Login lub e-mail Hasło   

Outsourcing – przykład na globalizację gospodarki

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://biznes.artykularnia.pl/sprzedaz/-(...)12.html
Outsourcing polega na przenoszeniu wybranych form działalności przedsiębiorstwa tam, gdzie można je nabyć taniej... Nazwa pochodzi od połączenia słów: OUT + SOURCES = OUT...
Wyświetlenia: 1.547 Zamieszczono 08/04/2007

Outsourcing polega na przenoszeniu wybranych form działalności przedsiębiorstwa tam, gdzie można je nabyć taniej...



Nazwa pochodzi od połączenia słów:
OUT + SOURCES = OUTSOURCING czyli zewnętrzne źródła
lub
OUTSIDE RESOURCES = OUTSOURCING czyli zewnętrzne zasoby

Najogólniej outsourcing polega na przenoszeniu wybranych form działalności przedsiębiorstwa tam, gdzie można je nabyć taniej. Wiąże się z pytaniem w jaki sposób może nastąpić rozwój krajów najuboższych? Kraje bogate mogą dzielić się z nimi swoimi zasobami poprzez kupowanie od nich usług. Korzystają na tym obie strony ponieważ, kraje biedne zyskują zasoby finansowe, a bogate zaoszczędzają na kupowanych przez nie usługach.

Najczęściej stosuje się outsourcing w następujących usługach: technologie informatyczne, reklama, kadry, dystrybucja, księgowość, obsługa klienta, podwykonawstwo.
W chwili obecnej na outsourcingu najbardziej korzystają Chiny i Indie. Jest on uznawany za jedną z przyczyn ich sukcesu gospodarczego. Nie wszystkie kraje są jednak atrakcyjne dla firm chcących przenieść część swojej działalności za granice. Niezbędne jest odpowiednie zaplecze techniczne, językowe i tworzenie innowacyjnych rozwiązań.

Outsourcing w poszczególnych krajach wygląda następująco:

Chiny – powstają tam największe ośrodki badawczo-rozwojowe General Electric, Intela, Philipsa i Microsoftu. Największe atuty Chin to projekty sprzętu elektronicznego i oprogramowania. W większych miastach powstają ośrodki obsługi klientów współpracujące z firmami japońskimi i południowokoreańskimi.

Indie – usługi informatyczne, nowe technologie, ośrodki obsługi klientów zapewniają ponad 10mld USD.

Europa środkowa i wschodnia – Amerykańscy i Indyjscy dostawcy usług informatycznych mają oddziały na Węgrzech, w Polsce i w Czechach. Podobne ośrodki powstają w innych krajach regionu. Rozwija się także rynek dla środków obsługi klienta.

Rosja - Dzięki licznym w Rosji specjalistom nauk ścisłych, matematyków i informatyków mających trudności z zatrudnieniem w rosyjskich firmach są oni wykorzystywani przez zachodnie ośrodki badawczo- rozwojowe takich firm jak Boeing, Nortel, Motorola czy Intel.

Meksyk – ulubiony kraj dla amerykańskich przedsiębiorstw, które zlecają prace informatyczne czy inżynieryjne i nie chcą aby wykonywano je w odległych częściach świata. Koncerny samochodowe, producenci sprzętu elektronicznego korzystają w Meksyku z taniej siły roboczej i z tamtejszych inżynierów.

Filipiny – Głównie usługi księgowe, informatyczne, architekci, graficy komputerowi i telemarkerzy.

Podsumowując outsourcing to jeden z najlepszych przykładów na nieuniknioną globalizację gospodarki światowej. Przenoszenie usług w miejsca na świecie, gdzie mogą one być zrealizowane niższym kosztem daje możliwość zmniejszania kosztów, a tym samym zwiększania atrakcyjności na danym rynku. Krajom rozwijającym się natomiast daje to możliwość uzyskania zasobów finansowych z zewnątrz co znacząco przyczynia się do ich rozwoju.


autor: Przemysław Szczypczyk; mgr kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w kierunkach Dzieje i kultura Bałkanów oraz Amerykanistyka. Właściciel i administrator sklepu internetowego www.activebrain.pl



----------

autor: Przemysław Szczypczyk; mgr kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w kierunkach Dzieje i kultura Bałkanów oraz Amerykanistyka. Właściciel i administrator sklepu internetowego www.activebrain.pl - odżywki i suplementy dla mózgu.

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2542
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 75060
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648736
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15378
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21809
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40732
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17620
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13283
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53543
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22953
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18377
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23567
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy






Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska