Login lub e-mail Hasło   

Jak pisać wstep i zakoczenie prac naukowych?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://edukacja.artykularnia.pl/problemy(...)81.html
Wbrew pozorom wstęp najlepiej pisać na końcu razem z zakończeniem, ponieważ mamy już napisaną pracę i wiemy co tak na prawdę ona zawiera i jakie wykorzystaliśmy źródła. Wbrew po...
Wyświetlenia: 7.937 Zamieszczono 03/04/2007

Wbrew pozorom wstęp najlepiej pisać na końcu razem z zakończeniem, ponieważ mamy już napisaną pracę i wiemy co tak na prawdę ona zawiera i jakie wykorzystaliśmy źródła.Wbrew pozorom wstęp najlepiej pisać na końcu razem z zakończeniem, ponieważ mamy już napisaną pracę i wiemy co tak na prawdę ona zawiera i jakie wykorzystaliśmy źródła. Standardowy wstęp powinien zawierać od dwóch do kilku stron, ale zazwyczaj całkowicie wystarczą trzy strony. Oczywiście czcionka, rozmiar marginesów, odstęp i inne "techniczne" sprawy muszą być takie same jak w reszcie pracy.
Wstęp powinien zawierać cztery podstawowe części:

1) W pierwszej należy przedstawić jakimi problemami zajmiemy się w naszej pracy. Co tak na prawdę postaramy się opisać (ponieważ wstęp piszemy na końcu gdy już zasadnicza część pracy jest gotowa łatwo tu wpisać tematy poruszone w pracy). Tutaj też opisujemy główne tezy, które założyliśmy sobie opracować/wyjaśnić w pracy. Należy w tej części również krótko opisać stan istniejącej bibliografii włącznie z tymi jej częściami, które są dla nas nieosiągalne.

2) Następnie w sposób bardziej szczegółowy opisujemy najważniejsze pozycje bibliograficzne użyte do napisania pracy. Wartałoby tu wpisać przynajmniej trzy takie publikacje naukowe (nie źródła internetowe czy multimedialne), w których znaleźliśmy najważniejsze informacje bądź, z których korzystaliśmy w największym stopniu.

3) W kolejnej części przedstawiamy i uzasadniamy podział pracy na rozdziały. Praca naukowa powinna zawierać minimum trzy rozdziały, które mogą zawierać dowolną ilość podrozdziałów. Trzeba tu więc opisać ogólnie czym zajęliśmy się w poszczególnych rozdziałach i dlaczego taki układ jest najbardziej pożądany do rzetelnego opracowania tematu pracy.

4) Na koniec przedstawiamy z jakich typów źródeł korzystaliśmy podczas pisania pracy oraz uzasadniamy dlaczego akurat z takich, a nie innych. Należy także podać metody badań, jakimi posługiwaliśmy się do stworzenia naszej pracy. Podstawową metodą, którą należy wpisać jest metoda komparatystyczna.

Taki układ i zawartość wstępu jest dość uniwersalna przy pisaniu prac naukowych, chociaż oczywiście wiele zależy od wskazań promotora, wymagań na danej uczelni oraz rodzaju i tematu pracy.

Zakończenie natomiast, chociaż to teoretycznie najkrótsza część pracy często przysparza wielu kłopotów. Podstawową rzeczą, którą należy umieścić w zakończeniu jest odniesienie się do tez i problemów przedstawionych we wstępie. Czy udało nam się w sposób wyczerpujący je opisać czy może natrafiliśmy na pewne problemy zmuszające nas do niedogłębnego wyjaśnienia danego problemu?
Następnie powinniśmy opisać własne przemyślenia odnoszące się do tematu pracy, a także możemy krótko opisać pewne fakty nie wiążące się bezpośrednio z tematem pracy lecz z niego wynikające lub będące pewną ich kontynuacją czy następstwem.----------

autor: Przemysław Szczypczyk; mgr kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w kierunkach Dzieje i kultura Bałkanów oraz Amerykanistyka. Właściciel i administrator sklepu internetowego www.activebrain.pl - odżywki i suplementy dla mózgu.

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 16802
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 562817
20
komentarze: 111 | wyświetlenia: 5793
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 12422
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 13287
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4990
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 16964
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 5293
45
komentarze: 12 | wyświetlenia: 42490
36
komentarze: 122 | wyświetlenia: 10064
34
komentarze: 31 | wyświetlenia: 6158
31
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28168
31
komentarze: 14 | wyświetlenia: 54347
27
komentarze: 16 | wyświetlenia: 9137
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 20876
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  honig,  26/05/2007

Nieźle coprawda mówią to propotorzy na studiach. Ale warto to przypomnieć.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska