JustPaste.it

Poprawny kod HTML jest bardzo ważny dla sukcesu Twojej strony www.

Dlaczego poprawnie zaprogramowana strona jest bardzo skuteczna? Otóż dlatego, że poprawne kodowanie zapewnia jednakowy wygląd Twojej strony www w różnych przeglądarkach. Zapewnia także wygodne jej używanie przez inne urządzenia, takie jak telefony z internetem lub palmtopy.



Sprawia, że jest także przyjazna dla osób niepełnosprawnych, których duża ilość korzysta z internetu - mogą oni używać do przeglądania strony na przykład czytników głosowych (niedowidzący), mogą używać klawiatury do jej przeglądania (jeżeli z powodu niesprawnych rąk nie mogą manipulować myszką). Bardzo różni internauci trafiają do Twojego serwisu, musisz być przygotowany na wszystkie ewentualności, to w końcu Twoi potencjalni klienci! Poprawny kod jest także bardzo lekki, co widocznie wpływa na oszczędności związane z utrzymaniem serwera (gdzie płaci się za każdy mega/gigabajt wykorzystanego transferu).

Poprawnie napisana strona internetowa jest prosta w zarządzaniu i oszczędza pieniądze - zmiana designu nie wymaga wielkiej ingerencji w kod serwisu. I wreszcie - wyższe pozycje w wyszukiwarkach internetowych, które poprawne strony dużo lepiej indeksują i wyżej pokazują w wynikach. Wiesz już, dlaczego to dla Ciebie takie ważne? Teraz pokażę Ci, jak ogólnie sprawdzić, czy kod HTML jest poprawnie napisany. Gotowy?

A więc zaczynamy:
1. Włącz przeglądarkę internetową
2. Wprowadź adres swojej strony i przejdź na nią.
3. Po jej załadowaniu kliknij w menu Widok --> Źródło strony (lub coś podobnie brzmiącego, w różnych przeglądarkach nazwy różnią się nieznacznie)
4. Otworzy Ci się okienko z kodem strony. To właśnie on odpowiada za to, jak strona wyświetla się w przeglądarce - zarządza kolorami, grafiką itp.

Jak go przeanalizować? Popatrz na kod pod kątem znaczników table, tr, td, /td, /tr, /table - jeżeli jest ich bardzo dużo - oznacza to, że strona zbudowana jest na tabelach (taki kod tworzyło się w 2000 roku...). Że tekst i grafika są "ustawiane" właśnie za pomocą umieszczania ich w komórkach. To źle. Tabele służą do prezentowania danych tabelarycznych, a nie do rozmieszczania bloków na stronie. Poprawienie tabel na rzecz div i CSS to duży krok naprzód.

Po pierwsze strona zyskuje na elastyczności - dużo łatwiej jest zmienić jej wygląd (szablon), kolory czcionek, linków itp. Po drugie automatycznie zwykle można zaoszczędzić średnio 20% transferów. Po trzecie - strona jest po prostu nowoczesna. Jeżeli w kodzie zobaczysz frameset (na szczęście bardzo rzadko już dzisiaj używane), to także źle. Też należy z tego szybko zrezygnować, ze względów estetycznych. Do tego łatwo pogubić się w nawigacji, wyszukiwarki omijają takie strony, a jeżeli już to internauta trafia tylko na jedną część, i potem nie ma jak nawigować w serwisie.

Zrób jeszcze jeden test. Przejdź pod adres http://validator.w3.org i wpisz tam adres swojego serwisu. Naciśnij enter i czekaj na wynik... Tak niestety jest, że im więcej błędów wyjdzie w wyniku, tym strona jest bardziej naszpikowana błędami. I tym większe niebezpieczeństwo istnieje, że będziesz tracił klientów... Oczywiście - ideałem jest, gdy wyjdzie Ci komunikat "This page is Valid [...]". Validator zwykle podaje także wskazówki, jak pozbyć się błędów które wykrył. Teraz podejmij kroki, aby błędów się pozbyć. Możesz nauczyć się porządnego kodowania z niejednego wartościowego kursu z internetu, na przykład pod na kursie BrowseHappy. Albo napisać do mnie, bo możemy Ci w tym pomóc, zajmując się na codzień takimi wyzwaniami.

Zrób coś teraz, żeby nie ucierpiał Twój wizerunek w internecie. Sam wiesz, że mercedes z silnikiem poloneza nie jest wiele wart. Wygląda świetnie, ale jazda nim...



----------

Marcin de Lehenstein Werndl zajmuje się zawodowo obsługą klientów w firmie Laboratorium Sztuki Pi (http://www.laboratoriumsztuki.pl). Prywatnie interesuje się użytecznością stron internetowych oraz projektowaniem maksymalnie intuicyjnych w obsłudze interfejsów stron www.

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

 

Źródło: Marcin de Lehenstein Werndl