JustPaste.it

Ciało Palacza!

Palenie papierosów powoduje postępującą degenerację ciała. Jeżeli palisz - koniecznie przeczytaj ten artykuł! Jeżeli nie palisz, prześlij go swoim znajomym.

Palenie papierosów powoduje postępującą degenerację ciała. Jeżeli palisz - koniecznie przeczytaj ten artykuł! Jeżeli nie palisz, prześlij go swoim znajomym.

 

 

1. Utrata włosów. Palenie papierosów osłabia system immunologiczny, co powoduje, że organizm staje się bardziej podatny na infekcje i choroby, między innymi na toczeń rumieniowaty, który może powodować owrzodzenia jamy ustnej, wysypkę, rumień na twarzy, głowie i ramionach oraz prowadzi do utraty włosów.

2. Katarakta. Palenie papierosów jest przyczyną bądź też powoduje pogorszenie już występujących chorób oczu. Ryzyko zachorowania na zaćmę, blokującą dostęp światła i prowadzącą do ślepoty

  • jest u osób palących papierosy o 40% wyższe niżu osób niepalących.  Palenie przyczynia się do rozwoju katarakty na dwa sposoby
  • poprzez mechaniczne podrażnianie oczu dymem papierosowym i w wyniku wprowadzania do płuc substancji chemicznych, które wraz z krwią przedostają się do wszystkich organów ciała, w tym do gałki ocznej. Palenie papierosów przyczynia się również do degeneracji plamki żółtej
  •   centralnej części siatkówki. Jest to nieuleczalna choroba oczu charakterystyczna dla wieku podeszłego.

Ta część oka jest odpowiedzialna za ostre centralne widzenie, co umożliwia czytanie, prowadzenie samochodu, rozpoznawanie twarzy, kolorów i szczegółowe widzenie poszczególnych elementów złożonego obiektu.

3. Wiotczenie i marszczenie się skóry. Ciało PalaczaPalenie papierosów, powodując utratę protein, które zapewniają skórze elastyczność, niedobór witaminy A oraz zaburzenia cyrkulacji krwi prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. Skóra palaczy jest sucha, szorstka, poznaczona siatką licznych, cienkich zmarszczek, szczególnie głębokich w okolicach ust i oczu.

4. Utrata słuchu. Ponieważ palenie powoduje większe przyleganie płytek krwi do ścian naczyń, a co za tym idzie zwężenie światła naczyń i zmniejszenie dopływu krwi do m. in. ucha wewnętrznego, palacze zaczynają tracić słuch w znacznie młodszym wieku niż osoby niepalące. Są również w o wiele większym stopniu narażeni na utratę słuchu związaną z licznymi, nawracającymi infekcjami uszu.
Również tolerancja palaczy na hałas jest znacznie zmniejszona. Infekcje ucha środkowego zdarzają się u osób palących trzykrotnie częściej niż u niepalących, większe jest też u palących ryzyko komplikacji w wyniku infekcji, prowadzące np. do zapalenia opon mózgowych lub porażenia nerwu twarzowego.

5. Rak skóry. Palenie nie powoduje czerniaka złośliwego, ale znacząco przyczynia się do powikłań w przebiegu tej choroby. Ryzyko zachorowania na raka kolczysto komórkowego skóry, który objawia się łuskowatymi, czerwonymi nadżerkami na skórze, wzrasta u palaczy dwukrotnie.

6. Próchnica zębów. Palenie zmienia środowisko chemiczne jamy ustnej, powodując narastanie płytki nazębnej, żółknięcie zębów i przyspieszając proces próchniczy. Palacze są półtora raza bardziej niż osoby niepalące narażeni na utratę zębów.

7.Rozedma płuc. Prócz raka płuc, osoby palące cierpią często na rozedmę płuc, która upośledza zdolność płuc do pobierania tlenu i usuwania dwutlenku węgla. W przypadkach ostrych konieczny jest zabieg tracheotomii, gdyż jedynie on może umożliwić pacjentowi oddychanie.

Chroniczne u palaczy zapalenie oskrzeli z powstawaniem ropnej wydzieliny śluzowej prowadzi do bolesnego kaszlu i problemów z oddychaniem.

8. Osteoporoza. Tlenek węgla, najbardziej trująca substancja wchodząca w skład spalin samochodowych i dymu papierosowego, przedostaje się do krwi znacznie szybciej niż tlen, upośledza funkcje organów o 15%, zmniejszając zdolność przenoszenia tlenu.

Wpływa to upośledzając również na tkankę kostną - kości tracą swoją gęstość, a co za tym idzie są znacząco bardziej podatne na złamania, zaś okres leczenia złamań wydłuża się u palących do 80% w porównaniu z osobami niepalącymi. Palacze są również w znacznym stopniu narażeni na choroby kręgosłupa. Badania wskazują, że palący robotnicy są pięć razy bardziej niż niepalący narażeni na pourazowe bóle krzyża. 

9. Choroby serca. Jeden z każdych trzech zgonów na świecie spowodowany jest chorobami serca i naczyń. W krajach rozwijających się choroby serca są powodem śmierci ponad miliona ludzi rocznie. Palenie jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na tego typu choroby.

W wyniku chorób serca spowodowanych paleniem papierosów w krajach rozwiniętych umiera rocznie 600 000 osób. Palenie przyspiesza rytm pracy serca, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, przyczyniając się do wzrostu ryzyka choroby nadciśnieniowej i upośledzenia przepływu krwi wiodącego m.in. do zawału mięśnia sercowego. 

10. Owrzodzenie żołądka. Palenie powoduje zmniejszenie odporności organizmu ludzkiego na bakterie powodujące owrzodzenie żołądka. Upośledza również zdolność żołądka do neutralizowania kwasów żołądkowych wydzielających się po jedzeniu, co powoduje uszkodzenie ścian żołądka przez nadmiar kwasu. Owrzodzenia żołądka są znacznie trudniejsze do wyleczenia u osób palących papierosy, a choroba ta ma u palaczy tendencję nawrotową.

11. Przebarwienia palców. Substancje smoliste w dymie papierosowymoddziałują na skórę palców i na paznokcie, powodując ich przebarwieniana kolor żółtobrązowy.

12. Rak trzonu macicy i ryzyko poronienia. Oprócz znacznego wzrostu ryzyka raka szyjki i trzonu macicy, palenie powoduje obniżenie zdolności do zajścia w ciążę oraz grozi licznymi komplikacjami podczas ciąży i połogu.

Palenie podczasciąży skutkuje niską wagą urodzeniową niemowląt i osłabieniem ich systemu immunologicznego. Ryzyko raka trzonu macicy wzrasta u kobiet palących trzykrotnie. Wzrasta również ryzyko wewnątrz macicznej śmierci płodu w wyniku niedotlenienia i zmian zwyrodnieniowych łożyska spowodowanych skażeniem organizmu tlenkiem węgla i nikotyną, które wchodzą w skład dymu papierosowego

 

 

Zespół nagłej śmierci u dzieci jest również skorelowany z paleniem papierosów podczas ciąży. Dodatkowo, palenie przyczynia się do spadku poziomu estrogenu, co powoduje przedwczesną menopauzę.

13. Degeneracja plemników. Palenie może powodować zniszczenie lub degenerację DNA plemników, co w efekcie prowadzić może do deformacji płodu lub poronienia. Również problem bezpłodności jest znacznie częstszy u palaczy. Badania dowiodły, że dzieci palących mężczyzn chorują na raka znacznie częściej niż dzieci ojców niepalących. Palenie zmniejsza również znacząco liczbę plemników w spermie oraz zmniejsza ilość krwi docierającej do penisa, co może być przyczyną impotencji.

14.  Łuszczyca. Palacze dwa do trzech razy częściej cierpią z powodu łuszczycy
- ze zmianami na skórze całego ciała. 

15.  Choroba Bürgera. Choroba ta znana także jako zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, powoduje stan zapalny tętnic, żył i nerwów obwodowych, zwłaszcza w kończynach dolnych, prowadząc do zatrzymania krążenia krwi.

Nie leczona, choroba Bürgera prowadzi do rozwoju martwicy, obumierania tkanek ciała i konieczności amputacji martwiczych tkanek.

16. Nowotwory złośliwe. Udowodniono, że ponad 40 substancji wchodzących w skład dymu papierosowego wywołuje nowotwory złośliwe. Palacze są dwudziestodwukrotnie bardziej niż osoby niepalące narażeni na raka płuc. Liczne badania dowodzą, że im dłużej trwa nałóg palenia papierosów, tym większe jest ryzyko rozwoju różnych rodzajów raka u tego samego pacjenta. I tak znacząco zwiększa się u palących ryzyko wystąpienia następujących rak nosogardzieli (dwukrotny wzrost ryzyka),

 

 

  •   rak języka,

  • jamy ustnej,

  • ślinianek (ryzyko wzrasta od 6 do 27 razy),

  • nowotwór gardła (ryzyko wzrasta 12 razy),przełyku (8 do 10 razy),

  • krtani (10 do 18 razy),

  • żołądka (2 do 3 razy),nerek (pięciokrotny wzrost ryzyka),pęcherza moczowego (trzykrotny),rak prącia (ryzyko wrasta 2 do 3 razy),

  • trzustki (2 do 5 razy),okrężnicy (3 razy) i odbytu (5 do 6 razy).Niektóre badania wskazują nazwiązek pomiędzy paleniem i rakiem sutka.

Źródło: niepal.pl