Login lub e-mail Hasło   

Ogrzewanie słoneczne

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://dom-i-ogrod.artykularnia.pl/budow(...)49.html
Ogrzewanie słoneczne może się większości z nas kojarzyć z kolektorami słonecznymi. Tymczasem te urządzenia wcale nie służą do przygotowania wody go ogrzewania a do podgrzania wo...
Wyświetlenia: 2.323 Zamieszczono 16/01/2007

Ogrzewanie słoneczne może się większości z nas kojarzyć z kolektorami słonecznymi. Tymczasem te urządzenia wcale nie służą do przygotowania wody go ogrzewania a do podgrzania wody użytkowej.Ze słońcem jest taki problem, że jest go najwięcej latem, gdy ogrzewanie nie jest potrzebne. Z tego powodu kolektory słoneczne latem mogą dostarczać zdecydowaną większość ciepłej wody użytkowej. Jesienią i wiosną może być potrzebne dogrzewanie kotłem lub elektrycznym bojlerem, zimą jest jeszcze gorzej.

Tymczasem w koncepcji domu autonomicznego albo domu pasywnego słońce jest podstawowym źródłem energii do ogrzewania. Dom pasywny według niemieckiego standardu Passivhaus ma wymagać w ciągu roku do ogrzewania więcej niż 15 kWh na metr kwadratowy! To tak, jak byśmy na ogrzanie metra kwadratowego domu zużywali (uwaga!) 2,5 kg węgla rocznie! Dla mnie jest to wielkość niewyobrażalna.

Skąd więc bierze się ta możliwość ogrzania domu samą energią słoneczną? Przede wszystkim ze znacznego zmniejszenia ilości ciepła, która jest na to potrzebna. Dom pasywny jest bardzo dobrze ocieplony i uszczelniony, stosowane są tzw. rekuperatory - wymienniki ciepła, które odzyskują ciepło z powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz domu podgrzewając zasysane świeże powietrze. Doskonała izolacja pozwala wykorzystać ciepło "odpadowe", wyprodukowane przy innych okazjach, np. oddane przez lodówkę i zamrażarkę na radiatorze, ciepło od gotowania, ciepło nagrzanej do kąpieli wody.
Po drugie dom pasywny ma na południowej ścianie olbrzymie okna o dobrych współczynnikach wymiany ciepła (czyli dobrze izolujące). Przepuszczają one światło słoneczne (czyli i ciepło) do wewnątrz a nie pozwalają na jego ucieczkę na zewnątrz domu. Dzięki temu wykorzystywane jest tak dużo energii słonecznej jak tylko można.

Wydawałoby się, że duże okna po stronie południowej to przekleństwo, ale na lato przygotowane są żaluzje, rolety, markizy, etc. Nawet posadzenie drzewa liściastego rozwiązuje problem nadmiernego nagrzewania się latem, w końcu latem liście będą dawać przyjemny cień.

Podstawowym sposobem ogrzewania słońcem domu pasywnego są wspomniane okna, kolektory słoneczne są tylko niejako wyposażeniem opcjonalnym, do przygotowania ciepłej wody użytkowej albo wspomagania ogrzewania.

Jest też i inna możliwość, raczej teoretyczna niż praktyczna. Możliwe jest bowiem zbudowanie domu w ten sposób, by posiadał zdolność do akumulacji dużych ilości ciepła. Będzie się on nagrzewać w dzień i oddawać ciepło w nocy. Przy odpowiedniej konstrukcji w teorii mógłby nawet zbierać latem wystarczająco dużo ciepła by ogrzać się zimą. Trudno jednak powiedzieć czy w Polskich warunkach byłoby to możliwe i jak taki dom miałby wyglądać. Magazynowanie ciepła na długi czas nie jest bowiem łatwą sprawą...

----------

Od kilku lat prowadzi witrynę http://www.DrewnoZamiastBenzyny.pl poświęconą tanim paliwom alternatywnym, odnawialnym źródłom energii i ogrzewaniu.

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


72
komentarze: 28 | wyświetlenia: 25785
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 82587
46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6358
38
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1867
37
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2735
33
komentarze: 27 | wyświetlenia: 2881
31
komentarze: 30 | wyświetlenia: 5840
31
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2614
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4217
27
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5231
21
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1904
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2913
21
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3751
19
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2910
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Należy pisać o różnych możliwościach oszczędzania energii jak najwięcej. Dom pasywny daje taką możliwość w bardzo dużym stopniu. Już samo uwzględnianie podstawowych zaleceń projektowych, daje wspaniałe efekty. Jeśli dodatkowo budować taki dom w sposób przemyślany, można nawet osiągnąć oszczędności już w koszcie budowy w stosunku do tzw. domu standardowego.
W powyższym tekście zauważyłem mał ...  wyświetl więcej

  inserw  (www),  21/06/2013

Kolektory słoneczne obecnie bez problemu podgrzewają wodę przez cały rok. Należy tylko odpowiednio dobrać system solarny do zapotrzebowania rodziny na energię.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska