czy akcje zostały kupione.

Natomiast by sprawdzić kurs akcji, trzeba było kupić gazetę (kolejny wydatek)... potem już było łatwiej pojawiły się notowania giełdowe w telegazecie. Mimo to jednak po jakimś czasie przestali się całkowicie giełda interesować...

Szukając miejsca gdzie mógłbym zainwestować swoje skromne oszczędności, od razu przypomniałem sobie o giełdzie papierów wartościowych! Zacząłem szukać jak to zrobić... okazało się, że w dobie internetu inwestowanie w Akcje stało się dużo prostsze, szybsze i tańsze. Obecnie wystarczy mi około minuta na złożenie zlecenia.

Internetowy dom maklerski

Przeglądając oferty domów maklerskich zdecydowałem się, założyć konto bankowe w mBanku, który to bank oferuje przy okazji usług bankowych usługi maklerskie.

Przejdź do składania wniosku o ekonto (na rachunku bankowym tego konta można aktywować usługi maklerskie). Aby to zrbić wejdź na tą stronę i wybierz ekonto w mbanku.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest połączenie rachunku bankowego w mBanku z rachunkiem maklerskim, oraz możliwością odkładania oszczędności w funduszach inwestycyjnych (wszystko przy jednym logowaniu). Na dodatek mBank nie pobiera opłat za prowadznie rachunków, nie pobiera również opłat za wydanie karty płatniczej.

Po założeniu konta w mBanku, należy ze strony z zakładki mInwestycje wybrać podstronę eMakler, następnie podążać wg instrukcji pt. "Jak zacząć".

Kolejno po podpisaniu umowy o prowadzenie rachunku maklerskiego i uruchomieniu usługi, w panelu logowanie do konta w mBanku. Pojawi się w panelu administracyjnym aktywna opcja Papiery wartościowe, gdzie w prosty sposób możemy kupować i sprzedawać akcje.


Nauka podstaw!

Bez znajomości podstaw giełdy, nie radzę nikomu inwestować... chyba że ktoś jest naprawdę wielkim szczęściarzem. Ale doświadczenie dowodzi, że zarobki na giełdzie to iloczyn wiedzy, doświadczenia i szczęścia, tak więc każdy z tych czynników jest równie ważny, nawet jeśli jednego jest więcej, a drugiego mniej.

W każdym razie masz do wyboru uczyć się wszystkiego od nowa na własnych błędach lub skorzystać z doświadczenia innych. Ze swojej strony polecam jedną z kilku polskich publikacji dostępnych na ten temat Praktyczny poradnik dla początkujących inwestorów.

Notowania giełdowe, informacje giełdowe

Analizy, informacje giełdowe, aktualne kursy akcji możesz oglądać w różnych serwisach serwisach. Oto kilka moich ulubionych:

http://gospodarka.gazeta.pl/gielda/ - kursy wszystkich spółek WIG oraz wybrane informacje giełdowe (wykresy, analiza techniczna, akcjonariusz itp.)

http://gielda.onet.pl/applet.html - notowania dynamiczne - pokazują jak cena akcji kształtuje się w danej chwili (dzięki nim można sporo zarobić w krótkim okresie czasu, nawet w ciągu jednego dnia), kursy akcji w ciągu dnia często "latają" o kilka procent w górę lub w dół po to by na koniec dnia się ustabilizować, podczas tych wahań można kupować i sprzedawać akcje

Poza tym polecam zwyczajne szukanie w google.pl, informacji na temat danej akcji, wpisując poprostu jej nazwę. Należy jednak uważać na komentarze w różnych portalach, takie komentarze każdy może napisać, niekoniecznie się znając na danej rzeczy - tak więc nie zawsze wierzyć ludziom co piszą.

Osobiście także oglądam na tvn24 około 19:15 - mówią o giełdzie.


Gdy boisz się zainwestować potrenuj...

Wiele osób na samym początku gry na giełdzie boi się zaangazować realnego kapitału w akcje. Dla tych osób też jest rozwiązanie. Polecam Grę Giełdową online na onecie, gdzie otrzymujesz wirtualne pieniądze, które możesz inwestować, przy okazji ucząc się zasad rządzących giełdą.

15 I 2007

 

Źródło: Tomek Urban

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych