Login lub e-mail Hasło   

Jak sobie poradzić z kartą win w restauracji?

Wybór wina w restauracji stanowi czasami nie lada problem, szczególnie, jeśli w karcie widnieje cała lista trunków, których nazwy nawet nie potrafimy wymówić. Można oczywiście poprosić o pomoc kelnera, jeżeli jednak chcecie sami dobrać odpowiednie wino do posiłku - oto kilka wskazówek.
Wyświetlenia: 4.544 Zamieszczono 07/04/2007
Wybór wina w restauracji stanowi czasami nie lada problem, szczególnie, jeśli w karcie widnieje cała lista trunków, których nazwy nawet nie potrafimy wymówić. Można oczywiście poprosić o pomoc kelnera, jeżeli jednak chcecie sami dobrać odpowiednie wino do posiłku - podajemy kilka wskazówek.


Jedna szkoła mówi, że wino należy dobierać do potrawy, gdyż nawet najlepsze jedzenie może być zepsute przez podane niewłaściwego wina i na odwrót. Przedstawiamy kilka zasad łączenia jadłospisu z winem. Przy czym warto zaznaczyć, że kiedyś były one bardziej restrykcyjnie stosowane, dziś nie popełnimy faux pas podając np. białe wino do mięsa, niemniej jednak warto poznać kilka ogólnych reguł:

Przed posiłkiem pije się wina pobudzające apetyt, czyli aperitify, np. wermuty, wina gorzkie czy wina południowe jak Porto.

Do przekąsek- wina białe wytrawne.

Do ryb, białego mięsa lub drobiu- wina stołowe białe półwytrawne lub półsłodkie.

Do pieczeni lub dziczyzny- wina czerwone wytrawne.

Do serów - wina czerwone pełne w smaku.

Do owoców, orzechów, ciast i deserów- wina słodkie, jak np. tokaj, również południowe półsłodkie.

Do sałaty i potraw z octem - wina się na ogół nie podaje.

Szampan dobry na wszystko - oddzielną pozycję stanowi szampan, który pasuje prawie do wszystkich dań, jednak zwykle podaje się go przed posiłkiem albo do deserów.

Jeśli już na coś się zdecydujemy kelner przynosi wino w serwetce, podchodzi do nas prawej strony i prezentuje etykietkę. Wtedy sprawdzamy czy wino jest zamknięte i ma oryginalną banderolę. Butelka powinna być otwierana w naszej obecności, abyśmy mieli pewność, że to, co zaraz znajdzie się w kieliszkach to wino, które zamawialiśmy.

W dobrej restauracji kelner czy sommelier przed podaniem wina zaproponuje wodę mineralną, żeby goście przed degustacją wina „oczyścili” kubki smakowe.

Następnie „degustator”, czyli najczęściej zamawiający wino dostaje odrobinę trunku do spróbowania, jeśli kiwnie głową oznacza, ze wino smakuję i można rozlać je gościom, kieliszek degustującego uzupełniany jest na końcu.

Tak więc, teraz, kiedy znasz już zasady łączenia wina z potrawami i winiarski savoir vivre w restauracji możesz śmiało ruszyć w miasto na degustacje.

 

Źródło: all4men.pl  

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 944
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1628
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1430
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 734
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1214
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1376
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1339
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1621
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 410
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 929
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 757
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1126
 
Autor
Dodał do zasobów: all4men.pl
Artykuł

Powiązane tematy

Ryby, drób i cielęcina
Lubią tylko białe wina,
Zaś pod woły, dziki, wieprze
Jest czerwone wino lepsze,
Frukty, ciasta i łakotki,
Wolą tylko wina słodkie,
A szampana wie i kiep,
Można podczas, po i przed.

  zielak,  08/10/2019

Można również udostępnić kartę win i dań w formie elektronicznej z opcją zamawiania jedzenia online na stronie restauracji lub na portalu: https://stronex.pl/zamowienia-(...)uracji/
Polecam system zamawiania na stronę restauracji, sprawdzona i skuteczna metoda pozyskania nowych klientów do lokalu i dodatkowej sprzedaży poza lokalem - na wynos lub z dostawą.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska