Login lub e-mail Hasło   

Nowe spojrzenie na deja vu

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.paranormalne.pl/index.php?aut(...)e&id=98
Niewidomy człowiek doświadczający deja vú. To brzmi jak zaprzeczenie - jednak pierwsze badanie tego rodzaju przypadku wywróciło do góry nogami całą teorię o...
Wyświetlenia: 2.832 Zamieszczono 25/02/2007
Niewidomy człowiek doświadczający deja vú. To brzmi jak zaprzeczenie - jednak pierwsze badanie tego rodzaju przypadku wywróciło do góry nogami całą teorię o deja vú. Tradycyjnie sądzi się, że obrazy z jednego oka są opóźniane i docierają do mózgu w kilka mikrosekund po obrazach z drugiego oka - powodując odczucie, że dana sytuacja była już wcześniej widziana. Jednakże badacze z Uniwersytetu w Leeds w USA donieśli o pierwszym przypadku niewidomego, który doświadczył deja vú poprzez zapach, słuch i dotyk.

Uniwersytet ten jest światowym liderem w badaniu deja vú. Szczegółowa praca uniwersyteckiego Instytutu Nauk Psychologicznych została opublikowana zarówno w mediach naukowych, jak i w serwisach informacyjnych. Praca ta szczególnie jest nakierowana na rozumienie chronicznego deja vú, przy którym pacjenci są nękani przez uczucie, że "byłem tutaj wcześniej".

W nowym artykule opublikowanym w dzienniku "Brain and Cognition" badacze Akira O'Connor i Chris Moulin opowiadają, jak zwykłe wydarzenia - typu rozpinanie kurtki przy usłyszeniu jakiegoś utworu muzycznego, czy usłyszenie urywka rozmowy podczas jedzenia obiadu w szkolnej stołówce - były przykładami wywołania deja vú u osoby niewidomej.

"Po raz pierwszy takie zjawisko zostało opisane w naukowej literaturze", powiedziała O'Connor. "Jest to bardzo przydatne, ponieważ dostarcza badania konkretnego przypadku, który zaprzecza teorii optycznego opóźnienia ścieżki. Chcielibyśmy rozmawiać więcej ze ślepymi ludźmi, choć nie ma żadnego powodu, by uwierzyć, że doświadczenia takich ludzi są nienormalne lub inne od doświadczeń innych ludzi. Optyczne opóźnienie ścieżki jest teorią dość starą, lecz wciąż szeroko pojmowaną - było podstawą sekwencji deja vú w noweli Josepha Hellera 'Catch-22'. Mamy więc silny dowód na to, że optyczne opóźnienie ścieżki nie jest wytłumaczeniem dla zjawiska deja vú. Odkrycia są tak oczywiste, tak intujcyjne, że dziwnym jest, że to badanie nie zostało wykonane nigdy wcześniej".

O'Connor przyznaje, że doświadczanie deja vú jest dla niej prawie niewytłumaczalne. "Ponieważ wygląda to tak subiektywnie, psychologia, w dążeniu do obiektywności, odsunęła się z dala od deja vú. Psycholodzy jednak przywieść na myśl sprawę typu 'Mam to na końcu języka', czyli uczucie towarzyszące nam, gdy nie potrafimy wypowiedzieć wymaganego słowa. Chcieliśmy dojść do takiego samego sposobu rozumienia deja vú".

Teza O'Connor, która zostanie uzupełniona w przyszłym roku, bierze pod uwagę doświadczenie z wprowadzeniem w deja vú poprzez hipnozę. "Teraz sądzimy, że doświadczenie deja vú jest wywoływane, kiedy praca obszaru mózgu odpowiedzialnego za koncentrację zostaje zaburzona", powiedziała O'Connor.

W jednym z eksperymentów studenci są proszeni o to, aby zapamiętali słowa, których zapomną po wprowadzeniu w stan hipnozy - wtedy jest im pokazywane ponownie to samo słowo w celu wywołania uczucia, że widzieli je już wcześniej. Około połowa studentów mówiła o uczuciu podobnym do deja vú - z czego połowa stwierdziła, że na pewno było to deja vú.

O'Connor chce prowadzić dalsze badania. "To by było naprawdę ciekawe, gdyby zrobiono jakieś neuroobrazowanie u ludzi podczas prawdziwego spontanicznego doświadczenia deja vú - jtrudno jednak mieć takich ludzi na zawołanie..."

ScienceDaily, 29 listopad 2006
Tłumaczenie: Ivellios, http://www.paranormalium.pl

Podobne artykuły


24
komentarze: 81 | wyświetlenia: 3581
18
komentarze: 29 | wyświetlenia: 3755
50
komentarze: 97 | wyświetlenia: 115200
55
komentarze: 98 | wyświetlenia: 130544
52
komentarze: 37 | wyświetlenia: 384130
44
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6206
42
komentarze: 29 | wyświetlenia: 4260
41
komentarze: 14 | wyświetlenia: 17958
39
komentarze: 35 | wyświetlenia: 7809
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 4771
33
komentarze: 36 | wyświetlenia: 4790
32
komentarze: 24 | wyświetlenia: 9191
32
komentarze: 33 | wyświetlenia: 4279
 
Autor
Dodał do zasobów: paranormalne.pl
Artykuł
Dodatkowe informacje  MZT,  25/08/2008

Kilkakrotnie doświadczałem deja vu i kiedy pare lat temu usłyszałem ta oficjalną wersje wytlumaczenia (z pocztaku artykułu) to śmiać mi się chciało:)
Opuźnienie w dostawie informacjinie tłumaczy "pamiętania" przebiegu dalszej sytuacji czy nawet zdań w rozmowie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska