Login lub e-mail Hasło   

10 narzędzi, które mężczyzna musi mieć w domu

Materiał, z jakiego były zrobione jest jednym z kryteriów podziału procesów cywilizacyjnych. W epoce kamiennej wykonywane były z kamienia, a także rogów i k...
Wyświetlenia: 5.366 Zamieszczono 07/04/2007

Materiał, z jakiego były zrobione jest jednym z kryteriów podziału procesów cywilizacyjnych. W epoce kamiennej wykonywane były z kamienia, a także rogów i kości zwierząt. Epoka brązu wprowadziła miedziane i brązowe. W erze żelaza to właśnie tego surowca używano do ich wyrobu – narzędzia.

Dziś materiały są dużo nowocześniejsze, jednak główne założenia konstrukcyjne niektórych narzędzi pozostają od setek lat te same.

Top ten narzędzi, które musisz mieć w domu.

Młotek

Jedno z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka. Do czego służy chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Istnieje kilka rodzajów młotków od miniaturowych jubilerskich po młoty kamieniarskie. W domu wystarczy zwykły młotek, średniej wielkości.

Zestaw śrubokrętów

Śrubokręt, zwany też wkrętakiem jest jednym z podstawowych narzędzi ręcznych. Jednak dziś w celu przyspieszenia większych prac stosuje się wkrętaki półautomatyczne z napędem elektrycznym, regulacją kierunku i prędkości obrotowej. Mimo to, klasyczny zestaw śrubokrętów zawsze w domu się przyda.

Obcęgi

Niezbędne przy wyciąganiu gwoździ czy obcinaniu drutu. Przy pracach elektrycznych i wymagających większej precyzji stosuje się małe obcęgi nazywane obcążkami o dokładniej wykonanych ostrzach i nieco innym ich ustawieniu.

Klucz francuski

Mały służy do odkręcania i przykręcania śrub o różnej średnicy.

Duży jest niezbędny przy pracach hydraulicznych.

Piła

Ręczna lub mechaniczna. Do drewna i metalu. Bez tego urządzenia trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek prace w domu czy w ogrodzie.

Wiertarka

Prymitywne wiertarki ręczne były używane już ok. 4 tys. lat przed naszą erą. W Średniowieczu używano wiertarek napędzanych siłą mięśni lub przez koła wodne. W XXI wieku mamy na szczęście elektryczne wiertarki ręczne.

Poziomica

Urządzenie to wykorzystuje właściwości libelli (najczęściej rurkowej). Dzięki niej prawidłowo wyznaczysz kierunek poziomy i pionowy.

Imadło

Przymocowane do stołu pozwala na obróbkę (ręczną lub mechaniczną) przedmiotu w nim umieszczonego. Istnieją także imadła ręczne (trzymane w ręku a nie mocowane do stołu) nie są jednak zbyt praktyczne.

Szlifierka

Stosowana do wygładzenia powierzchni poddanej wcześniej innej obróbce. Ze względu na wykonywanie zadania technologiczne można je podzielić na: szlifierki do wałków, do otworów, do powierzchni.

Scyzoryk szwajcarski

Został opatentowany już w 1897 roku. Od tamtej pory sporo się zmieniło. Stworzono wiele nowych modeli zawierających dodatkowe narzędzia, takie jak piłka do drewna, nożyczki, otwieracz do butelek, dodatkowe ostrza i śrubokręty, czy nawet tak egzotyczne dodatki jak latarka, zegar z budzikiem, wysokościomierz, a nawet pamięć flash. Najbardziej złożony model posiada 50 funkcji.

Źródło: all4men.pl  

Podobne artykuły


41
komentarze: 9 | wyświetlenia: 7698
37
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2953
31
komentarze: 35 | wyświetlenia: 8765
32
komentarze: 98 | wyświetlenia: 10285
30
komentarze: 20 | wyświetlenia: 11404
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 371912
26
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3178
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 11872
21
komentarze: 27 | wyświetlenia: 16035
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 7882
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 16726
17
komentarze: 8 | wyświetlenia: 23313
17
komentarze: 5 | wyświetlenia: 37303
19
komentarze: 18 | wyświetlenia: 74048
 
Autor
Dodał do zasobów: all4men.pl
Artykuł

Powiązane tematy

  oldml,  26/01/2008

"Śrubokręt, zwany też wkrętakiem" - tak naprawdę, to wkrętak jest często potocznie zwany śrubokrętem. Chociaż biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej śrub wykonuje się pod wkrętak oraz coraz więcej wkrętaków ma końcówki do śrub, to śrubokręt jest już synonimem wkrętaka - ale nie odwrotnie :)

Dla pokolenia wychowanego w blokowiskach - temat i wskazówki jak znalazł. Tylko jak to pokolenie sobie z tymi narzędziami poradzi (bez urazy...)?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska