Login lub e-mail Hasło   

Duchy - Jak uniknąć oszustwa?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.paranormalne.pl/index.php?aut(...)e&id=15
Poradnik ma na celu ukazanie jak łatwo jest stworzyć zdjęcie ducha, stosując proste sztuczki bądź efekty. Przy ocenie "prawdziwych" zdjęć, warto brać pod uwagę informacje tutaj zawarte i wiedzieć jakich sztuczek mogą używać oszuści.
Wyświetlenia: 16.192 Zamieszczono 25/02/2007

Czyli jak powstają fałszywe zdjęcia duchów - poradnik

Ten poradnik ma na celu ukazanie jak łatwo jest stworzyć zdjęcie ducha, stosując proste sztuczki bądź efekty. Przy ocenie "prawdziwych" zdjęć, warto brać pod uwagę informacje tutaj zawarte i wiedzieć jakich sztuczek mogą używać oszuści.1. Efekty specjalne - zwykła linia


Poniższe zdjęcie zostało zmodyfikowane w programie graficznym. Autor dorysował zwykłą linię a następnie dodał efekt "glow" czyli świecenie.

2. Spray do nosa - prosta sztuczka na Orby

Autor posłużył się sprayem do nosa/gardła, który został rozpylony przed optyką aparatu. Prosta sztuczka, efekt dość dobry.


3. Zabrudzenia optyki

Plama lub wilgoć na soczewkach aparatu może dać taki oto efekt "ducha" na zdjęciu

4. Celofan czyni cuda

Kawałek folii celofanowej umieszczony przed soczewką aparatu w momencie wykonywania zdjęcia z flashem może produkować takie oto efekty świecącego ducha.


5. Uwaga na włosy

Włosy bardzo często odpowiadają za przedziwne artefakty na zdjęciach. Tutaj ekstrymalny przykład wykorzystania pęku włosów, imitujący wiele poruszających się orbów.I pojedynczego włosa. Inne podobne efekty może dawać nić pajęczyny.

6. Nici, sznurki

Prosty, ale zadziwiający efekt daje nić przewieszona przed optyką aparatu. Tutaj zielona nić mająca symulować manifestację typu vortex, lub ruchomego orba.

7. Dym, papierosy i gorąca kawa

Dym jest najprostszym "materiałem", z którego można wyczarować manifestację typu mist/ecto-mist. Najlepszy jest dym papierosowy, ewentualnie parująca woda. Oto efekty przy zastosowaniu dymu tytoniowego.

8. Zabawy z migawką

Na poniższym zdjęciu czas migawki został wydłużony. Przemieszczające się przed aparatem obiekty zostają rozmyte a efekt jest widoczny poniżej.

9. Uwaga na pasek aparatu

To najczęściej popełniany błąd widoczny na zdjęciu. Pasek aparatu, często przypadkowo znajduje się w kadrze i potrafi stworzyć imitację ducha typu vortex.

10. Nie wszystko duch co się błyszczy

Czasem umysł płata figle, pewne kształty przybierają formy twarzy, dłoni, czy też całych postaci. Najprostszy przykład jest widoczny poniżej:Podczas gdy na pierwszy rzut oka może wydawać się, że mamy tu do czynienia z duchem, tak naprawdę jest to tylko nagrobek tyle, że uchwycony z innego kąta.

Jak widać, o manipulację nie trudno. Jeśli dodamy do tego obróbkę zdjęć w programie graficznym, można stworzyć naprawdę "dobre zdjęcie ducha". Jednak czy o to właśnie chodzi? Ciężko rzetelnie ocenić większość obserwacji i zdjęć duchów, co nie zmienia faktu, że takie obserwacje są, były i będą. Przez pryzmat łatwości tworzenia takich zdjęć nie można odbierać choć kropli zrozumienia dla autorów prawdziwych fotografii - oni tego oczekują. Bądźmy otwarci, a kiedy trzeba krytyczni smile1.gif

by Eurycide
przykłady efektów i zdjęcia pochodzą ze strony http://www.ghoststudy.com

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 863
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 711
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1119
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 612
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 995
9
komentarze: 27 | wyświetlenia: 536
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 669
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 666
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 627
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 535
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 566
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 761
8
komentarze: 28 | wyświetlenia: 676
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 471
8
komentarze: 15 | wyświetlenia: 735
 
Autor
Dodał do zasobów: paranormalne.pl
Artykuł
Dodatkowe informacje  mazur,  21/04/2007

Artykuł bardzo mi się podobał, ponieważ przedstawia możliwości, jakimi dysponują oszuści w celu ukazania zjawisk paranormalnych. Od paru lat współpracuję z zespołem Antylicho i z problemami duchów spotykamy się prawie, na codzień. Lecz jak to w życiu bywa na sto przypadków interpretacji zjawiska zwanego duchem 90% to zjawiska, które są wytłumaczalne a co więcej generowane poprzez urządzenia techni ...  wyświetl więcej

  mazur,  21/04/2007

Byłbym zapomniał. Ostatnio w Warszawie odwiedziliśmy mieszkanie, które było nawiedzone przez duchy. Okazało się, że o duchach absolutnie nie może być mowy a jedynie przejeżdżające metro wywoływało drgania, przez co dźwięczały szklanki i kołysał się żyrandol.

Ostatnio czytałem artykuł o duchach, które były generowane przez urządzenia wytwarzające silne pole elektromagnetyczne. Okazuje się ze wadliwie pracujący silnik (dajmy na to pompujący wodę w bloku) może wywoływać zjawiska takie jak przesuwanie mebli lub niepokój. Nigdy ducha nie spotkałem, lecz nie znaczy, że ich nie ma tym bardziej, że są kontrolowane badania naukowe skupiające wysokiej klasy nau ...  wyświetl więcej

dzieki za ten temat.
teraz bede wiedziec co sprawdzać by sie nie oszukać...

pozdro.

  neshan,  18/05/2008

Przydatny artykuł. Szczerze to wiedziałam, że zdjęcia duchów to przeróbki ale nie wiedziałam jak się je robi, a ty proszę... Teraz już nie dam się nabrać. Wierzę w duchy ale bez przesady. Moje zdanie jest takie, że nie zda się zrobić zdjęcia duchowi gdyż z tego co wiem są niewidzialni lub w formie mgły.

Neshan moim zdaniem jesteś w błędzie. Nie dość, że można faktycznie zrobić fotkę duchom to jeszcze można nagrać filmik i fonie z nimi.

Odnośnie do artykułu. Widać tu dokładnie naszą ludzką naturę, czyli chęć zysku lub rozgłosu (osobiście nie rozumiem, po co oszuści robią te fotomontaże). Niestety to utrudnia pracę ludzi, których interesuje to zagadnienie.
Ale cóż my ludzie mamy w zwyczaju jak czegoś nie możemy mieć to sami coś stworzymy i wkręcimy innych haha

  Max King,  18/07/2008

Ja tam wymyśliłem inną metodę, a raczej dwie, tylko podobne, na zrobienie zdjęcia ducha bądź UFO.

Metoda prostego szkła. Metoda podobna do metody z folią celofanową - przed obiektywem ustawić idealnie czystą szybkę, a na niej po prostu namalować bądź nakleić ducha czy UFO.

Metoda krzywego szkła a.k.a. lustro półweneckie. Potrzebna jest duża (duuuuuuuzia) szyba ustawiona przed fotog

...  wyświetl więcej

  V-Big,  02/09/2009

nie musiałem czytać opisu żeby wiedzieć że te zdjęcia to falsyfikaty :)
To widać od razu (chociaż powiem że ostatnie było najlepsze :P)
Ostatnio bawiłem się z bratanicą i ubrałem ją w prześcieradło, a następnie nagrałem jak idzie przez pokój... Drobny edit w Adobe After Effect i wyglądała jakby była duchem :P Ja w duchy nie wierze, bardziej wierzę w UFO i Cienistych ludzi (ponieważ sam jednego widziałem)...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska