JustPaste.it

Zranienia

Kilka praktycznych porad oraz opisów jak postępować w większości napotkanych urazów. Nigdy nie wiesz, co może Cię spotkać - dlatego warto przeczytać ten artykuł!

Kilka praktycznych porad oraz opisów jak postępować w większości napotkanych urazów. Nigdy nie wiesz, co może Cię spotkać - dlatego warto przeczytać ten artykuł!

 

Znajduje się tu kilka praktycznych porad oraz opisów jak postępować w większości napotkanych urazów.

1. Krwotoki 

Z krwotokiem mamy do czynienia wtedy, kiedy krew wypływa albo tryska z rany. Potrzebna jest natychmiastowa interwencja.

1. Połóż rannego, by nie zasłabł. Przykryj ranę sterylnym opatrunkiem z gazy (lub możliwie czystego materiału) i dociśnij mocno wnętrzem dłoni. Jeśli jednak nie masz przy sobie czystej szmatki, nie zastanawiaj się - lepszy niesterylny opatrunek niż wykrwawienie się.

2. Gdy opatrunek nasiąknie krwią, bezpośrednio na nim połóż następny; uciskaj ranę. Jeśli krwawi rana na głowie, szyi, ręce lub nodze i nie istnieje podejrzenie złamania, podnieś tę część ciała tak, by znalazła się wyżej niż serce.

3. Jeśli krwawienia z ręki lub nogi nie można zatrzymać stosując ucisk lub unosząc kończynę, spróbuj odciąć dopływ krwi w głównej tętnicy, dociskając ją mocno palcami do kości znajdującej się pod spodem. Palce trzymaj prosto - nie zginaj ich.

4. Kiedy krwawienie ustanie, mocno zabandażuj opatrunek, jednak nie na tyle mocno, by nie było czuć tętna poniżej rany.
Wezwij lekarza.

Krwotok z nosa

Każ pacjentowi usiąść z głową pochyloną do przodu i siedzieć spokojnie przez 15 minut. Nigdy nie odchylaj mu głowy do tyłu! Ułóż go z głową wyżej niż tułów i połóż mu na nasadzie nosa i karku zimny mokry ręcznik. Jeśli krwawienie nie ustaje, włóż w obie dziurki od nosa tampony ze sterylnej gazy. Pamiętaj, by kawałek tamponu wystawał z nosa tak, by potem można go było łatwo wyjąć. Jeśli krwawienia powracają, zgłoś się do lekarza.

2. Złamania i zwichnięcia

Złamania

Pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu dwóch sąsiednich stawów, w których skład wchodzi złamana kość. Jako szyny mogą służyć deseczki, laska, parasol, kij, a nawet twarda tektura. Można też unieruchomić złamaną nogę przywiązując ją do zdrowej. Jeśli nie da się założyć szyny bez wyprostowania kończyny, przytrzymaj ją dłońmi po obu stronach złamania, podczas gdy ktoś inny delikatnie ustawi ją w pozycji, jak najbliższej naturalnej. Wyściel zaimprowizowaną szynę watą lub czystym materiałem i przywiąż do niej kończynę ściśle (ale nie za ciasno) bandażem, paskiem lub pasami podartego ubrania. Szyny muszą być na tyle długie, by wystawały poza stawy powyżej i poniżej złamania. Jeśli kość przebiła skórę i rana obficie krwawi, zatamuj krwawienie, ale nie próbuj nastawiać kości ani oczyszczać rany; możesz uczynić zbyt dużą krzywdę. Załóż jałowy opatrunek i natychmiast wezwij pogotowie. Nie przesuwaj ofiary, jeśli ma uszkodzony kręgosłup, szyję lub miednicę.

Zwichnięcia

Nie próbuj poruszać zwichniętych stawem lub samemu nastawiać zwichnięcia. Unieruchom dwie sąsiednie kości wchodzące w skład uszkodzonego stawu i zgłoś się do lekarza. Jeśli zwichnięte jest biodro, wezwij pogotowie lub przetransportuj rannego na noszach do szpitala na ostry dyżur. Jeśli możesz zdobyć woreczek z lodem, przyłóż go w miejscu zwichnięcia, aby zmniejszyć opuchliznę i złagodzić ból.

3. Urazy głowy i zatrucia

Urazy głowy

Najcięższymi urazami są obrażenia wewnątrzczaszkowe typu wstrząśnienie mózgu, stłuczenie oraz krwiaki wewnątrzczaszkowe. Ofiara wypadku może zachowywać się normalnie, po czym na chwilę traci przytomność lub nie pamięta, co było przyczyną wypadku - dopiero później następuje całkowita utrata przytomności albo inne objawy. Może nastąpić zatrzymanie oddechu i czynności serca - brak tętna. Osoba ze złamaną czaszką może mieć wycieki płynu z ucha lub nosa.

Wezwij pogotowie. Nim dojedzie, podejmij akcję reanimacyjną po sprawdzeniu, czy nie doszło do uszkodzenia kręgosłupa. Po uderzeniu w głowę istnieje niebezpieczeństwo krwotoku mózgowego i późniejszych poważnych komplikacji. Jeśli głowa krwawi, załóż opatrunek, zabandażuj i każ rannemu leżeć, dopóki nie dojedzie lekarz.


Zatrucia

Jeśli kogoś bardzo boli brzuch, ma biegunkę, wymioty lub zawroty głowy albo gorączkę wezwij natychmiast lekarza. Poinformuj, czym najprawdopodobniej ofiara się zatruła, nim przyjedzie powie Ci, co robić. Nie wywołuj wymiotów, jeśli ofiara połknęła substancję żrącą (np. środki czyszczące, ług, amoniak, benzynę itp.), a także jeśli śpi lub ma drgawki. Jeśli lekarz kazał wywołać wymioty podawaj do picia słoną wodę.

4. Udar słoneczny i oparzenia

Oparzenie słoneczne

Ze słońca trzeba korzystać z umiarem, stosując środki zapobiegające promieniowaniu UV - kremy, emulsje, olejki lub tabletki działające od wewnątrz. Ciężkie lub rozległe oparzenia słoneczne wymagają wizyty u lekarza. Jeśli skóra jest zaczerwieniona, ale nie ma na niej pęcherzy, przykładaj na oparzone miejsce zimne, mokre kompresy, które złagodzą ból. Zastosuj jeden ze specyfików dostępnych w aptece bez recepty.


Udar cieplny

Udar jest groźny dla życia. Ofiara jest osłabiona, rozdrażniona, oszołomiona, ma mdłości. Przestaje się pocić; skóra jest gorąca, czerwona i sucha. Temperatura ciała rośnie do 40°C lub więcej. Zdarza się, że poszkodowany traci przytomność.

Umieść ofiarę udaru w zacienionym miejscu, owiń jej głowę zimnymi mokrymi ręcznikami, a ciało zimnym mokrym prześcieradłem. Przytomnej osobie podawaj chłodne napoje, ale nie alkohol!
Ochłodzenie to pierwszy krok, potem natychmiast wezwij lekarza.

Osoba tylko wyczerpana upałem powinna odpocząć w chłodnym, zacienionym miejscu, położyć się z nogami uniesionymi 20-30 centymetrów powyżej poziomu głowy. Na głowie połóż jej zimne ręczniki i daj do popijania (małymi łykami) słoną wodę (łyżeczka soli na szklankę wody); pół szklanki co 15 minut przez godzinę. Dobry jest również sok z cytrusów. Jeśli ofiara ma mdłości, nie podawaj więcej płynów. Trzeba zgłosić się do lekarza.


Ciężkie poparzenie

1. Jeśli ubranie pali się lub tli, ugaś ogień, przetaczając płonącą ofiarę po ziemi. Polej ją wodą albo stłum płomienie płaszczem, kocem lub pledem.

2. Każ poszkodowanemu leżeć, by złagodzić szok.

3. Odetnij spalone fragmenty ubrania. Jeśli materiał przylega do rany, nie próbuj go oddzierać; pozostaw go na miejscu i obetnij delikatnie dokoła. Przykryj ranę sterylnym opatrunkiem lub czystym płótnem i nie zmieniaj go dopóki nie zajmie się tym lekarz. Taki zabieg odcina dopływ powietrza oraz zmniejsza ból i ryzyko zakażenia.

4. Natychmiast wezwij lekarza lub zawieź ofiarę do najbliższego szpitala.

Uwaga! Nawet powierzchowne oparzenia ogniem lub wodą mogą być niebezpieczne, jeśli pokrywają duże powierzchnie ciała.

Poparzenia prądem, poparzenia twarzy, dłoni, stóp i genitaliów należy traktować jako poważne. Zwróć się do lekarza.

Drobniejsze oparzenia jak najszybciej ozięb zimną wodą lub przyłóż kostki lodu (może to być też mrożonka z lodówki) i trzymaj dopóki ból nie ustąpi. Nie stosuj żadnych maści ani tłuszczów! Pęcherze na skórze przykryj sterylnym opatrunkiem. Nie przebijaj ich ani nie wyciskaj.

5. Omdlenia, porażenia prądem oraz skaleczenia

Omdlenie

Oddech omdlałej osoby jest zwykle słaby, tętno ledwo wyczuwalne, twarz blada, a czoło pokryte kropelkami potu.  Krótkie omdlenia nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka.

Ułóż taką osobę na plecach. Upewnij się, że oddycha. Rozepnij jej kołnierzyk, biustonosz, rozluźnij pasek oraz podnieś nogi do góry; na czoło połóż zimny okład.
Jeśli omdlenie trwa dłużej niż minutę lub dwie, przykryj poszkodowanego i wezwij karetkę pogotowia.


Porażenie prądem

Odetnij dopływ prądu najszybciej jak to możliwe. Jeśli wypadek zdarzył się na otwartej przestrzeni, nie odrywaj samodzielnie porażonego od przewodów elektrycznych. Zadzwoń po pogotowie i straż pożarną.

Nie dotykaj porażonego dopóki dopływ prądu nie zostanie odcięty. Dopiero wtedy sprawdź, czy oddycha i czy ma tętno. Jeśli to konieczne, zastosuj sztuczne oddychanie lub reanimację. Wezwij lekarza. Jeśli ofiarę trzeba zawieźć do szpitala, upewnij się, czy nie ma złamań lub obrażeń wewnętrznych.
Skaleczenia

1. Umyj dokładnie ręce przed opatrzeniem rany. Wodą z mydłem oczyść skórę wokół zranionego miejsca. Wykonuj ruchy od środka na zewnątrz, dzięki czemu woda nie dostanie się do rany.

2. Umyj mydłem samą ranę, dokładnie opłucz ją wodą, następnie wodą utlenioną, delikatnie osusz jałowym gazikiem i przykryj sterylnym opatrunkiem lub czystą szmatką. Zabandażuj opatrunek.

3. Pamiętaj, że każda rana grozi zakażeniem tężcem; gdy jest głęboka, rozległa lub zabrudzona, niebezpieczeństwo jest poważne.

Jeśli poszkodowany miał dawno robiony zastrzyk przeciwko tężcowi, trzeba zgłosić się do lekarza.

4. Zwróć uwagę na objawy zakażenia (które mogą się pojawić dopiero po kilku dniach): zaczerwienione, zaognione i bolesne miejsce wokół rany, czerwone smugi wychodzące z rany i podążające w górę ręki lub nogi, opuchlizna wokół rany oraz towarzyszące jej dreszcze lub gorączka. W przypadku wystąpienia infekcji natychmiast zgłoś się do lekarza.


W taki sposób możesz zabandażować dłoń, by opatrunek nie zsunął się i ani nie utrudniał poruszania ręką.

 

Źródło: http://www.ratownictwojrg3.republika.pl/index_pliki/Page1431.htm