Login lub e-mail Hasło   

Rebirthing - powtórne narodziny?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.psychomanipulacja.pl/baza/reb(...)iny.htm
Leonard Orr uważa, że wystarczy zanurzyć się całkowicie w ciepłej wodzie, w pozycji embrionalnej i oddychać przez rurkę wyprowadzoną ponad powierzchnię wody, by po pewnym czasie...
Wyświetlenia: 1.651 Zamieszczono 05/04/2007
Leonard Orr uważa, że wystarczy zanurzyć się całkowicie w ciepłej wodzie, w pozycji embrionalnej i oddychać przez rurkę wyprowadzoną ponad powierzchnię wody, by po pewnym czasie pojawiły się „wspomnienia” z okresu płodowego i doświadczenia „ponownych narodzin”

Obecnie panuje wielka moda na różnego rodzaju terapie, odnowy, kursy osobowościowe czy medytacyjne. Jest ich taka masa, że trudno się zorientować czego tak naprawdę mogę się tam nauczyć tym bardziej, że słyszę: te zajęcia mogą Ci tylko pomóc, nie mają nic wspólnego z religią... itd. Dziś chciałbym się z Państwem zastanowić nad pewną metodą, która rzekomo „odmładza ciało i przywraca pełny kontakt ciała duchowego z ciałem fizycznym”. Innymi słowy pogadamy o rebirthingu - nurcie alternatywnej psychoterapii, akcentującej odreagowanie urazu poporodowego.

Leonard Orr uważa, że wystarczy zanurzyć się całkowicie w ciepłej wodzie, w pozycji embrionalnej i oddychać przez rurkę wyprowadzoną ponad powierzchnię wody, by po pewnym czasie pojawiły się „wspomnienia” z okresu płodowego i doświadczenia „ponownych narodzin”.

Ta metoda jest popularyzowana nie tylko przez środowiska różnego typu terapeutów, ale także przez różnej maści grupki osób związane z tak zwanym neohinduizmem. Zobaczmy teraz w skrócie dlaczego tak się dzieje:

1. Metoda skrystalizowała się po rzekomej wizji Leonarda Orra (twórcy rebirthingu) gdy miał mu się ukazać Babadżi, wzywający go do Indii. Tam pod kierunkiem guru, Orr rozpoczyna głębokie studiowanie praktyk związanych z maha jogą, recytację mantr, oczyszczanie przez ogień, wodę, powietrze itp.

2. Systemy propagowane przez p. Orra to praktycznie nic więcej jak stara hinduska prana joga (joga oddechu), z dodaną filozofią powtórnych narodzin.

3. Poznając guru Babadżi tworzy się koncepcję mówiącą, że człowiek może być nieśmiertelny. Wszak guru Babadżi ma być tego najlepszym przykładem gdyż sam twierdzi, iż jest nieśmiertelnym nauczycielem duchowym, który od czasu do czasu materializuje się. Ostatnio ponoć zdematerializował się w 1922 roku a powrócił w 1970 aby objąć aśram w Herakhanie.

4. To co w hinduizmie nazywa się mantrą, pan Orr nazwał afirmacją, która jest stałym elementem praktyki.

Mógłbym jeszcze trochę powymieniać tych cech, które pokazują rebirthing jako metodę, mającą swoje źródła w konkretnym systemie religijnym i duchowym, a obecnie przedstawianą jako metodę bezpieczną - wręcz terapeutyczną, która może uczynić bardzo wiele dobrego. Jak to jednak może wyglądać w praktyce, pokazuje relacja Marty (patrz dział: „Świadectwa"), która ostatnio brała udział w obozie organizowanym przez jednego ze Śląskich rebirthnerów.

Podobne artykuły


28
komentarze: 100 | wyświetlenia: 5834
18
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5787
14
komentarze: 20 | wyświetlenia: 7792
52
komentarze: 88 | wyświetlenia: 8005
32
komentarze: 51 | wyświetlenia: 9463
24
komentarze: 7 | wyświetlenia: 9276
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 20115
17
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2483
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15586
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4234
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 15975
 
Autor
Dodał do zasobów: psychomanipulacja.pl
Artykuł

Powiązane tematy

  racjonalista  (www),  01/03/2008

śmiecie do śmieci a nie tutaj zalegają.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska