Login lub e-mail Hasło   

Jesteś X czy Y?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://biznes.artykularnia.pl/personel-i(...)76.html
Czy słyszałeś o teorii McGregora? Zainspirowała mnie ona kiedyś do skorygowania pewnych założeń, we współpracy z moimi współpracownikami. Owa teoria, która mi pokazała, że wysta...
Wyświetlenia: 1.019 Zamieszczono 03/04/2007

Czy słyszałeś o teorii McGregora? Zainspirowała mnie ona kiedyś do skorygowania pewnych założeń, we współpracy z moimi współpracownikami. Owa teoria, która mi pokazała, że wystarczy zmienić założenia by pracownik stał się skuteczny nie jest może odkrywcza, ale może i Ty dzięki niej coś zyskasz.Wystarczy, że uzmysłowisz sobie lub nauczysz tylko 1% więcej niż wiedziałeś do tej pory, a może być tej 1%, które pozwoli zyskać Tobie przewagę nad konkurencją.

Teoria ta mówi o tym, że są dwa typy ludzi. Opisuje je i sugeruje, w jaki sposób do nich podchodzić. Żaden z tych typów nie jest lepszy czy gorszy. Każdy jest inny. Wiedząc, jacy są Twoi współpracownicy możesz dostosować do nich sposoby zarządzania i kierowania.

Ale najpierw o samej teorii. Ów McGregor zajął się ludzkimi cechami.
Podzielił je na dwa typy „X” i „Y”.

Może dwa słowa każdym z tych typów:

Typ „Y” – zakłada, że ludzie są:

- Kreatywni i lubią pracować
- Pracując czują się spełnieni
- Chcą czuć swobodę w pracy
- Praca musi dawać im satysfakcję
- Chcą się sami kierować i kontrolować
- Są z natury przedsiębiorczy
- Praca jest naturalną potrzebą człowieka

Jak postępować?

Mała formalizacja działań - lekki nadzór, samodzielność pracowników, konsultowanie decyzji, eksponowanie nagród. 

Typ „X” – ludzie są leniwi z natury:

- Maximum korzyści przy minimalnym wysiłku
- Ludzie pracują, bo muszą, nie lubią pracy
- Chcą mieć wszystko określone – można powiedzieć podane na tacy
- Unikają odpowiedzialności
- Pracują bo są zmuszeni karami i strachem
- Nie wykorzystują chęci i inicjatywy
- Często opierają się zmianom

Jak postępować?

Konieczności ścisłego formalizowania struktur kontroli i eksponowanie kar. 

Jak w każdej teorii mogą pojawić się rysy jeśli będzie się przestrzegało jej ściśle.

W przypadku typu „X” osoby na kierowniczych stanowiskach przez nadmierną strukturę kontroli mogą zarządzać nie efektywnie, gdyż będą się skupiać na nadzorze swoich podwładnych. Kierownictwo będzie się zajmowało wytyczaniem każdej drogi z osobna, zamiast mieć czas na ustalanie głównej strategii. 

Zaś przy „Y”, może pojawić się poczucie rozproszenia odpowiedzialności. W przypadku bardzo demokratycznego zarządzania może się okazać, że pojawi się problem z podjęciem strategicznych decyzji gdyż grupy będą miały inne zdania. W przypadku powrotu do odgórnego zarządzania, „Y”-ki mogą poczuć, że odbierana jest im wolność.

Trzeba pamiętać, że tak jak wcześniej napisałem, nie ma ludzi gorszych czy lepszych. Są inni i do każdego trzeba trochę inaczej podchodzić. 

Co radzę? To co proponuję można nazwać systemem mieszanym.

Najprościej.

Jeśli współpracujemy z typem „Y”, postępujmy zgodnie z jego charakterem jednak, co jakiś czas przypominając, kto decyduje. Czyli pokazanie tzw. dominacji.

Współpracując z „X”, działajmy tak jak to wymaga ich osobowość, jednak starając się pokazać, korzyści z podejmowania samodzielnych decyzji związanych z rozwojem własnym i firmy.

Pamiętaj także, że czasami pracownik na konkretnym stanowisku jest mniej efektywny a wystarczy go przenieść w inne miejsce i może zacząć odnosić olbrzymie sukcesy. Niektórzy nadają się do danej pracy inni nie, musisz o tym pamiętać. Nie będę o tym więcej pisał, bo wydaje się to oczywiste.

Ale może nawet to powoli Tobie na dokonanie zmiany, która przyniesie korzyści. A jeśli jesteś typem, który chce się rozwijać zapraszam na mojego bloga http://www.brodman.pl/blog/ przeczytaj i podziel się, ze mną swoimi spostrzeżeniami.----------

Specjalista kreowania wizerunku medialnego, wystąpień publicznych, oraz emisji głosu i dykcji. Aktor, dziennikarz. Absolwent Akademi Teatralnej i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. http://www.bordman.pl/

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9768
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 11698
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3219
12
komentarze: 16 | wyświetlenia: 15026
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3158
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13284
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18877
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 6663
7
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4228
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1987
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 75071
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy

  honig,  19/06/2007

Fajnie jest czasem poczytać trochę psychologii. Choć jest to tylko próbka to przyznaję że bardzo konkretna.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska