JustPaste.it

Obrazy ISO

Tworzenie za pomocą dd

Za pomocą dd można kopiować pliki oraz partycje. W porównaniu do cp, polecenie dd zostało stworzone do operacji na dyskach oraz nośnikach wymiennych, przez co ma więcej opcji (np. można określić rozmiar bloku).

Tak można utworzyć obraz iso nagranej płyty z danymi:

$ dd if=/dev/cdrom of=./plik.iso 

Parametr opcji if określa wejściowy plik/urządzenie blokowe, a parametr opcji of plik/urządzenie wyjściowe.

Uwaga! Za pomocą dd nie da się nagrać płyty CD/DVD.

Tworzenie za pomocą mkisofs

Poleceniem mkisofs można utworzyć obraz .iso z plików i katalogów będących na dysku. Najlepiej umieścić dane w jednym katalogu, i sprawdzić np, poleceniem du, czy nie przekracza rozmiaru płyty.

$ du -ms ./katalog 

Jeśli rozmiar katalogu jest odpowiedni można przejść do utworzenia obrazu płyty:

$ mkisofs -r -J -o plik.iso ./katalog 

Użycie opcji -r i -J tworzy obraz zgodny z rozszerzeniami Rock Ride i Joliet, które poprawiają obsługę długich nazwy plików. Użycie -R zamiast -r dodatkowo zachowa informacje o właścicielach i uprawnieniach. Opcja -o określa nazwę wyjściowego pliku iso.

Konwersja z nrg do iso

Czasami ściągnięty obraz z internetu będzie w formacie nrg. Przerobienie go na format iso nie sprawia problemów openSUSE - wystarczy użyć programu nrg2iso znajdującego się w podstawowym repozytorium openSUSE. Program jest bardzo łatwy w obsłudze, używa się go tak:

nrg2iso obraz.nrg obraz.iso 

Montowanie

Oprogramowanie tworzące wirtualne napędy cd-rom lub dvd-rom jest bardzo popularne pośród użytkowników systemów windows. Pozwala uniknąć zużycia napędów optycznych, nośników oraz podnosi komfort pracy poprzez zlikwidowanie uciążliwego szumu obracanej płyty. Użytkownicy openSUSE nie musza nic dodatkowo instalować, wystarczy polecenie mount.

# mkdir /mnt/iso
# mount -t iso9660 -o ro,loop plik.iso /mnt/iso/

Pierwsza komenda tworzy katalog w do którego będzie zamontowany obraz płyty. Druga montuje obraz płyty tylko do odczytu w katalogu /mnt/iso.

Zapis na płytach CD/DVD za pomocą programu cdrecord

Uwaga! Poniższy opis odnosi się do kernela w wersji 2.6.

Program cdrecord, jak wskazuje jego nazwa, służy go nagrywanie płyt cd/dvd. Najprościej jest zrobić to komendą:

$ cdrecord -tao -v speed=8 dev=/dev/hdc driveropts=burnfree -data plik.iso 

Opcja -tao określa tryb zapisu (dostępne są jeszcze -dao i -raw), -v tryb “gadatliwy”, wypisujący uwagi i ostrzeżenia. Opcja speed z parametrem 8 określa szybkość nagrywania płyty, która zależy od możliwości nagrywarki. dev określa urządzenie nagrywarki (w tym wypadku napęd jest na drugim kanale ata z ustawiony jako “master”). driveropts określa dodatkowe parametry, zależące od możliwości napędu. Opcji -data wymaga podania jako parametru obrazu iso, który ma być nagrany na płytę cd.

Część tego artykułu pierwotnie został napisany na potrzeby konkursu na dokumentacje dystrybucji Aurox; Ta wersja została zmieszczona tutaj przez autora. Wersja dla auroksa znajduje się pod adresem http://wiki.aurox.org/pl/Backup_i_archiwizacja

 

Źródło: openSUSE polish wiki

Licencja: Creative Commons - na tych samych warunkach