Login lub e-mail Hasło   

Zarządzanie czy przywództwo?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://rozwoj-osobisty.artykularnia.pl/d(...)39.html
Czy zarządzanie i przywództwo można traktować jako pojęcia tożsame? Pojęcia zarządzania i przywództwa często, dość błędnie traktowane są jako tożsame i używane zamiennie....
Wyświetlenia: 1.116 Zamieszczono 02/04/2007

Czy zarządzanie i przywództwo można traktować jako pojęcia tożsame?Pojęcia zarządzania i przywództwa często, dość błędnie traktowane są jako tożsame i używane zamiennie. W rzeczywistości jednak różnice między nimi są znaczące. W największym skrócie można powiedzieć, że przywództwo dotyczy jutra organizacji natomiast zarządzanie to dziś (teraz) organizacji. Zarządzanie dotyczy z reguły bieżącej kontroli instytucji, jej efektywności, wydajności, tego co przewidywalne. Przywództwo zaś odnosi się do przyszłości, zawiera w sobie wizję organizacji w określonej przestrzeni czasowej (czym firma czy organizacja będzie za 5, 10, 20 lat). Ta wizja zawiera w sobie także ogólną strategię osiągania celu oraz przyszłej kultury organizacyjnej (która w dużej mierze jest tym, czego lider sobie życzy).

W tym miejscu przyjrzyjmy się tej analizie nieco bliżej. Witold Jankowski w swoim opracowaniu pt. "Przywództwo" w sposób klarowny opisuje różnice między zarządzaniem a przywództwem. Jeśli weźmiemy pod uwagę cele organizacyjne, to można stwierdzić, że zarządzanie planuje konkrety oraz tworzy realne budżety. Polega to na ustalaniu szczegółowych harmonogramów dla osiągnięcia wyznaczonych zadań i uzyskania konkretnych wyników oraz zdobyciu i odpowiednim lokowaniu zasobów (ludzkich, materialnych, finansowych) w celu uzyskania założonych rezultatów. Przywództwo natomiast ustala kierunek rozwoju instytucji, tworzy wizję przyszłości (bliskiej i odległej) oraz stale opracowuje strategię dla wprowadzenia zmian umożliwiających osiągnięcie wizji.

Gdy weźmiemy pod uwagę rozwiązywanie problemów w organizacji to zarządzanie ma na celu kontrolę, co przejawia się monitorowaniem planów, harmonogramów, identyfikacją odstępstw od założeń, planowaniem i organizowaniem działań pozwalających wyeliminować błędy. Przywództwo zaś przede wszystkim motywuje i inspiruje, pobudza pracowników do pokonywania przeszkód i barier budżetowych, zasobowych i międzyludzkich. Zmierza ono również do zaspokojenia podstawowych a często nieświadomych potrzeb członków organizacji (np. udziału we władzy czy w podejmowaniu decyzji).

W kwestii zasobów ludzkich zarządzanie polega na organizacji i zatrudnianiu. Oznacza to, ustalanie struktury zatrudnienia, alokowanie pracowników, delegację obowiązków, wprowadzanie procedur i monitoring realizacji. Przywództwo natomiast przedstawia kierunek działań osobom, które powinny angażować się w realizację strategii oraz wpływa na tworzenie zespołów i koalicji poprzez określenie wizji i strategii.

Oto główne różnice pomiędzy zarządzaniem a przywództwem. Ich zrozumienie może być krokiem ku lepszej organizacji działalności danej instytucji oraz może przyczynić się do zwiększenia jej efektywności.

 

Nikodem Zegzda
www.lideruj.pl----------

Od kilku lat interesuję się tematyką przywództwa. Wiedzę, którą zdobywam głównie od amerykańskich trenerów, psychologów, naukowców i ludzi biznesu staram się stosować w swoim życiu i przekazywać innym.

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9768
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 11696
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3219
12
komentarze: 16 | wyświetlenia: 15022
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3155
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13283
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18872
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 6662
7
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4226
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1987
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 75060
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska