Login lub e-mail Hasło   

Język perswazji - pułapki słowa

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://rozwoj-osobisty.artykularnia.pl/k(...)59.html
"nie denerwuj się kochanie", "tylko nie zgub kluczy!" wszyscy znamy takie zwroty. Dlaczego zdają się mieć dokładnie odwrotny skutek od zamierzonego?:) Jak wszyscy pewnie wiemy,...
Wyświetlenia: 4.605 Zamieszczono 31/03/2007

"nie denerwuj się kochanie", "tylko nie zgub kluczy!" wszyscy znamy takie zwroty. Dlaczego zdają się mieć dokładnie odwrotny skutek od zamierzonego?:)Jak wszyscy pewnie wiemy, tylko kilka procent komunikatu, który przekazujemy jest przekazywany poprzez słowa. Mimo to dobór odpowiednich słów jest bardzo ważny, bo dzięki właściwemu doborowi słów to, co chcemy przekazać, zostanie zrozumiane, albo i nie.

Na co dzień rozmawiając z innymi ludźmi nie przygotowujemy się specjalnie do tych rozmów, chyba, że chodzi o szczególnie ważne rozmowy np. typu biznesowego, albo o oświadczyny. Jednak nawet w tych przygotowywanych rozmowach bardzo rzadko wykorzystujemy wiedzę z zakresu języka perswazji. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że większość z nas nie nauczyła się dotychczas języka perswazji. Nie nauczyliśmy się go w szkole, ani w pracy, ani w domu. Dlatego liczba osób, które potrafią posługiwać się takim językiem jest znikoma. Ale to dobrze dla Ciebie, gdyż będziesz w stanie wyróżnić się na plus wśród innych ludzi.

Podstawowe założenie tego języka wynika z podziału naszego umysłu na część świadomą i nieświadomą. Nasz umysł, docierające do niego bodźce, odbiera na obydwóch poziomach: świadomym, oraz nieświadomym.

Zaprezentuję kilka przykładowych sformułowań, które możesz wykorzystać. W tym artykule skupimy się na jednym z nich. Oczywiście nie myśl jeszcze jakie to będzie sformułowanie ;)

Nie

Mam do Ciebie gorącą prośbę, abyś teraz nie wyobrażał sobie pawiana z gołym czerwonym tyłkiem.
I jak, udało Ci się nie wyobrazić małpy? Jeżeli skupiłeś się prawidłowo na wykonaniu tego ćwiczenia, to na pewno udało Ci się wyobrazić sobie małpę!

Spróbujmy jeszcze raz. Teraz nie wyobraź sobie swojej mamy. I jak Ci poszło tym razem?

Osoba nie wyćwiczona zawsze robi dokładnie odwrotnie w takich przypadkach niż każe świadomy komunikat.

Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z tego, że dla naszej nieświadomości słowo „nie” jest przezroczyste – praktycznie nie istnieje.
Tak, więc komunikat „nie wyobrażaj sobie pawiana” nasz umysł nieświadomy interpretuje jako „wyobraź sobie pawiana z całą okazałością jego tyłka”. ;)

Jakie są konsekwencje powyższego mechanizmu? Przede wszystkim takie, że w naszym codziennym życiu często sabotujemy swoje działania poprzez stosowanie słowa nie.

Jeśli np. mówimy do kogoś „tylko tego nie upuść”, to oczywiście świadomie ta druga osoba zrozumie, że chodzi o to, że ma cały czas trzymać w dłoniach przedmiot. Jednak jej umysł nieświadomy zrozumie, że ma tak naprawdę upuścić daną rzecz i będzie starał się wykonać to polecenie.

Nie oznacza to, że za każdym razem, gdy używamy słowa „nie”, nasza nieświadomość wykona od razu program bez nie. Na pewno za to używając zwrotów ze słowem „nie” będziemy częściej otrzymywać niechciany dla nas rezultat.

Co zatem należy robić, aby przestać sabotować działania własne i innych? Należy zamiast używania negacji, stosować zdania w formie pozytywnej. I tak np. zamiast powiedzieć „nie denerwuj się” można powiedzieć „uspokój się”.

Jestem ciekaw jak często tobie zdarza się mówić zdania z "nie"?
Słowo to można używać w sposób świadomy, służący naszym celom, np. do niwelowania oporów klientów. O tym jak to robić, oraz o innych przydatnych zwrotach dowiesz się z z następnych moich artykułów.----------

Dariusz Boniukiewicz
Ukończył kierunek pedagogiczny, od ponad 10-ciu lat zajmuje się sprzedażą, oraz szkoleniami z zakresu komunikacji, sprzedaży i telemarketingu. Należy do Stowarzyszenia NLP w Polsce. Wspówłaściciel firmy szkoleniowej.
Specjalizuje się w zakresie komunikacji interpersonalnej, psychologii w biznesie, psychologii wywierania wpływu.
Właściciel serwisu psychologicznego http://www.samodoskonalenie.com

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2583
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 75085
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648752
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15386
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21821
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40741
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17635
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13288
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53553
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22968
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18387
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23582
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska