Login lub e-mail Hasło   

Sekret geniuszu: Pamiętnik

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.paranormalne.pl/index.php?aut(...)e&id=92
Badaczka Catherine Cox przestudiowała zapiski 300 geniuszy - światłych umysłów, takich jak Newton, Einstein, Thomas Jefferson - i odkryła, że wszyscy obsesyjnie prowadzili dzienniki lub pamiętniki.
Wyświetlenia: 6.212 Zamieszczono 25/02/2007
Co by się stało, gdybym powiedział ci, że jedyny dzień, w którym twoje IQ mogłoby wzrosnąć dwukrotnie, to dziś? A co, jeśli powiedziałbym ci, że wszystko, co potrzebujesz zrobić, byłoby dziecinnie prostą czynnością, czy stałoby się tak? Faktycznie, istnieje silny dowód na to, że wykonując jedno proste ćwiczenie możesz radykalnie podwyższyć twoje IQ - i nawet uczynić siebie samego geniuszem! Jakie jest więc to proste, łatwe i fantastyczne "ćwiczenie geniusza" mogące zwiększyć mozliwości twojego mózgu? Tak: prowadź dziennik lub pamiętnik. Każdego dnia lub kilka razy dziennie zapisuj na papierze wszystkie swoje myśli. Rób to przez jeden pełny rok, a szybko staniesz się inteligentniejszy - gwarantuję.

Zastanów się:


· Badaczka Catherine Cox przestudiowała zapiski 300 geniuszy - światłych umysłów, takich jak Newton, Einstein, Thomas Jefferson - i odkryła, że wszyscy obsesyjnie prowadzili dzienniki lub pamiętniki.

· Badania dowiodły, że tylko 1 procent ludzi na świecie regularnie prowadzi dzienniki. Badanie ujawniło też, że ten sam 1 procent prawie zawsze miał jakieś wysokie osiągnięcia i że prawie zawsze te osoby żyły dłużej, niż wynosiła średnia długości życia w ich czasach, miejscu i erze.

· Thomas Edison napisał ponad 3 miliony stron notatek, listów i osobistych myśli, umieszczonych w setkach dzienników, które tworzył przez całe życie.

· Wspaniały kosmolog Stephen Hawking ponad 30 lat temu zaraził się chorobą Lou Gehriga (stwardnienie zanikowe boczne), wówczas dawano mu tylko 2 lata życia. Hawking jest prawie całkowicie sparaliżowany i porusza się na wózku inwalidzkim. Nie może mówić, pisać, ani nawet poruszyć niczym więcej, tylko palcem. Ale 32 lata po zachorowaniu Hawking jest uznawany za jednego z największych myślicieli na świecie. Ożenił się ponownie kilka lat temu po rozwodzie i nie zwolnił nawe na moment ze swoimi wykładami na temat kosmologii i teorii względności kwantowych. Choć niezdolny, by fizycznie prowadzić dziennik, Hawking używa komputerów i innych pomocy mechanicznych do stałego zapisywania nie tylko nowych pomysłów i naukowych teorii, ale także swoich własnych wewnętrznych odczuć.

· Kiedy był młodym człowiekiem, Albert Einstein zabrał młodą kobietę na randkę podczas rejsu. Randka nie wyszła zbyt dobrze. Młoda dama była sfrustrowana, ponieważ Einstein ledwie się do niej odzywał - za to cały dzień bazgrał coś w małym dzienniku, który wziął ze sobą.

To dobra wiadomość: aby odczuć wszystkie skutki zwiększania swojego IQ przez codzienne zapisywanie, nie musisz nawet zapisywać tego, co jest ze sobą logicznie powiązane! Tego faktu dowodzi dziennik jednego z wielkich umysłów XIX wieku, angielskiego wynalazcy Michaela Faraday'a, człowieka podziwianego przez samego Einsteina. Faraday zapełnił tysiące notesów zapiskami pozornie zupełnie bezsensownymi. Wielu badało dzienniki Faraday'a, mając nadzieję na odkrycie klucza do jego wspaniałego umysłu. Wszystkie próby spełzły na niczym. W "Win Winger" i w książce Richarda Poe "The Einstein Factor" jeden z badaczy napisał: "Pamiętniki [Faradaya] mają irytującą formę pomysłów zanotowanych, powtórzonych i zapomnianych - prawdziwy gąszcz, lub wyartykułowanych i niewyartykułowanych zasad, pojęć, obserwacji i faktów fizycznych". Faktycznie, najlepszą metodą na zwiększenie twojego IQ wydaje się prowadzenie przez ciebie dziennika przez cały dzień i zapisywanie różnych przypadkowych myśli, jakie tylko przyjdą ci do głowy. Ma to również inną zaletę: prowadzenie dziennika "przypadkowych myśli" nie tylko powoduje, że stajesz się inteligentniejszy, ale też może wydłużyć twoje życie! Dowody na to pochodzą z fascynującego badania przeprowadzonego przez grupę niezwykłych zakonnic z Mankato w stanie Minnesota w USA.

Zakonnice są wyjątkowe z tego powodu, że żyją o wiele dłużej, niż wynosi przeciętny wiek umierania kobiet w Minnesocie. Większość z nich żyje ponad 90 lat, niektóre dożywają nawet 100. Niewiele bądź żadna z nich nigdy nie cierpiała na otępienie starcze lub chorobę Alzheimera. Co łączy te wszystkie siostry? Masz rację - one wszystkie obsesyjnie piszą dzienniki. Prowadzenie dziennika jest wymagane w ich zakonie. I tak badanie IQ zakonnic pokazało, że wszystkie mają poziom inteligencji dobrze przekraczający średnią. Oczywiście, były różnice w czystym i pogodnym stylu życia zakonnic, który najbardziej prawdopodobnie przyczynił się do ich wysokiej inteligencji i długowieczności - jednak prowadzenie dziennika jest tym kluczowym elementem, który je wszystkie łączy. To jest to. Kup notes, zdobądź pióro i noś je ze sobą wszędzie, gdzie tylko pójdziesz. Notuj twoje przypadkowe myśli, zastanów się nad tym, co piszesz, a już wkrótce możesz cieszyć się nowym, superwysokim IQ!

Ken Korczak, www.unexplained-mysteries.com
Tłumaczenie: Ivellios vel Longer1988
dla www.paranormalne.pl

Podobne artykuły


15
komentarze: 35 | wyświetlenia: 1350
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1143
13
komentarze: 10 | wyświetlenia: 952
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 368
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 217
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 489
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 205
10
komentarze: 41 | wyświetlenia: 938
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 750
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 791
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 869
10
komentarze: 20 | wyświetlenia: 394
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1896
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 241
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1213
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  mazur,  19/05/2007

Bardzo dobry artykuł, który poleciłem znajomym. Jestem ciekaw czy prowadzenie strony internetowej tak zwanego „bloga” również można podpiąć do prowadzenia dziennika. Gdyby tak było to oponenci, którzy widzą w internecie samo zło a kościół określa jako przejaw podszeptów szatana (takowe głosy są bardzo częste) mieli by się z pyszna po przeczytaniu tego artykułu.

  ,  18/02/2008

doskonały tekst. :-)

Ciekawe, bardzo ciekawe...

  Mat87,  18/02/2008

Imponujące..Hawking to fenomenalny człowiek, trochę o nim czytałem. Niektórym może nie podobać się jego podejście do spraw religii czy istnienia Boga, których i którego słuszność istnienia otwarcie kwestionuje, przedstawiając zresztą dość dobre argumenty..
artykuł bardzo ciekawy, jednak opcja noszenia ze sobą dzienniczka wydaje się być troszkę uciążliwa w dzisiejszym zabieganym świecie;) mo ...  wyświetl więcej

  tomek77,  18/04/2008

Fajny art. i fajnie tez, ze sie dowiedzialem, że to podnosi IQ :) ja co prawda nie czuje sie geniuszem, ani nigdy nie prowadzilem pamietnika, bo nie potrzebuje spisywania swojej historii, jednak robie bardzo duzo notatek ze swoich biezacych spostrzezeń i myśli z obserwacja świata. Oczywiscie nie zapisuje wszystkiego jak leci, ale tylko takie cudowne perełki, które czuje, że są tak cenne, że wielką ...  wyświetl więcej

  sanus,  05/06/2008

Artykuł istotnie przyjemny ale w zasadzie nie nawiązuje do wątpliwych informacji, że o "morale" nie wspominając. "Obraz jest wart 1000 słów" czy to znaczy że malarze są jeszcze bardziej inteligentni ?, mi się wydaje że dziennik to narzędzie dla naukowca tak samo jak płótno dla malarza, czy skoroszyt dla pisarza a nie jakiś pewny sposób na podniesie IQ dla każdego. Należałoby dodać że Nikola Tesla ...  wyświetl więcej

Zawsze bylam przekonana, ze IQ kazdego czlowieka zwieksza sie z jego wiekiem.
Bedac bogatszym o doswiadczenia i przeczytana lub zaslyszana wiedze...?

  Bar_ka  (www),  03/07/2011

Wierzyć nie wierzyć? Ciekawe, po przeczytaniu artykułu, zanim przeczytałam komentarze też pomyślałam o współczesnych pamiętnikach - blogach. Tak wiele osób je pisze, a więc " ajkiu" w narodzie wzrasta :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska