Login lub e-mail Hasło   

Ciało Palacza!

Palenie papierosów powoduje postępującą degenerację ciała. Jeżeli palisz - koniecznie przeczytaj ten artykuł! Jeżeli nie palisz, prześlij go swoim znajomym.
Wyświetlenia: 80.064 Zamieszczono 05/04/2007

1. Utrata włosów. Palenie papierosów osłabia system immunologiczny, co powoduje, że organizm staje się bardziej podatny na infekcje i choroby, między innymi na toczeń rumieniowaty, który może powodować owrzodzenia jamy ustnej, wysypkę, rumień na twarzy, głowie i ramionach oraz prowadzi do utraty włosów.

2. Katarakta. Palenie papierosów jest przyczyną bądź też powoduje pogorszenie już występujących chorób oczu. Ryzyko zachorowania na zaćmę, blokującą dostęp światła i prowadzącą do ślepoty

  • jest u osób palących papierosy o 40% wyższe niżu osób niepalących.  Palenie przyczynia się do rozwoju katarakty na dwa sposoby
  • poprzez mechaniczne podrażnianie oczu dymem papierosowym i w wyniku wprowadzania do płuc substancji chemicznych, które wraz z krwią przedostają się do wszystkich organów ciała, w tym do gałki ocznej. Palenie papierosów przyczynia się również do degeneracji plamki żółtej
  •   centralnej części siatkówki. Jest to nieuleczalna choroba oczu charakterystyczna dla wieku podeszłego.

Ta część oka jest odpowiedzialna za ostre centralne widzenie, co umożliwia czytanie, prowadzenie samochodu, rozpoznawanie twarzy, kolorów i szczegółowe widzenie poszczególnych elementów złożonego obiektu.

3. Wiotczenie i marszczenie się skóry. Ciało PalaczaPalenie papierosów, powodując utratę protein, które zapewniają skórze elastyczność, niedobór witaminy A oraz zaburzenia cyrkulacji krwi prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. Skóra palaczy jest sucha, szorstka, poznaczona siatką licznych, cienkich zmarszczek, szczególnie głębokich w okolicach ust i oczu.

4. Utrata słuchu. Ponieważ palenie powoduje większe przyleganie płytek krwi do ścian naczyń, a co za tym idzie zwężenie światła naczyń i zmniejszenie dopływu krwi do m. in. ucha wewnętrznego, palacze zaczynają tracić słuch w znacznie młodszym wieku niż osoby niepalące. Są również w o wiele większym stopniu narażeni na utratę słuchu związaną z licznymi, nawracającymi infekcjami uszu.
Również tolerancja palaczy na hałas jest znacznie zmniejszona. Infekcje ucha środkowego zdarzają się u osób palących trzykrotnie częściej niż u niepalących, większe jest też u palących ryzyko komplikacji w wyniku infekcji, prowadzące np. do zapalenia opon mózgowych lub porażenia nerwu twarzowego.

5. Rak skóry. Palenie nie powoduje czerniaka złośliwego, ale znacząco przyczynia się do powikłań w przebiegu tej choroby. Ryzyko zachorowania na raka kolczysto komórkowego skóry, który objawia się łuskowatymi, czerwonymi nadżerkami na skórze, wzrasta u palaczy dwukrotnie.

6. Próchnica zębów. Palenie zmienia środowisko chemiczne jamy ustnej, powodując narastanie płytki nazębnej, żółknięcie zębów i przyspieszając proces próchniczy. Palacze są półtora raza bardziej niż osoby niepalące narażeni na utratę zębów.

7.Rozedma płuc. Prócz raka płuc, osoby palące cierpią często na rozedmę płuc, która upośledza zdolność płuc do pobierania tlenu i usuwania dwutlenku węgla. W przypadkach ostrych konieczny jest zabieg tracheotomii, gdyż jedynie on może umożliwić pacjentowi oddychanie.

Chroniczne u palaczy zapalenie oskrzeli z powstawaniem ropnej wydzieliny śluzowej prowadzi do bolesnego kaszlu i problemów z oddychaniem.

8. Osteoporoza. Tlenek węgla, najbardziej trująca substancja wchodząca w skład spalin samochodowych i dymu papierosowego, przedostaje się do krwi znacznie szybciej niż tlen, upośledza funkcje organów o 15%, zmniejszając zdolność przenoszenia tlenu.

Wpływa to upośledzając również na tkankę kostną - kości tracą swoją gęstość, a co za tym idzie są znacząco bardziej podatne na złamania, zaś okres leczenia złamań wydłuża się u palących do 80% w porównaniu z osobami niepalącymi. Palacze są również w znacznym stopniu narażeni na choroby kręgosłupa. Badania wskazują, że palący robotnicy są pięć razy bardziej niż niepalący narażeni na pourazowe bóle krzyża. 

9. Choroby serca. Jeden z każdych trzech zgonów na świecie spowodowany jest chorobami serca i naczyń. W krajach rozwijających się choroby serca są powodem śmierci ponad miliona ludzi rocznie. Palenie jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na tego typu choroby.

W wyniku chorób serca spowodowanych paleniem papierosów w krajach rozwiniętych umiera rocznie 600 000 osób. Palenie przyspiesza rytm pracy serca, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, przyczyniając się do wzrostu ryzyka choroby nadciśnieniowej i upośledzenia przepływu krwi wiodącego m.in. do zawału mięśnia sercowego. 

10. Owrzodzenie żołądka. Palenie powoduje zmniejszenie odporności organizmu ludzkiego na bakterie powodujące owrzodzenie żołądka. Upośledza również zdolność żołądka do neutralizowania kwasów żołądkowych wydzielających się po jedzeniu, co powoduje uszkodzenie ścian żołądka przez nadmiar kwasu. Owrzodzenia żołądka są znacznie trudniejsze do wyleczenia u osób palących papierosy, a choroba ta ma u palaczy tendencję nawrotową.

11. Przebarwienia palców. Substancje smoliste w dymie papierosowymoddziałują na skórę palców i na paznokcie, powodując ich przebarwieniana kolor żółtobrązowy.

12. Rak trzonu macicy i ryzyko poronienia. Oprócz znacznego wzrostu ryzyka raka szyjki i trzonu macicy, palenie powoduje obniżenie zdolności do zajścia w ciążę oraz grozi licznymi komplikacjami podczas ciąży i połogu.

Palenie podczasciąży skutkuje niską wagą urodzeniową niemowląt i osłabieniem ich systemu immunologicznego. Ryzyko raka trzonu macicy wzrasta u kobiet palących trzykrotnie. Wzrasta również ryzyko wewnątrz macicznej śmierci płodu w wyniku niedotlenienia i zmian zwyrodnieniowych łożyska spowodowanych skażeniem organizmu tlenkiem węgla i nikotyną, które wchodzą w skład dymu papierosowego

 

Zespół nagłej śmierci u dzieci jest również skorelowany z paleniem papierosów podczas ciąży. Dodatkowo, palenie przyczynia się do spadku poziomu estrogenu, co powoduje przedwczesną menopauzę.

13. Degeneracja plemników. Palenie może powodować zniszczenie lub degenerację DNA plemników, co w efekcie prowadzić może do deformacji płodu lub poronienia. Również problem bezpłodności jest znacznie częstszy u palaczy. Badania dowiodły, że dzieci palących mężczyzn chorują na raka znacznie częściej niż dzieci ojców niepalących. Palenie zmniejsza również znacząco liczbę plemników w spermie oraz zmniejsza ilość krwi docierającej do penisa, co może być przyczyną impotencji.

14.  Łuszczyca. Palacze dwa do trzech razy częściej cierpią z powodu łuszczycy
- ze zmianami na skórze całego ciała. 

15.  Choroba Bürgera. Choroba ta znana także jako zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, powoduje stan zapalny tętnic, żył i nerwów obwodowych, zwłaszcza w kończynach dolnych, prowadząc do zatrzymania krążenia krwi.

Nie leczona, choroba Bürgera prowadzi do rozwoju martwicy, obumierania tkanek ciała i konieczności amputacji martwiczych tkanek.

16. Nowotwory złośliwe. Udowodniono, że ponad 40 substancji wchodzących w skład dymu papierosowego wywołuje nowotwory złośliwe. Palacze są dwudziestodwukrotnie bardziej niż osoby niepalące narażeni na raka płuc. Liczne badania dowodzą, że im dłużej trwa nałóg palenia papierosów, tym większe jest ryzyko rozwoju różnych rodzajów raka u tego samego pacjenta. I tak znacząco zwiększa się u palących ryzyko wystąpienia następujących rak nosogardzieli (dwukrotny wzrost ryzyka),

 

 

  •   rak języka,

  • jamy ustnej,

  • ślinianek (ryzyko wzrasta od 6 do 27 razy),

  • nowotwór gardła (ryzyko wzrasta 12 razy),przełyku (8 do 10 razy),

  • krtani (10 do 18 razy),

  • żołądka (2 do 3 razy),nerek (pięciokrotny wzrost ryzyka),pęcherza moczowego (trzykrotny),rak prącia (ryzyko wrasta 2 do 3 razy),

  • trzustki (2 do 5 razy),okrężnicy (3 razy) i odbytu (5 do 6 razy).Niektóre badania wskazują nazwiązek pomiędzy paleniem i rakiem sutka.

Źródło: niepal.pl

Podobne artykuły


13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1114
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 798
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 627
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1095
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1352
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1227
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1060
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1251
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1355
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 653
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 701
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 371
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 503
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

  Prema Dharmin  (www),  19/10/2007

Nie powiem, elegancja obrazowego przedstawienia skutków robienia dymka jest porażająca! To może ci, co twierdzą, że widzieli strasznego UFOluda, widzieli nie tyle zjawę z kosmosu ile obiekt będący kumulacją wszystkich możliwych i prawdopodobnych akurat niekorzystnych skutków palenia tytoniu. Dostrzegam wiele podobieństwa! Viva Nessie i Chupacabros! A ten ludek niezły, naprawdę, to trzeba na żywo zobaczyć...:)

Heh, masz rację :). Powinni go zamieszczać na każdej paczce tytoniu. Ten artykuł trafia do moich ulubionych!

  groncia,  22/11/2007

witam.
przejdę do sedna sprawy..
pracuje w malej firmie gdzie przez 8 do 10 godzin dziennie wdycham dym z papierosów.
Pomocy

  mazur,  02/02/2008

Zdecydowanie taki obrazek byłby bardziej przekonywający niż hasła – palenie szkodzi czy wzmianka o raku. Nikogo to nie przekona, gdy jesteśmy zalewani codziennie negatywnymi informacjami.

  jasiaj,  19/02/2008

okropny ten obrazek, od samego patrzenia odechciewa się palić

Terapia poprzez szok...

  Max King,  27/06/2008

Nawet działa...

  ,  12/02/2009

Najprostsze rozwiązanie - zmień pracę. Jeśli masz więcej odwagi, możesz z tym problemem iść do Inspekcji Pracy.

Gratuluję, ten artykuł został wyróżniony i znajduje się na liście grupy "Najlepsze z najlepszych" ( http://www.eioba.pl/g9/najleps(...)epszych ).

  jepan,  18/02/2008

Takie artykuły powinny być zamieszczane w szkołach podstawowych i gimnazjach ponieważ tam dzieci zaczynają sięgać po papierosy. Wiem bo sam sie tak nauczyłem. Przez taką głupotę 6 lat się trułem, było ciężko ale udało się rzucić. Proponuje w miarę możliwości wszystkich zaangażowanych w walkę z nałogiem o rozpowszechnienie takich artykułów w sokole do której chodzą wasze dzieci to nic nie kosztuje ...  wyświetl więcej

  ,  19/02/2008

Największą wadą papierosów dla mnie jest to, że śmierdzą. :-(

  groncia,  19/02/2008

To że śmierdzą, to jest najmniejsza wada i kłopot!

  ,  12/02/2009

To zależy z której strony filtra jesteś :P

  jasiaj,  19/02/2008

ten obrazek jest okropny. Już od samego patrzenia odechciewa się palic

  Eart,  19/02/2008

jak dla mnie obrazek jest sexi... Artykul jako artykuł fajny ale cuchnie mi propagandą, nie wiem dlaczego ludzie lubią się wtrącać w zycie innych i chcą ich oduczyć palenia.....
To jest wybór palacza ze zechce sobie zmarnować zycie wydać 7 zł za paczkę fajek i zginąć w wieku 30 lat...

  groncia,  20/02/2008

To co piszesz swiadczy o tym, ze nie masz pojecia o zyciu. nikt nikogo nie chce oduczyc palenia. tylko dlaczego jakis pieprzony (za przeproszeniem) dupek paląc np. na przystanku truje innych stojących? nie mowiac juz o pociagu, klubie czy lokalach! tak jest wszedzie! jestem za tym, zeby nawet we wlasnym samochodzie ludzie nie mogli palic! Ktos spyta dlaczego? a dlatego, ze bardzo czesto obserwuje sie jak palący w samochodzie na tylnym siedzeniu wiezie dziecko! bez komentarza!

  Eart,  04/03/2008

na przystankach jest zabronione palenie, przy dziecku nikt nie pali pozatym nie przesadzaj, to ze ktoś pali w wc a ty później czujesz tylko smurd fajek to paleniem biernym bym tego nie nazwał, ale bądź co bądź nie jest to przyjemne, dlatego ludzie palą w palarniach a nie wc....

7 złotych ? Chyba 7 lat temu. Palę tylko dwa rodzaje papierochów: Marlboro czerwone - 13 zł i niebieskie L&M (kiedyś Lighty) - koszt 12 zł, ale generalnie z tezą się zgadzam. Osoby niepalące są i szanuje to oczywiście, ale uszanujcie też to, że niektórzy np moja skromna osoba lubi po prostu sobie zapalić. Kawa, alkohol i roślinka z mojego profilu wymagają wręcz ode mnie kupienia kolejnej w-w paczki ;)

  groncia,  04/03/2008

Na przystankach mimo tego że "jest zabronione" palacze palą! Co do palenia przy dzieciach, to rozejrzyj się - dookoła jest mnóstwo takich ludzi.
Nie przesadzam Eart! Mnie trują nawet w pracy i co? To jest podobno też zabronione!

  alle,  20/03/2008

Mam takie czysto teoretyczne pytanie, może ktoś będzie wiedział: w przypadku palenia średnio jednego papierosa dziennie po ilu miesiącach skutki będą widoczne przy prześwietleniu klatki piersiowej?

Zależy czy się zaciągasz czy nie ;)

Po prostu szok! Ten ludzik jest jak z horroru! Może przydałoby się to rozpropagować w szkołach? Widuję coraz młodsze dzieciaki palące papierosy... Bo to jest modne dla nich po prostu, dodaje ponoć "powagi"!

Zakaz palenia papierosów w samochodzie? Ciekawa sprawa. Słyszałem kiedyś, że najwięcej zanieczyszczeń powietrza w samochodzie powoduje... sam samochód.
A teraz o samym paleniu. Tak jak nie mam nic przeciwko używaniu alkoholu (chociaż niektórzy sądzą, że szkodzi nawet w małych ilościach, nazywany jest narkotykiem w jednym szeregu z kokainami, heroinami itp.. a moim zdaniem to nieodłączny ele ...  wyświetl więcej

  methollm,  06/07/2008

zastanawiam się czy tak będe wyglądać po 20 latach palenia

  ,  12/02/2009

Artykuł potrzebny. A swoją drogą do decyzji o rzuceniu palenia trzeba dojrzeć samemu i żaden artykuł, chociażby najlepszy nic tu nie zmieni.

Fajny obrazek, w zasadzie mowi za wszystko.

Rzucilam palenie drugi i ostatni raz ufffffffffffffffff
Jak zaczelam palic drugi raz to sobie mowilam, ze bede mogla rzucic w kazdej chwili ha ha
No i jak chcialam to niestety nie moglam. Robilam podchody przez 3 lata i w koncu mi sie udalo.
Juz minal rok HURAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

N O ... to ten obrazek ma "UMPF" !?!?!?!

Niezłe każdy palacz powinien to przeczytać.

Potrzebny artykuł, aczkolwiek ja osobiście jestem świadoma tego, co się ze mną dzieje przez palenie. Nie mówie, że jestem dumna...bo szczerze mówiąc uznaję to za swój największy, najgłupszy błąd jaki popełniłam w życiu.
Jednak...no cóż. Może kiedyś rzucę, może nie. Tak czy siak zemrzeć mogę przez pijanego kierowcę, lub szaleńca biegającego z nożem...i wtedy moje niepalenie mi nie pomoże ;) to tak na moje własne pocieszenie....na coś trzeba umrzeć;P

Przejaskrawione ale dobre!!!
Orzeszkuuu..rrrrr - aż idę sobie zapalić!

Good Post. Keep Posting this kind of post. Nowadays many of them are suffering from sleep issue. To treat sleep problems try Modafinil ( http://www.mylocalpharma.com/m(...)mg.aspx ), Modalert ( http://www.mylocalpharma.com/m(...)rt.aspx ).Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska