JustPaste.it

Budowanie autorytetu

Budowanie autorytetu jest umiejętnością i gotowością do kreowania własnego wizerunku w celu zdobycia zaufania, przychylności oraz szacunku innych ludzi z którymi się na co dzień stykamy
np. współpracowników.

Przez budowanie autorytetu należy rozumieć działania mające na celu wypracowywanie sytuacji i rozwijanie relacji niezbędnych do wywierania bardzo silnego wpływu osobistego na myśli, decyzje i wybory oraz zachowania innych ludzi.

Dzięki temu zdobywamy nowe znajomości, które są konieczne, aby nasza kariera rozwijała się. Kreujemy swój wizerunek, starajmy się, aby ludzie nas szanowali i liczyli się z naszym zdaniem.

Kluczowe obszary budowania autorytetu to:

- ingracjacja: zjednywanie sobie Ludzi
- gratyfikacja w kontaktach interpersonalnych
- autopromocja: pozyskiwanie zaufania do własnych kompetencji
- networking: tworzenie i korzystanie z sieci pomocnych kontaktów zawodowych

Jakie mamy korzyści?

- zwiększenie sprawności i jasności w komunikacji ze ludzmi z naszego otoczenia.

 

- uświadomienie swojej roli zawodowej i narzędzi wpływu
- zwiększenie poczucia autorytetu

Myślę, że warto wybrać się na szkolenie z zakresu budowania autorytetu. Szkolenie pomaga młodym kierownikom w nabywaniu praktycznych umiejętności kierowania swoim zespołem i rozwoju ich umiejętności zarządzania pracownikami.

Jednak przydaje się także nauczycielom, którzy chcą mieć wpływ na zachowanie swoich uczniów. Przygotowanie nauczyciela do pracy z uczniami jest sprawą wielkiej wagi. Poziom jego wykształcenia, wiedza teoretyczna, umiejętności dydaktyczne stanowią bazę, którą może podzielić się ze swoimi podopiecznymi. Jednak okazuje się, że wiedza i umiejętności wychowawcze nie zawsze idą w parze.

Nauczyciel wpływa na wychowanka w wielu różnych dziedzinach i poprzez różne sytuacje szkolne i poza szkolne. Oddziałuje na ucznia całą swoją osobą, reakcjami, podejmowanymi działaniami w różnych sytuacjach.

Budowaniu własnego autorytetu sprzyjają następujące działania:

1. Jasne przekazywanie obowiązujących norm
2. Brak akceptacji dla zachowań agresywnych
3. Sprawiedliwość
4. Pozytywne wzmocnienia
5. Modelowanie pozytywnych zachowań
6. Cierpliwość

Źródło: all4men.pl  

 

Autor: Łukasz Fedorczyk