JustPaste.it

Międzynarodowy Kościół Chrystusowy - podstawowe informacje

1. Nazwa grupy: Międzynarodowy Kościół Chrystusowy

2. Inne nazwy:

Centralny Kościół Chrystusowy

3. Organizacje satelitarne:

Bostoński Kościół Chrystusowy, Warszawski Kościół Chrystusowy, Londyński Kościół Chrystusowy i ponad 300 innych kongregacji na całym świecie.

4. Założyciel:

Kip McKean

5. Geneza:

Kościół McKeana wywodzi się z założonego przez prezbiterian ruchu Church of Christ, który powstał w połowie XIX wieku i zyskał popularność w USA. W latach siedemdziesiątych XX wieku ruch Church of Christ przeżywał kryzys. Chcąc mu przeciwdziałać, grupa pod przywództwem McKeana z Kościoła w Lexington rozpoczęła aktywną działalność biblijną, lecz została wykluczona z ruchu, przez co straciła połowę członków. Dało to początek Międzynarodowemu Kościołowi Chrystusowemu, który jednak szybko zdobył nowych adeptów.

Liderzy uznali za konieczne zakładanie nowych ośrodków religijnych, prowadzonych przez uczniów, którzy ukończyli kurs nauk biblijnych w Bostonie. Pierwsze ośrodki powstały w Chicago i Londynie.

6. Nauka:

Nauka nie odbiega raczej od doktryny chrześcijańskiej w ujęciu protestanckim. Podstawą nauki jest Biblia, grupa odrzuca chrzest dzieci, kult Maryi i świętych, kult rzeczy, miejsc, celibat, głosi powszechne kapłaństwo (oficjalnie nie ma hierarchii duchownej).

Kościół nie uznaje nikogo – poza swymi wiernymi – za chrześcijan.

7. Praktyka:

W Kościele bardzo silnie akcentuje się posłuszeństwo. Zachowanie, opinie, decyzje podlegają stałej kontroli Kościoła. Liderzy Kościoła mają w praktyce nieograniczoną władzę nad życiem wiernych. Kontrolują z kim się umawiają, kogo poślubiają, jak żyją, gdzie mieszkają, na co wydają pieniądze.

Członków obowiązuje prowadzenie dziennika i studiowanie Biblii, które pozostawia niewiele czasu na nawiązanie kontaktów z osobami spoza Kościoła.

Członkowie są zobowiązani do uczestnictwa w coniedzielnych spotkaniach, a także w tzw. Kościele domowym, czyli spotkaniach małych grup na modlitwie w środy w domach członków. Raz w tygodniu odbywa się „wieczór towarzyski”.

Kobietom nie wolno odzywać się w Kościele, nie mogą wygłaszać kazań, ani odmawiać głośnym modlitw. Nie wprowadza się również Kobiet we wszystkie zagadnienia doktrynalne.

Pieniądze Kościoła pochodzą ze składek (1/10 dochodów każdego członka) i z zamaskowanych akcji na cele „charytatywne”.

Kościół nie posiada własnych budynków – wynajmuje sale na nabożeństwa.

8. Organizacja:

Struktura Kościoła przypomina konstrukcję piramidy. Każdy członek ma swojego opiekuna: nad nowicjuszami czuwają szeregowi członkowie, nad nimi liderzy studium ewangelizacyjnego, ci zaś podlegają opiece starszych. Starszych nadzorują ewangeliści, aż wreszcie nad pozostałą małą grupką sprawuje nadzór McKean, który sam nikomu już nie podlega.

Od strony formalnej Kościół jest podzielony na lokalne wspólnoty, które choć są prawnie niezależne to w praktyce podlegają centrali w Bostonie.

9. Stosowane metody rekrutacji:

Kościół posługuje się specyficzną metodą rekrutacji, która jest określana jako system opiekuństwa. Polega to na tym, że nowicjusz oddawany jest pod jednoosobową opiekę członka Kościoła, który czuwa nad każdym jego krokiem. Po przejściu tego etapu nowicjusz jest oddawany pod opiekę przywódców.

W Wielkiej Brytanii Kościół znany jest z werbowania studentów, na niektórych uniwersytetach zakazano jego działalności.

10. Relacje z otoczeniem:

Kościół cechuje się silnym nastawieniem prozelickim.

11. Ilość członków na świecie:

90 tys. osób skupionych w 340 kościołach lokalnych

12. Ilość członków w Polsce:

Brak danych.

13. Główne zagrożenia:

  • Członkowie Kościoła są całkowicie poddani władzy przełożonych.
  • Autorytarna struktura Kościoła zmusza członków do kształtowania osobowości na wzór i podobieństwo opiekunów.
  • Izolacja członków Kościoła od świata poza grupą.
  • Ograniczanie czasu.
  • Kościół wszczepia swoim członkom fobie przed odejściem (jeśli ktoś wystąpi z Kościoła pójdzie do piekła).

14. Ciekawostki:

W 1985 roku Kościół Bostoński zgodził się na przebadanie członków przez eksperta spoza Kościoła. Przeprowadzono testy na 900 osobach. Analogicznym testom zostali poddani wierni z innych Kościołów protestanckich. Wyniki testu były zatrważające: u 95% członków Kościoła stwierdzono daleko posunięte zmiany osobowości i upodobnienie się w typie osobowości do liderów. Podobnych zdeformowań osobowości nie stwierdzono w pozostałych badanych Kościołach.

15. Polecana bibliografia:

Ritchie J., Tajemniczy świat sekt i kultów, Książka i wiedza, Warszawa 1994.

Oprac. Paweł Królak
Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji

 

Źródło: Paweł Królak