Login lub e-mail Hasło   

Czy Linux jest legalny?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.linuxwbiznesie.pl/zagadnienia(...)ny.html
System operacyjny GNU/Linux jest rozpowszechniany na zasadzie licencji GNU/GPL . Nosi nazwę oprogramowania otwartego, wolnego. Nie należy jednak tego mylić z darmowością. Oprogr...
Wyświetlenia: 4.141 Zamieszczono 22/03/2007
System operacyjny GNU/Linux jest rozpowszechniany na zasadzie licencji GNU/GPL. Nosi nazwę oprogramowania otwartego, wolnego. Nie należy jednak tego mylić z darmowością. Oprogramowanie otwarte to oprogramowanie wolne od ograniczeń. Czy jednak taka swoboda nie przysparza więcej problemów?

Okazuje się jednak że w Polsce darmowy Linux po pierwsze wcale nie musi być taki darmowy, a po drugie wycenia się go porównując do komercyjnych rozwiązań.

Nie raz słyszy się o problemach jakie wynikają z interpretacji darmowego oprogramowania przez Urząd Skarbowy. Pewnie już nie jedna firma miała z tego powodu problemy, gdyż US kazał płacić podatek od darmowego Linuksa.

Z jakimi więc problemami ma do czynienia firma korzystająca z Linuksa w starciu z Urzędem Skarbowym?

1. Brak faktury...

Ogólnie nie jest to problem gdyż faktura nie jest potrzebna urzędowi skarbowemu. Jeśli jednak ktoś bardzo jej potrzebuje to można sobie z tym poradzić kupując np. gazetę z Linuksem i urzędowi skarbowemu pokazać taką fakturę. Trzeba jednak wtedy pamiętać że gazetka musi być cały czas przechowywana w firmie. Można też zakupić czasopismo z wersją Live-CD i resztę oprogramowania doinstalować z sieci (np. Gentoo).

2. Księgowanie w środkach trwałych z kwotą 0 zł.

Jak się okazuje jest to dość duży problem dla US, gdyż twierdzi on że nie można mieć środków trwałych o wartości 0zł. Rozwiązaniem tego problemu jest po prostu nie traktowanie Linuksa jako środków trwałych i nie księgowanie go w tym zakresie.


Na szczęście coraz częściej słyszy się głosy że polscy urzędnicy skarbowi wiedzą już o Linuksie i licencji GNU i nie robią większych problemów jeśli tylko nie zaksięguje się czegoś z 0zł. W każdej chwili można wydrukować licencję GNU ;-)

W walce z urzędami pojawia się jednak inny problem - rozliczenia z ZUS. Najnowsze wydanie Płatnika z obsługą SDWI nie działa w emulatorze WINE. Formularze PFRON - specjalny program działa tylko pod Windows. Podobnie nowe formularze GUS - wysyłka możliwa tylko i wyłącznie z Internet Explorer. Projekt Janosik, który miał na celu wykonanie darmowego odpowiednika Płatnika praktycznie już nie istnieje, od kiedy zaczęto ciągać po sądach ich twórców (nie chciano im nawet udostępnić specyfikacji!). Problem jest o tyle ważny że jeśli pracodawca zatrudnia minimum 5 osób, to jest skazany poniekąd na Windows - deklaracje ZUS za pracowników musi wysyłać za pomocą Płatnika. Najczęściej firmy radzą sobie z tym tak, iż jest jeden wydzielony komputer pracujący pod Windows.

Jak więc widać świadomość otwartego oprogramowania w urzędach jest jeszcze w powijakach. Co prawda urzędnicy państwowi wiedzą już co to jest licencja GNU i Linux ale wolne oprogramowanie w Polsce wcale nie jest jeszcze wolne. Jest to pewnie jeszcze kwestia kilku lat nim urzędy otworzą się na otwarte oprogramowanie.

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1148
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60712
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32584
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31288
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63514
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 64970
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23270
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28834
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28510
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23493
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26315
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26671
 
Autor
Artykułechh...jeszcze dobre parę lat....Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska