Login lub e-mail Hasło   

The Hands Resist Him - Przeklęte malowidło

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.paranormalne.pl/index.php?aut(...)e&id=63
Wokół obrazu Stonehama krąży wiele osobliwych historii. Ludzie, którzy zetknęli się z obrazem mieli zawroty głowy, niektórzy mdleli, wielu z nich widziało postacie z obrazu pojawiające się w ich mieszkaniach, dzieci zaczynały płakać, gdy patrzyły na niego.
Wyświetlenia: 82.150 Zamieszczono 25/02/2007„The Hands Resist Him” to obraz olejny na płótnie autorstwa współczesnego malarza. Trudno go zaklasyfikować do jakiegokolwiek prądu - najbliżej mu chyba do symbolizmu, gdyż odwołuje się do stanów nieświadomości i snu. Głównym elementem obrazu jest postać chłopca, którego autor utożsamia z sobą. Towarzyszy mu lalka o specyficznym, niepokojącym wyrazie twarzy, a na dalszym planie, za oknem widać dłonie. Można odnieść wrażenie, że szyba powstrzymuje coś (kogoś?), co znajduje się na zewnątrz i jednocześnie oddziela światło od ciemności. W oczy rzuca się wyraźny kontrast między obiema stronami drzwi. Pierwszy plan jest w jasnych barwach, na drugim zdecydowanie dominuje czerń. Całość sprawia, że obraz jest dość nietypowy, tajemniczy i budzi niepokój. Jest on przy tym bardzo statyczny, co wywołuje napięcie i wprowadza nastrój oczekiwania.

Do namalowania obrazu zainspirowała Stonehama idea nieświadomości zbiorowej Carla Gustava Junga. Zdaniem autora ludzie sztuki w pewnym sensie odbierają sygnały w niej zawarte i artykułują je w swojej twórczości, są łącznikami z rzeczywistością. Na obrazie „The Hands Resist Him” występują cztery istotne elementy: chłopiec, lalka, rączki i szyba. Mają one znaczenie symboliczne. Dziecko jest personifikacją osoby autora, a dłonie to inne życia, inni ludzie, których łączy „wspólna, ponadosobowa psyche”. Szyba oznacza przesłonę pomiędzy jawą a snem, natomiast lalka stanowi symbol towarzysza i przewodnika między tymi stanami. Wprowadza ona chłopca-autora w świat archetypów.

Tytuł „The Hands Resist Him” da się przetłumaczyć jako „dłonie stawiają mu opór”, co może oznaczać, że bezpośrednie poznanie zbiorowej nieświadomości jest dla chłopca niedostępne, gdyż treści w niej zawarte nigdy nie przedostaną się do jaźni. Umożliwia to dopiero przewodnictwo lalki. Z nią dziecko przekracza barierę i wkracza w sen, w którym ujawniają się archetypy.

Wokół obrazu Stonehama krąży wiele osobliwych historii. Założyciel galerii, w której "The Hands Resist Him" był wystawiany, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, z życiem pożegnał się również człowiek, który jako pierwszy opisał go w jednym z katalogów. Ludzie, którzy zetknęli się z obrazem mieli zawroty głowy, niektórzy mdleli, wielu z nich widziało postacie z obrazu pojawiające się w ich mieszkaniach, dzieci zaczynały płakać, gdy patrzyły na niego. Wydaje się, że dzieło to powoduje jakiś rodzaj zbiorowej histerii. Pozostaje jednak pytanie, czy jej powodem rzeczywiście są siły nadprzyrodzone, czy może raczej zręczna propaganda i autosugestia…

Dzieło to zostało wystawione na aukcje (EBay) z ostrzeżeniem od ówczesnych właścicieli. Prosili, aby cenę podbijali jedynie kolekcjonerzy sztuki, ponieważ choć sami nie wierzą w zjawiska paranormalne to uważają, że obraz takie posiada. Obraz odkupili od zbieracza śmieci, który sam go znalazł w pobliżu starego browaru. Byli bardzo zdziwieni, iż w ich mniemaniu wartościowy kolekcjonersko obraz został porzucony w taki sposób.

Problemy tej rodziny zaczęły się, kiedy ich 4,5 letnia córka zaczęła się skarżyć rodzicom, iż chłopiec w nocy wychodzi z obrazu i w jej pokoju znajdują się inne dzieci walczące ze sobą. Na skargi córki uwagę zwróciła matka, która zmusiła ojca do zainstalowania aparatu z samowyzwalaczem na ruch. Po trzech nocach były zdjęcia, które miedzy innymi przedstawiały chłopca pozornie wychodzącego z obrazu. Rodzina zadecydowała, że obraz musi opuścić dom.

Podczas aukcji obrazu ewentualni kupcy jak i osoby oglądające przedmiot sprzedaży sygnalizowały złe samopoczucie, natarczywe wizje obrazu podczas snu i na jawie, nagłe odczucia choroby, uczucie niepokoju zagrożenia.

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1440
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 593
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1003
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 714
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 870
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 940
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 589
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 660
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 637
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 582
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 469
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 480
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 426
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 752
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 497
 
Autor
Dodał do zasobów: paranormalne.pl
Artykuł
Dodatkowe informacje  tomek81c,  21/02/2008

"Towarzyszy mu lalka o specyficznym, niepokojącym wyrazie twarzy, a na dalszym planie, za oknem widać dłonie. Można odnieść wrażenie, że szyba powstrzymuje coś (kogoś?), co znajduje się na zewnątrz i jednocześnie oddziela światło od ciemności."

jak dla mnie to te COS jest wewnątrz, a chłopiec stoi na zewnątrz budynku...

Faktycznie. Po prawej stronie na dole obrazu znajduje się coś, co może być trawą. Wie ktoś gdzie znaleźć zdjęcia które wykonali rodzice w pokoju dziecka? (Czy to są te na końcu?)

  x x,  21/02/2008

Przyznam że to malowidło jest dziwne i dziwne straszne

  meron20,  26/02/2008

Moim zdaniem obraz obrosła zabobonna wiara ludzi i wydaje mi się owy obraz nie ma nic wspólnego ze śmiercią ich właścicieli, tak jak podobny do niego obraz "Płaczącego chłopca", który niby podpalał domy właścicieli...... Chodź przyznam że oba obrazy wzbudzają negatywne odczucia.....

"Strasznie" fajny obraz. Chciałbym mieć go w domu. Przynajmniej replike. "Płaczący chłopiec" też ciekawy.
http://www.kryptogaleria.yoyo.(...)boy.jpg

  bcarlo,  05/06/2008

Ja w ogóle nie przepadam za kukiełkami teatralnymi, a ta na obrazie jest naprawdę dziwnie przerażająca. Takie rzeczy mają w sobie trochę grozy, przynajmniej na mnie w taki sposób oddziaływują. "Płaczący chłopiec" jest wg. mnie mniej straszny, ale również występuje zaniepokojenie przy oglądaniu dzieła. Myślę, że duży wpływa na odczucia mają opowieści o takich obrazach i autosugestia, tak jak wcześniej wspomniano. Nie mniej malarz bardzo "przemówił" do widza;)

  Mirosław T  (www),  05/06/2008

Piękny artykuł. Wprowadza w baśniowy świat prawdziwej sztuki malarskiej.

Sam obraz robi małe wrażenie z racji malutkich wymiarów na moim ekranie. Mimo to, czuje się w nim "drgający" niepokój kolorów i "zaplecza".

  danik2,  15/07/2008

Rzeczywiście... Coś w sobie ma

  klima,  26/01/2009

Bardzo fajny artykul, ale opowiesci krazace o tym obrazie to zwykla paranoja :-)

  lisc,  01/03/2009

straszny jest

  puma,  23/03/2009

Niesamowity obraz. Za oszklonymi drzwiami panuje ciemność i widać księżyc. Natomiast po drugiej stronie jest jasno, ale próg na którym oni stoją jest zbyt wysoki jak na wejście do domu, dodatkowo jest czymś porośnięty. Patrząc na niego zastanawiam się gdzie stoi chłopiec z lalką-co to za miejsce?. I jakbym nie patrzyła na obraz to mam wrażenie, że chłopiec "patrzy się" na mnie ;). Na pewno nie chciałabym mieć go w domu.

Ostatni raz widziałam ten obraz w internecie z dwa lata temu...Ostatnio na obozie we wrześniu wspominałam o nim koleżankom. Wtedy przypomniałam sobie obraz ze wszystkimi detalami. Poczułam jakiś nieuzasadniony lęk... Dzisiaj wklepałam nazwę w google. Cóż, nie sądziłam, że znów zareaguję szybszym biciem serca... Ogólnie, trochę dziwaczny i straszny jest. Chociaż w sumie czuję się dobrze, a głowa mn ...  wyświetl więcej

Dreszcze mi przechodzą, jak wpatruję się w ten obraz. Jednak coś w sobie ma.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska