Login lub e-mail Hasło   

Godło Hackera

Linuksiarze mają swojego pingwina, BSDersi mają diabełka, Perl ma welbłąda. Hackerzy także mają swoje godło.
Wyświetlenia: 8.038 Zamieszczono 07/04/2007
Linuksiarze mają swojego pingwina, BSDersi mają diabełka. Perl ma welbłąda, członkowie FSF mogą pochwalić się swoim gnu, no a OpenSource`owcy dorobili się logo open-source. Coś, czego nigdy do tej pory nie było, to emblemat szroko pojętej społeczności hakerskiej, do której powyższe grupy się zaliczają. Oto propozycja, którą zaadaptowaliśmy z "Game of Life" — wzór szybowca.

Mniej więcej połowa hakerów, którzy poznali ten pomysł w fazie testów alfa, powiedziała od razu: "Hej, niezłe!" i nie potrzebowali już żadnych wyjaśnień. Jeśli nie wiesz czym jest szybowiec, dlaczego nadaje się na godło albo masz wątpliwości po co ci w ogóle taki emblemat, przeczytaj stonę z FAQ.

Propozycja powstała w listopadzie 2003. Od tego czasu godło jest znane i używane dosyć szeroko, co można zaobserwować na podstawie ilości tłumaczeń tej strony. Nie jest uniwersalne, bo wielu hakerów sprzeciwia się idei posiadania godła jako takiego, niemniej pomimo tego jest to całkiem udana inicjatywa.

Co wyrażam przez używanie tego znaku?

Wstawiając obrazek na stronie, nosząc ubranie z tym znaczkiem albo pokazując go w jakikolwiek inny sposób, dajesz innym do zrozumienia, że wpisujesz się do społeczności hakerów. To nie jest to samo, co uważanie siebie samego za hakera — to honorowa odznaka, która przeważnie jest potwierdzona przez innych, a nie nadana przez samego siebie. Używając tego godła pokazujesz, że akceptujesz cele hakerów, ich wartości i wyrażasz sympatię dla ich stylu życia. Więcej na ten temat znajdziesz na stonie z FAQ.

Tak, po blisko czterech dniach od ukazania się tej propozycji można było znaleźć już kubki i koszulki. Należy pamiętać, że nie mam z tym nic wspólnego i sam się zastanawiam: właściwe zyski idą na konto Electronic Frontier Foundation. Dzisiaj można znaleźć kolejne źródło z odmiennymi wzorami.

Kto nie powinien używać emblematu?

Jeśli jesteś jedną z osób, dla których "hacking" jest jednoznaczny z włamywaniem się do cudzych komputerów, to osoby, dla których naprawdę przeznaczony jest emblemat nie chciałyby, żebyś go używał. Zrób swój własny znaczek, dla crackerów. Dołożymy starań, żeby ośmieszyć i zanegować taki projekt, jeśli będziesz z nami zadzierał.

Kiedyś zakazywałem używać tego do celów komercyjnych. Jednak kilka osób skłoniło mnie do zmiany zdania, mówiąc, że to niepraktyczne i z pewnego punktu widzenia trochę nie fair. Tylko nie nadużywajcie tego przywileju, bo się pokłócimy.

W jaki sposób mogę go użyć?

Glider nie ma zastrzeżonych praw autorskich ani nie jest znakiem handlowym. Zaleca się używanie go na stronie www jako obrazka z linkiem do tej strony (tudzież do wersji polskiej)albo od razu do artykułu How To Become A Hacker (polskie tłumaczenie: jak zostać hackerem). Poniżej ściąga, jak to zrobić w XHTMLu:

<a href='http://lebkowski.info/teksty/godlo-hakera.html'>
<img src='http://www.catb.org/hacker-emblem/glider.png'
alt='hacker emblem' /></a>

A będzie to wyglądało tak:

Wielkość można dowolnie zmieniać. Plik PNG został wygenerowany z  pliku PIC a następnie pomniejszony o połowę. Dostępna jest również wersja SVG, wersja dla PostScript, a nawet w formacie TEXa.

Rodzaje:

Przed stworzeniem własnego wariantu przeczytaj stronę z FAQ. Poniżej kilka modeli, które dostałem:

hacker emblem hacker emblem

.O.
..O
OOO

Tu można ściągnąć schemat karamba, który wyświetla emblemat hackerów na pulpicie w KDE.

Tu z kolei dostępna jest ikonka. Na tej stronie można zobaczyć inny wariant. Jeśli zapiszesz taką ikonkę jako favicon.ico w głównym katalogu swojej strony to stanie się ona ikonką twojej witryny.

Projekt:

Pomysł na korzystanie z wzorów z "Life" jako emblematów został częściowo zrealizowany przez grupę hackerów z Argentyny.

This is a translation of an article written by Eric S. Reymond.
Tłumaczył: Maciej Łebkowski. Podziękowania dla Tomasza Melcera za uwagi.

Źródło: http://lebkowski.info/teksty/godlo-hakera.html  

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62144
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31814
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33296
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64464
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65794
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29834
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23960
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29291
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24526
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26830
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13102
 
Autor
Dodał do zasobów: Rafal Kinde
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska