Login lub e-mail Hasło   

GABA

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://artelis.pl/art-385,7,19,Zdrowie_i(...)BA.html
GABA "Nie możemy oczekiwać od siebie, naszych dzieci czy innych ludzi, by w ciemiu stresu uczyli się optymalnie. Umiejętność rządzenia stresem w każdej chwili naszego życia otw...
Wyświetlenia: 2.199 Zamieszczono 12/02/2007
GABA

"Nie możemy oczekiwać od siebie, naszych dzieci czy innych ludzi, by w ciemiu stresu uczyli się optymalnie. Umiejętność rządzenia stresem w każdej chwili naszego życia otwiera nam drzwi do uczenia się".
dr Carla Hannaford

Choć mamy tendencję do szufladkowania rzeczywistości i wielu z nas pragnie jak najszybciej zamknąć za sobą szkolne drzwi, uczymy się do końca naszych dni. Miejsce nauczycieli zajmują napotkani w różnych sytuacjach życiowych ludzie, a właściwie ich wiedza i rozumienie rzeczywistości. Niezależnie od okoliczności, by nauka była efektywnym procesem, mózg musi blokować nieistotne bodźce, zapobiegać rozproszeniu i zachowywać koncentrację.

Do tego celu służy GABA – kwas gammaaminomasłowy, nuerotransmiter blokujący niepożądane stymulacje bodźca poprzez nadpolaryzację błon postsynaptycznych neuronów.

Dzięki jego obecności, możemy zablokować niezwiązane z procesem nauczania bodźce i skupić się na wybranym zagadnieniu. Kiedy oglądamy ciekawy film, czytamy interesującą książkę, neurony Ośrodkowego Układu Nerwowego wydzielają GABA. Efektem tego jest izolacja od innych bodźców płynących z otoczenia, co zwiększa efektywność przyswajania informacji z wybranego przez nas źródła (efektem pobocznym może być irytacja osoby usiłującej zakłócić ten proces).

Interesującym spostrzeżeniem neurofizjologów jest fakt, iż Osrodkowy Układ Nerwowy „uczy się” wydzielać GABA, jeśli pozwalamy sobie na systematyczną praktykę wyciszania emocji (relaksacja, medytacja).
Jeśli nie uzyskamy tej niezwykle ważnej umiejętności, adrenalina umożliwiająca reakcję na wszystkie obecne bodźce, a uwalniania w trakcie codziennych, zwłaszcza stresujących wyzwań, sprawi, iż staniemy się napięci i nadpobudliwi.

Nieumiejętność uspokojenia się i koncentracji udaremni nie tylko efektywne zdobywanie wiedzy i tworzenie w oparciu o nią własnej, jedynej i niepowtarzalnej rzeczywistości, ale prowadzi również do szeregu problemów zdrowotnych, określanych przez medycynę jako choroby psychosomatyczne.

W trakcie badania obszarów mózgu pod kątem wydzielania GABA, ustalono, że są one powiązane z funkcjami ruchowymi. Kinezjolodzy wykorzystują tę wiedzę proponując w celu zwiększenia poziomu GABA, gimnastykę mózgu.

Z moich własnych doświadczeń wynika, że wszystkie metody służące aktywnemu i biernemu relaksowi, mogą zapoczątkować proces zmian w neurotransmisji wyrażający się przekształceniem sfrustrowanej, nieefektywnie funkcjonującej osobowości na umiejącą optymalnie wykorzystać swój potencjał dla realizacji spełnionego twórczego życia.

Pozdrawiam
Teresa Maria Zalewska

Podobne artykuły


86
komentarze: 183 | wyświetlenia: 99896
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91873
42
komentarze: 15 | wyświetlenia: 14309
39
komentarze: 19 | wyświetlenia: 36256
39
komentarze: 33 | wyświetlenia: 222555
37
komentarze: 33 | wyświetlenia: 355242
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 78680
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8237
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 11843
26
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4481
26
komentarze: 5 | wyświetlenia: 25919
 
Autor
Dodał do zasobów: artelis.pl
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska