JustPaste.it

Ciekawe miejsca w rejonie Bajkału

Poniższa lista jest wybiórcza, gdyż w istocie cały ten rejon jest piękny i trudno było opracować pełną listę turystycznych hitów. Poza tym część ciekawych miejsc opisałem na stronie Informacje praktyczne w podrozdziale dotyczącym rejsów po Bajkale oraz na stronie Irkuck. Na najbardziej popularnych trasach i nad Bajkałem blisko miast musisz się liczyć z dużą ilością turystów. Jak chcesz tras dzikich i bezludnych musisz odejść od linii komunikacyjnych i osiedli.

1) Sljudanka - niewielkie miasteczko na brzegu Bajkału, słynące z wielkich kopalni podziemnych apatytu i flogopitu (odmiana miki). Obecnie są one nieczynne, ale nielegalnie można zejść po zardzewiałej kratownicy pionowego szybu (około 100 m) do bardzo ciekawych korytarzy kopalnianych, gdzie widać piękną „szatę naciekową” z....lodu oraz gigantyczne (ponad 1 m) kryształy szmaragdowego apatytu. Na miejscu można dogadać się z mieszkańcami, co do oprowadzenia po kopalni. Odradzam wejście bez przewodnika, gdyż w środku jest taka plątanina korytarzy, częściowo zniszczonych, że łatwo się można zgubić, a przy wyjątkowo niskich temperaturach notowanych w kopalni śmierć następuje szybko i nie doczekamy pomocy. Poza tym niebezpieczeństwo polega na możliwości zawalenia stropu - kopalnia nie jest używana od lat 60-ch XX w. i szybko niszczeje. Liczne trzęsienia ziemi sprawy nie polepszają. Oprócz kopalni są jeszcze w samym miasteczku dwa kamieniołomy marmuru, w którym znaleźć można ładne okazy apatytu, flogopitu, diopsydu i spineli. Niezwykle piękne jest muzeum mineralogiczne Żigałowa, które eksponuje głównie miejscowe okazy, najwyższej klasy! Są tam też ciekawe i pouczające kolekcje minerałów z innych rejonów byłego ZSRR. Prócz muzeum, Żigałow ma też sklepik z okazami oraz dość tani i wygodny hotel. Z innych atrakcji wymienić można liczne drewniane domy z XIX - XX w, z charakterystycznymi dla Syberii rzeźbieniami (ładne, ale nie aż tak jak w Irkucku) oraz cerkiew - jak mi się zdaje odbudowaną, więc niezbyt cenną. Wreszcie Sljudanka jest znakomitym miejscem wypadowym w pokryte tajgą góry Chamar Daban, a w szczególności na Pik Czerskiego (trochę przed szczytem jest stacja meteorologiczna, w niej nocleg w 2006 - 2$). Co prawda szlak Sljudanka - Pik Czerskiego jest bardzo zatłoczony. Ze Sljudanki wyrusza pociąg do portu Bajkał tzw. starą bajkalską magistralą - jedną z najpiękniejszych atrakcji Bajkału. Wart uwagi jest też sam mały budyneczek stacji kolejowej - bodajże jedyny w Rosji zbudowany całkowicie z marmuru. W rejonie Sljudanki (w Kułtuku) wybuchło największe powstanie zesłańców budowniczych traktu bajkalskiego - od VI do VIII 1866 około 700 Polaków walczyło z wojskami carskimi. Niestety przegrali.

2) Stara bajkalska magistrala kolejowa Sljudanka - Port Bajkał - fragment pierwotnej linii transsyberyjskiej, która od Irkucka szła wzdłuż Angary do Bajkału i później wzdłuż brzegu jeziora do Sljudanki. Po zbudowaniu zapory na Angarze, Angara zalała torowisko na całym odcinku nadrzecznym i musiano zbudować obecne połączenie od Irkucka do Sljudanki przez góry. Zachowany odcinek pierwotnej linii liczy 80 km. Ponieważ w tym rejonie zbocza górskie bezpośrednio opadają stromo do Bajkału, to budując w latach 1902- 1904 kolej, musiano dosłownie wyciąć wąską półkę skalną w stokach gór. Na 1 km trasy zużywano 1 wagon środków wybuchowych. Dzięki temu jest to niezwykle malownicza trasa, gdyż pociąg jedzie tuż nad jeziorem tyle, że 50 m powyżej lustra wody. W dodatku przejeżdża się przez około 30 tuneli (do 800 m długości) i kilkadziesiąt mostów. Pociąg jedzie bardzo wolno (5 godzin), więc mamy czas by podziwiać widoki. Jest tam mnóstwo przystanków, na których bez trudu znajdziemy miejsce do biwakowania, a często również bazę turystyczną. Oprócz Bajkału wspaniała jest też miejscowa tajga. W 2006 bilety dostępne były bez problemu.

3) Skansen drewnianych domów syberyjskich oraz drewnianych cerkwi przy drodze Irkuck - Listwianka. Jedno z nielicznych miejsc, gdzie można zobaczyć całe, niezniszczone cerkwie rosyjskie z XVIII - XIX w. Dojazd autobusem rejsowym Irkuck - Listwianka kilka razy dziennie.

4) Listwianka - ulubione miejsce weekendowych wyjazdów nad Bajkał mieszkańców Irkucka i nie tylko. Dlatego jest tam dość tłocznie i mniej więcej dwa razy drożej na wszystko niż w innych miejscowościach. Zachowała się cerkiew z 1840, która była czynna od 1953 r., dlatego też zachowało się częściowo dawne wyposażenie, np. oryginalny ikonostas (choć większość ikon jest w nim współczesna). Słynne muzeum limnologiczne jest moim zdaniem (widziałem je w 2000) zdecydowanie przereklamowane - zaledwie 2 sale z dość typowymi okazami miejscowej fauny, flory i minerałów oraz trochę zdjęć Bajkału (jednak w 2006 poddano muzeum odnowie i zmieniono ekspozycję, w efekcie stało się ponoć znacznie ciekawsze). Interesujący jest model Bajkału, gdzie można zobaczyć niesamowitą stromość ścian misy jeziornej oraz zapoznać się z budową części podwodnej Bajkału. Poza tym w Listwiance sprzedają bardzo smaczne świeżo wędzone omule. Generalnie w tej miejscowości nie ma nic szczególnie ciekawego i na jej obejrzenie wystarczy 1-2 godziny. Natomiast Listwiankę można potraktować jako bazę wypadową na wznoszący się nad nią niewielki szczyt zwany Kamieniem Czerskiego wznoszący się tuż za muzeum limnologicznym. Stamtąd roztacza się bardzo ładna panorama na źródło Angary (źródło to ma 1 km szerokości, jest więc jednym z największych źródeł świata). Jest to krótki spacer, około 30 minut. Poza tym w Listwiance jest przystań na Bajkale, gdzie cumują wszystkie statki płynące z Irkucka w rejs po jeziorze. Lepiej jednak wsiadać w Irkucku, gdyż w Listwiance bardzo często nie ma już miejsc i nie wpuszczają na pokład. Natomiast jeśli ktoś chce wynająć prywatny jacht, to właśnie Listwianka oferuje największy wybór. Inna rzecz, że za bajońskie sumy. Wreszcie, z Listwianki można udać się promem na drugą stronę źródła Angary do Portu Bajkał, a stamtąd koleją starobajkalską do Sljudanki (punkt 2).

5) Dolina rzeki Irkut oraz Sajany Wschodnie. Dolina Irkutu leży w aktywnym tektonicznie rowie tektonicznym (tym samym, w którym założony został Bajkał), dlatego też liczne tu są źródła mineralne i termalne (np. w kurorcie Arszan) oraz świeżo wygasłe stożki wulkaniczne. Sama rzeka jest często trasą spływów kajakowych (kajaki czy pontony można kupić za przystępną cenę w Irkucku). W miejscowości Tunka zachował się dom, w którym na zesłaniu przebywał Józef Piłsudski (1889-92) oraz wg niepotwierdzonych podań Feliks Dzierżyński (późniejszy szef policji politycznej sowietów i Polak, który zabił najwięcej Rosjan w całej naszej historii). W miejscowości tej żyło też 300 księży polskich, zesłanych po powstaniu styczniowym za patriotyzm (wszystkich księży skoncentrowano w jednym miejscu by nie mogli oni podtrzymywać na duchu innych polskich zesłańców). Przebywał tam także Bronisław Szwarce - jeden z inicjatorów Powstania Styczniowego. Cały ten rejon jest zamieszkały przez bliskich krewnych Mongołów - Buriatów. Z doliny Tunki można robić wypady w Sajany Wschodnie - potężne (ponad 3 tys m) góry, o charakterze alpejskim. Oprócz wspaniałych widoków, cenna jest samotność w obcowaniu z naturą, gdyż turystów tu prawie nie ma. Wyjątkiem jest trasa z Niłowki (Niłowoj pustyni) przez przełęcz Szumak, gdyż wędruję tamtędy wielu ludzi spragnionych kąpieli w gorących źródłach radonowych, leżących za przełęczą. Uwaga ! Przejście graniczne Mondy (na SW od Irkucka) jest dostępne wyłącznie dla obywateli Rosji i Mongolii. Polaków się tam nie przepuszcza.

6) Wieś Wierszina. Jeśli będziecie w tym rejonie (100 km na północ od Irkucka), warto tam wpaść. Jest to wieś zamieszkała przez Polaków, przybyłych na Syberię w 1905 dobrowolnie (rzadkość w naszej historii) w ramach reform Stołypina. Ten carski minister dawał do zagospodarowania ziemię na Syberii bezrolnym chłopom z europejskiej części imperium rosyjskiego. Do dziś przetrwali tam nasi rodacy, jest też kościół katolicki.

7) wyspa Olchon - największa wyspa Bajkału i jedyne miejsce, gdzie występuje autentyczny step wraz z fauną i florą stepową. Piękne i olbrzymie klify na północy wyspy (przyl. Chaboj i na południe od niego), a obok nich największa głębia Bajkału. Nad zatoką Małe Morze najcieplejsze wody w całym Bajkale (co nie znaczy że są ciepłe!) i najlepsze warunki do pływania.

8) Olchinski Płaskowyż - blisko Irkucka (około 50 km), dojazd pociągiem podmiejskim z Irkucka do stacji Orlienok, na trasie Irkuck - Sljudanka. Stamtąd w górę rzeki Bolszaja Olcha idzie się parę kilometrów przez tajgę w góry wysokości około 800 - 900 m. Znajdują się tam liczne granitowe skałki - ostańce o fantazyjnych skałkach. Są one wdzięcznym obiektem alpinistycznych wspinaczek.

Inne miejsca warte zwiedzenia: Delta Selengi; półwysep Święty Nos, Grzbiet Bajkalski ze szczytem Góra Czerskiego - jeden z najdzikszych (obok Grzbietu Barguzińskiego) rejonów Bajkału, Grzbiet Barguziński.

UWAGA. POWYŻSZY TEKST LUB JEGO CZĘŚĆ MOŻNA UMIESZCZAĆ NA SWOICH STRONACH WWW TYLKO POD WARUNKIEM PODANIA AUTORA I ADRESU MOJEJ STRONY. POŻĄDANE, ACZ NIEKONIECZNE JEST POINFORMOWANIE MNIE O WYKORZYSTANIU MOICH MATERIAŁÓW.  W PRZYPADKU  STRON O ZASTRZEŻONYM DOSTĘPIE WYMAGAM UZYSKANIA MOJEJ ZGODY I UMOŻLIWIENIA MI WSTĘPU NA TĘ STRONĘ.

 

 

Autor: Robert Niedźwiedzki