Login lub e-mail Hasło   

Co powinieneś wiedzieć na temat biernego palenia

Co to jest bierne palenie? Bierne palenie polega na wdychaniu dymu z papierosów palonych przez innych ludzi. Obejmuje ono dym tytoniowy z palącego się papierosa oraz dym wydychany przez osobę palącą. Zawiera on te same trucizny, które wdychają palacze.
Wyświetlenia: 24.048 Zamieszczono 05/04/2007
Co to jest bierne palenie? Bierne palenie polega na wdychaniu dymu z papierosów palonych przez innych ludzi. Obejmuje ono dym tytoniowy z palącego się papierosa oraz dym wydychany przez osobę palącą. Zawiera on te same trucizny, które wdychają palacze.

Dlaczego mam się tym przejmować?

Wdychanie powietrza zawierającego dym papierosowy jest szkodliwe dla zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że dym papierosowy zawiera ponad 4.000 substancji chemicznych w formie drobnych cząsteczek i gazów, z których wiele jest szkodliwych. Jak wiadomo, co najmniej 40 z nich powoduje raka.

  • Gazy te, również zawierają tlenek węgla - trujący gaz, ten sam, który wydobywa się z rury wydechowej samochodu. Tylko 15% dymu z papierosa jest wdychane przez palacza. Reszta rozchodzi się w powietrzu, które inni ludzie wdychają. Dym tytoniowy, który unosi się z końca palącego się papierosa zawiera wiele trucizn i substancji rakotwórczych.

W niektórych przypadkach poziom tych związków chemicznych jest 30 razy wyższy niż w dymie wdychanym przez palącego. Tyle tylko, że bierni palacze nie wdychają trujących chemikaliów w tym samym stopniu stężenia co palacze aktywni, którzy wciągają dym tytoniowy bezpośrednio do płuc, ponieważ dym tytoniowy miesza się z powietrzem, zanim zostanie wciągnięty do płuc przez osobę niepalącą.

  • Oznacza to, że palenie aktywne jest bardziej niebezpieczne od palenia biernego, co jednak nie znaczy, że palenie bierne nie stanowi zagrożenia dla zdrowia! Jak palenie bierne wpływa na moje zdrowie? Choroby serca Jest coraz więcej dowodów na to, że palenie bierne powoduje choroby serca. Osoby niepalące mieszkające z palącymi narażone są przeciętnie na30% większe ryzyko ataku serca.

Ryzyko to rośnie wraz ze zwiększonym wystawieniem na działanie dymu nikotynowego. Palenie bierne powoduje zarówno krótkotrwałe oraz długotrwałe szkody dla serca, poprzez zmniejszenie ilości tlenu w krwiobiegu i osłabienie kondycji fizycznej. Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym przyczyniają się również do blokowania tętnic i powodują skrzepy krwi, które prowadzą do zawału serca.

  • Każdego roku 100Australijczyków umiera na chorobę serca spowodowaną paleniem biernym w domu. Inne Jeśli masz długotrwałe problemy zdrowotne, takie jak astma, przewlekły bronchit lub niektóre alergie, palenie bierne może ten stan pogorszyć. Wdychanie cudzego dymu jest nieprzyjemne i powodować może: podrażnienie nosa, gardła i płuc oraz trudności w oddychaniu kaszel kichanie zaczerwienienie i łzawienie oczu nieżyt nosa bóle głowy zawroty głowy mdłości i brak koncentracji.

Jeśli te symptomy nie brzmią wystarczająco poważnie - czytaj dalej. Palenie bierne może również spowodować znacznie poważniejsze problemy zdrowotne. Rak Palenie bierne jest przyczyną raka płuc osób niepalących. Osoby niepalące wystawione na działanie dymu tytoniowego swojego partnera w domu, mają o około 26% większe prawdopodobieństwo zapadnięcia na raka płuc niż osoby niepalące nie wystawione na działanie dymu tytoniowego.

Uważa się, że ten rodzaj wchłaniania dymu tytoniowego jest przyczyną około 18przypadków raka płuc rocznie. 3Dlaczego należy się martwić o dzieci? Należy troszczyć się o to, jaki wpływ palenie bierne ma na Twoje dzieci. W czasie ciąży Nie urodzone jeszcze dzieci narażone są na niebezpieczeństwo palenia biernego zarówno ze strony palącej matki, jak również wówczas, kiedy wystawiona jest ona w czasie ciąży na działanie dymu z papierosów innych ludzi. Substancje chemiczne z dymu tytoniowego, takie jak nikotyna i tlenek węgla przekazywane są dziecku poprzez łożysko.

Nikotyna wpływa bezpośrednio na przyspieszenie akcji serca i częstotliwość oddychania dziecka. Kobiety palące w ciąży narażone są na zwiększone ryzyko poronienia oraz komplikacji w czasie ciąży i porodu. Prawdopodobieństwo śmierci dziecka w czasie porodu lub wkrótce potem jest większe, jeśli matka paliła w czasie ciąży. Wczesne porody i dzieci z niedowagą zdarzają się częściej kobiet w ciąży, które palą.

  • Dzieci palaczek są znacznie bardziej podatne na schorzenia dróg oddechowych i płuc. Jeśli jesteś w ciąży, w dalszym ciągu warto jest przestać palić, niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży. W ten sposób natychmiast zmniejszysz szkodliwe skutki dla dziecka. Po porodzie Palenie przez matkę stanowi ryzyko wywołania syndromu nagłej śmierci dziecka(sudden infant death syndrome - SIDS).

Wiadomo, że niektóre z chemikalii przekazywanych dziecku przez krew matki i mleko z piersi powodują raka. Małe dzieci mają mniejsze, bardziej delikatne płuca niż starsi i dlatego są bardziej wrażliwe na działanie dymu tytoniowego i związków chemicznych, które dym zawiera.

  • Większe jest ich prawdopodobieństwo zachorowania na astmę, bronchit, zapalenie płuc oraz powstania innych problemów z oddychaniem. Im więcej papierosów pali się w domu, tym większe jest ryzyko dla dziecka. Dzieci palaczy cechuje zwiększona podatność na rozwój nałogu palenia, w porównaniu z dziećmi niepalących. Dzieci zasługują na zdrowy start w życiu. Jeśli jesteś w ciąży, nie pal i unikaj zadymionych miejsc. Poproś również rodzinę i znajomych, żeby nie palili przy Tobie i Twoich dzieciach.

Co z paleniem w pracy?

Osoba niepaląca, która stale dzieli przestrzeń z palaczem może wdychać ekwiwalent pięciu papierosów dziennie. Wielu ludzi ma problemy z biernym paleniem w pracy. Od strony prawnej pracodawcy zobowiązani są ostrzegać pracowników przed niebezpiecznymi warunkami w pracy i dbać o ich dobro.

  • Niepalący mogą zaskarżyć swoich pracodawców, jeśli doznają uszczerbku dla zdrowia w wyniku biernego palenia w pracy. Może to również obejmować szkodliwość dla zdrowia nie urodzonych dzieci pracowników. Jeśli jesteś pracodawcą, popraw warunki zdrowotne w miejscu pracy i umocnij w ten sposób swoją pozycję prawną. W każdym miejscu pracy palenie powinno być zabronione.

Zadzwoń do "Quit" po bezpłatną informację w tej sprawie i po ogłoszenia do rozlepienia w pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, poproś swojego pracodawcę, pracownika odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i higienę pracy lub przedstawiciela związku o miejsce pracy wolne od dymu papierosowego. Jeśli nie zostanie podjęte w tej sprawie działanie - zwróć się do "Quit" po dalszą informację.

  • Jeśli podejrzewasz, że Twoje zdrowie ucierpiało w wyniku nieprzestrzegania przez pracodawcę jego - lub jej - obowiązków, zwróć się do przedstawiciela związku lub do prawnika o poradę. Jeśli opuścisz pracę ze względu na chorobę wynikłą z biernego palenia, możesz wnieść swoją sprawę do trybunału. Jednakże zasięgnij opinii prawnej przed opuszczeniem swojej pracy.

Co z paleniem w miejscach publicznych? Wiele miejsc publicznych ma oddzielne pomieszczenia dla ludzi, którzy chcą palić, jak na przykład centra handlowe. Polityka niepalenia została dobrze przyjęta zarówno przez nie palących jak i palących, wszędzie tam, gdzie została wprowadzona: w szkołach, szpitalach, restauracjach, autobusach, kinach i wielu innych miejscach.

  • Jeśli używasz miejsca publiczne, które nie są zastrzeżone dla niepalących (jak na przykład kluby towarzyskie ), powiedz kierownictwu o swoich obawach i poproś o wydzielenie pomieszczeń dla nie palących. Jeśli sprawujesz pieczę nad miejscem publicznym, wprowadź politykę niepalenia, jeśli tego dotąd nie zrobiłeś

Co mogę zrobić w sprawie biernego palenia?

  • Pomyśl o rzuceniu palenia - dla zdrowia swojego i Twojej rodziny. Musisz również zrozumieć, że niepalący mają prawo do oddychania czystym powietrzem, nie zanieczyszczonym przez dym. Zabroń palenia siebie w domu - z "Quit" możesz otrzymać odpowiednie nalepki. Uprzejmie poproś znajomych, żeby palili na zewnątrz. Jeśli nie możesz w całym domu uniemożliwić palenia, wydziel pewne pomieszczenia gdzie palenie jest zabronione, na przykład w sypialniach, w kuchni, w łazience i innych miejscach zamkniętych.

Unikaj zadymionych pomieszczeń - i dopilnuj, żeby to samo robiły dzieci. Wybieraj w restauracjach sale dla niepalących - porozmawiaj z kierownikiem, jeśli nie ma takiej sali w restauracji i zaproponuj, że powinna być. Nie pal w swoim samochodzie - zwłaszcza jeśli są w nim Twoje dzieci.

Victorian Smoking and Health Program PO Box 888 Carlton South Victoria 3053 Australia© 1997® The Quit logo is a registered trademark ofthe Anti-Cancer Council of Victoria Quit's NESB Program is funded by the Victorian Health Promotion Foundation7/01

Źródło: niepal.pl

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1571
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3335
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1117
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3015
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2136
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1599
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 895
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3719
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2133
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 632
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2720
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2214
 
Autor
Artykuł  Mat87,  03/03/2008

fajny artykuł. Ja osobiście nie rozumiem osób palących, w jakim celu to robią, przyspieszając swoją śmierć, niekoniecznie chodzi o chorobę ale ogólne wyniszczenie, zestarzenie organizmu. Nie ma prawdopodobnie ani jednego faktu naukowego, który potwierdzałby sens palenia tego świństwa (tak jak to niektórzy wierzą w te bajki, że palenie uspokaja zdenerwowanych itp). Z moich obserwacji wynika, że lud ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska