Login lub e-mail Hasło   

Defragmentacja dysków - prawdy i mity

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://eriz.pc-inside.org/weblog/defragm(...)69.html
Któregoś razu na forum dobreprogramy.pl szukałem jakichś wątków na temat defragmentacji dysków. Szczególnie zainteresował mnie topic , w który...
Wyświetlenia: 6.758 Zamieszczono 02/04/2007

Któregoś razu na forum dobreprogramy.pl szukałem jakichś wątków na temat defragmentacji dysków. Szczególnie zainteresował mnie topic, w którym ktoś pytał dlaczego defragmentacja trwa tak długo. Postaram się tu opisać co robić, a czego nie robić, żeby operacje dyskowe w Windows (w Linuxie można zapomnieć o fragmentacji ;)) przebiegały szybko i bezboleśnie.

 

  1. Program do defragmentacji. Wbrew pozorom, bardzo wiele od niego zależy. Systemowy ABSOLUTNIE nie nadaje się do tego celu! Dlaczego? Ponieważ przy jego pomocy nie zdefragmentujemy niektórych plików systemowych mających kluczowy wpływ na wydajność całego OS-u (np. rejestr, tablica partycji/MFT oraz umiejscowienie plików intensywnie wykorzystywanych podczas startu Okien). Defragmentacja MFT ma duże znaczenie, ponieważ poza opisywaniem praw dostępu i położenia plików, trzyma także te malutkie. Nowsze systemy z linii NT (Windows 2000, XP, 2003) mają zintegrowany program Diskeeper Lite i dzięki temu trochę lepiej stoją w porównaniu z użytkownikami starego defragmentatora, który dosyć szybko dochodził do 10% i dalej już nie ruszał :D. Jaka jest jeszcze zaleta używania “innych” defragmentatorów? Przede wszystkim funkcjonalność. Każdy porządny program tego typu ma np. wbudowany harmonogram i usługę czuwającą nad stopniem fragmentacji plików na dyskach. Umożliwia to przezroczyste działanie i można zapomnieć o tym, że trzeba kiedyś dysk zdefragmentować - system zrobi to sam, za nas.
  2. Program antywirusowy. O niektórych rzeczach się nie powinno mówić, bo są oczywiste, ale na wszelki wypadek uświadomię: wyłącz ochronę antywirusową na czas działania defragmentatora. Pewnie odezwą się zaraz głosy, które powiedzą mi, że na głowę upadłem… Nie. I już wyjaśniam dlaczego: antywirus przy każdej operacji I/O skanuje plik. Defragmentator podczas działania wykonuje takich operacji nawet setki w ciągu sekundy. Włączony monitor znacznie spowolni operację, a nawet uniemożliwi normalną pracę. Wystarczy na czas defragmentacji zatrzymać ochronę i będzie można normalnie pracować, bez przycinki. Nie zapomnij, oczywiście, go włączyć po skończonej optymalizacji. ;)
  3. Częsta defragmentacja skraca żywotność dysku. BZDURA!!! I to jakich niemało! Skoro tak bardzo szkoda Ci żywotności dysku, to w ogóle go nie używaj. To była, oczywiście, moja dygresja :) Wracając, tak samo żywotność skraca wykorzystywanie pliku wymiany (pamięci wirtualnej) przez system. Jeśli masz mało RAM-u i uruchomisz kilka pamięciożernych aplikacji, to na 100% będziesz słuchaczem symfonii wygrywanej przez Twój dysk.
  4. Częstotliwość defragmentacji. W dużym stopniu odnosi się również do punktu poprzedniego. Im częściej defragmentujesz dysk, tym krócej trwa ta operacja, a tym samym - mniej obciążasz swój dysk. Sugerowałbym nawet codzienne optymalizowanie HDD. Np, “składanie” ~130GB danych na dysku trwa około kwadransu. W porównaniu z całym dniem jest to różnica, nie? :)
  5. Podział dysku na partycje. Jest to jedna z najważniejszych kwestii. Odpowiedni podział ma bardzo duży wpływ na czas defragmentacji oraz na szybkość, z jaką dysk ponownie zostanie “poszatkowany”. Proponowany podział już opisałem.

Wszystko co napisałem z powodzeniem wykorzystuję od jakiegoś czasu i wszystko działa bez zarzutu. ;)

Podobne artykuły


13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 20231
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 57305
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 18953
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 7714
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 27043
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 13368
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17946
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31853
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29887
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19919
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13774
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska