Login lub e-mail Hasło   

Misja Czaitanii - podstawowe informacje

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.psychomanipulacja.pl/baza/mis(...)cje.htm
1. Nazwa grupy: Misja Czaitanii 2. Inne nazwy: Instytut Wiedzy o Tożsamości, Haribol Movement 3. Organizacje satelitarne: Lubelskie Centrum Medytacji 4. Założyciel: Chris Butl...
Wyświetlenia: 3.764 Zamieszczono 04/04/2007

1. Nazwa grupy: Misja Czaitanii

2. Inne nazwy:

Instytut Wiedzy o Tożsamości, Haribol Movement

3. Organizacje satelitarne:

Lubelskie Centrum Medytacji

4. Założyciel:

Chris Butler

5. Geneza:

Ruch został założony w 1977 roku przez Chrisa Butlera, zwanego Jagad Guru (nauczyciel Świata). Butler odłączył się od Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny.

W Polsce IWoT „Misja Czaitanii“ zarejestrowany został 29 listopada 1990 roku, a jego główna siedziba mieści się w Lublinie.

6. Nauka:

Misja Czaitanii czerpie swe nauki z Bhagawadgity i innych pism wedyjskich. Z tego względu występuje tu wiele koncepcji hinduskich, jak np.: wiara w reinkarnację, karmę (przeznaczenie decydujące o kolejnym wcieleniu), itp.

Według ruchu świat jest iluzją, a człowiek istotą duchową , transcendentalną cząstką Boga, która nie może odnaleźć szczęścia w świecie materialnym. Ciało człowieka składa się z „ciała wulgarnego“ – czyli materii, i „ciała subtelnego“ – wiedza , pragnienia , myśli, itp.

Istnieje wiele planet o różnym stopniu zadowolenia i cierpienia. Ziemia jest planetą pośrednią, są jeszcze planety piekielne i niebiańskie.

Jezus był jednym z guru , którego ludzie zmusili do śmierci krzyżowej, wbrew Jego woli.

7. Praktyka:

W ruchu obowiązuje ścisły wegetarianizm (zakaz spożywania mięsa, jajek i produktów , które nawet w niewielkich ilościach posiadają wyżej wymienione składniki).

Kluczową rolę spełnia okazywanie czci i bezwzględnego posłuszeństwa guru oraz intonowanie mantry , którą należy powtarzać minimum 1728 razy dziennie.

Praktykowana jest wspólna medytacja i praca na rzecz lokalnego ośrodka. Obowiązuje wspólnota materialna.

Obowiązkiem każdego adepta jest uczestnictwo w nabożeństwach co najmniej dwa razy w tygodniu.

8. Organizacja:

Możemy tutaj wyróżnić osoby inicjowane, nauczycieli, opiekunów ośrodków lokalnych, osoby odpowiedzialne za ruch w poszczególnych krajach i wreszcie mistrza duchowego – guru, któremu oni wszyscy podlegają.

9. Stosowane metody rekrutacji:

Instytut Wiedzy o Tożsamości organizuje różnego rodzaju prelekcje i wykłady na temat medytacji , wegetarianizmu i problemów dotykających człowieka w codziennym życiu.

Często proponuje się młodzieży tanie wyjazdy w czasie wakacji czy też ferii zimowych. Misja Czaitanii posiada także swoje wydawnictwo mieszczące się w USA. Rozprowadza książki , ulotki i prasę (miesięcznik Haribol). Prowadzą również restauracje wegetariańskie.

10. Relacje z otoczeniem:

Członkowie ruchu izolują się od dawnego środowiska. Spowodowane jest to rozpowszechnionym w grupie przekonaniem o zgubnym wpływie głębszych związków emocjonalnych.

11. Ilość członków na świecie:

Brak danych.

12. Ilość członków w Polsce:

Około 100 osób.

13. Główne zagrożenia:

U adeptów Misji Czaitanii występują często :

  • brak obiektywizmu,
  • obniżenie się krytycznego myślenia,
  • zwiększona podatność na sugestię,
  • zanik kontroli nad swoim postępowaniem,
  • stany depresyjne,
  • trudności w koncentracji,
  • osłabienie psychofizyczne spowodowane głównie niedoborem snu i składników odżywczych,
  • myśli samobójcze.

Stany te wywołane są przez obowiązujące w ruchu praktyki, zbyt częste wchodzenie w stany transowe, bardzo wczesne godziny wstawania i dietę. Wszystko to sprawia, że osoby takie identyfikują się z osobą autorytarną do tego stopnia, iż jej polecenia są przyjmowane jako własne, dobrowolne decyzje. W wielu przypadkach występuje zerwanie kontaktów z rodziną, rezygnacja z kontynuowania nauki.

14. Ciekawostki:

Ruch znany jest z wytaczania procesów osobom, które negatywnie odnosiły się do organizacji. W 1993 roku IWoT wytoczył proces o ochronę dóbr osobistych redaktorowi naczelnemu „Przeglądu Oświatowego“ , Zarządowi Regionu NSZZ „Solidarność“ i matce jednego z członków ruchu. Po złożeniu zeznań przez świadków, Misja wycofała pozew, a sąd umorzył śledztwo.

W 1996 roku do Sądu Wojewódzkiego wpłynął pozew przeciwko matce jednego z członków Annie Ł., w którym IWoT oskarżał ją o zniesławienie.

Znane są przypadki, gdy niektórzy członkowie Misji wymagali hospitalizacji na oddziałach psychiatrycznych.

15. Polecana bibliografia:

W opracowaniu zostały wykorzystane opinie biegłych psychologów, notatki z przebiegu procesów sądowych jak również własne badania przeprowadzone na podstawie obserwacji uczestniczących.

Oprac. Joanna Chaberska
Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji

Podobne artykuły


100
komentarze: 62 | wyświetlenia: 48849
104
komentarze: 232 | wyświetlenia: 50023
65
komentarze: 127 | wyświetlenia: 28788
51
komentarze: 57 | wyświetlenia: 40487
49
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6688
48
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6741
45
komentarze: 11 | wyświetlenia: 17934
41
komentarze: 61 | wyświetlenia: 5109
37
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6376
36
komentarze: 26 | wyświetlenia: 10328
32
komentarze: 24 | wyświetlenia: 7468
31
komentarze: 31 | wyświetlenia: 5544
26
komentarze: 27 | wyświetlenia: 5854
26
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3402
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska