Login lub e-mail Hasło   

Jak pokonać nieśmiałość

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://rozwoj-osobisty.artykularnia.pl/k(...)53.html
Na nieśmiałość składa się wiele elementów. Jednym z najczęściej występujących jest problem z komunikowaniem się z innymi ludźmi.
Wyświetlenia: 28.616 Zamieszczono 13/04/2007Na nieśmiałość składa się wiele elementów. Jednym z najczęściej występujących jest problem z komunikowaniem się z innymi ludźmi. Osoby nieśmiałe boją się odzywać się do innych ludzi, często nie wiedzą, co mają powiedzieć. W rezultacie unikają one kontaktów  innymi ludźmi, co wpływa bardzo negatywnie na jakość ich życia. Dlatego w tym artykule chciałbym zaprezentować garść praktycznych porad dla osób nieśmiałych dotyczących problemów z komunikowaniem się z innymi ludźmi.

Dla osób nieśmiałych cisza jest czymś przerażającym. Boją się one, że podczas rozmowy nagle nie będą miały nic do powiedzenia, zapadnie cisza i skompromitują się. Tego typu myślenie kryje się w sobie poważny błąd logiczny. Jeśli podczas rozmowy z inną osobą, która nie jest nieśmiała, nagle zapadnie cisza, to oznacza to, że również druga osoba (ta śmiała) nie ma w danym momencie nic do powiedzenia, więc wina leży po obydwóch stronach.

Tymczasem osoba nieśmiała w takiej sytuacji winę zwala na siebie i swoją nieśmiałość. Dlatego proponuję, że gdy was spotka taka sytuacja, to zastanówcie się, dlaczego ta druga osoba też nic nie mówi. Warto wtedy sobie uświadomić, że jeżeli śmiała osoba też może nie mieć nic do powiedzenia, to że sytuacja jest ok i nie jest spowodowana przez waszą nieśmiałość. Jeżeli pomyślicie w taki sposób, to od razu lżej wam zrobi się na duszy.

Osoby nieśmiałe często boją się, że nie będą w stanie podtrzymać konwersacji, gdyż nie będą miały o czym mówić. I mają rację o tyle, że będąc osobami nieśmiałymi spędzają mało czasu wśród ludzi, co znacznie zmniejsza ilość informacji, którymi mogą dzielić się z innymi. Jest to swego rodzaju zamknięte koło.

Gdy osoba nieśmiała podejmie wysiłek, aby z tego koła się wydostać i zacznie spędzać więcej czasu z innymi ludźmi, to zobaczy ciekawą rzecz - każde spotkanie z innymi wzbogaci zakres posiadanych przez nią informacji, którymi może się dzielić z kolejnymi osobami. To z kolei powoduje, że chętniej się z tymi osobami spotyka. To daje jej kolejną porcję informacji, którą może wykorzystywać w kolejnych kontaktach. Powstaje samonapędzająca się maszyneria, która pozwala osobie nieśmiałej zyskiwać coraz więcej tematów do rozmów.

Osobom nieśmiałym wydaje się, że inni oczekują od nich tego, że mają dużo mówić. Nic bardziej błędnego. Większość ludzi woli sama mówić, niż słuchać. Dlatego osobom nieśmiałym polecam technikę słów kluczowych. Polega ona na tym, aby w rozmowie z innymi osobami skupić się na wyłapywaniu słów kluczowych, jakie padają w zdaniach wypowiadanych przez rozmówców. Słowo kluczowe to słowo lub zwrot, na temat którego możemy zadać rozmówcy pytanie.

Prosty przykład. „Wolę koty niż psy”. W tym zdaniu słowami kluczowymi są koty oraz psy. W oparciu o te słowa można rozmówcy zadać szereg pytań: Dlaczego wolisz koty? Jakie koty lubisz? Czy masz kota? Dlaczego nie lubisz psów? Czy widziałeś film „Psy i koty”? itd. Wystarczy zadać rozmówcy jedno z tych pytań, aby rozmowa potoczyła się płynnie dalej. Od czasu do czasu możemy też wykorzystać słowa kluczowe, aby samemu coś powiedzieć. Np. „Ja za to wole psy. A to dlatego, że ...”. Z własnego doświadczenia wiem, że technika słów kluczowych potrafi zdziałać prawdziwe cuda dla osób nieśmiałych.

Na koniec tego artykułu chciałbym jeszcze przedstawić pewną anegdotę. Śpiewaczka operowa pojechała na koncert do innego miasta. Zbliżała się godzina rozpoczęcia koncertu, a ona wciąż nie mogła znaleźć ulicy, na której znajdowała się opera. W końcu zapytała się przechodzącego obok starszego pana: - Przepraszam bardzo. Jak dostać się do opery? Starszy pan z uśmiechem odpowiedział jej: - Należy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

Nieśmiałość można pokonać, jednak wymaga to ćwiczeń i systematycznej pracy nad sobą.----------

Aleksander Łamek jest ekspertem od terapii śmiechem i autorem kursów online i audio z zakresu nieśmiałości, terapii śmiechem, inteligencji emocjonalnej, pracy z ciałem, stresu, nauki i NLP. Można się z nimi zapoznać na stronie http://www.edukacjainauka.waw.pl

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1802
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 1059
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1342
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 980
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 710
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1031
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1227
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 565
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 588
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1249
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 815
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1105
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1127
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy

NIEŚMIAŁOŚĆ to wyrażenie w swoim wnętrzu pewnych tęsknot,bez
zamanifestowania ich na zewnątrz.Przeżywanie wszelkich wariantów,
sytuacji wewnątrz siebie,odtwarzanie ich wielokrotnie w umyśle
prowadzi do tzw. wcześniejszego wypalenia co skutecznie blokuje
konwersacje na poziomie partner- partnerka.Słowa kluczowe
o których pisze autor są pomocne,ale nie należy nadaw ...  wyświetl więcej

  mazur,  23/01/2008

:-)

Ten artykuł nie jest o śmiałości podczas randki tylko ogólnie naświetla problem i rozwiązanie tego. Moim zdaniem to co napisano jest w pewnym sensie wyjściem ,ale gdyby stosować to cały czas mam wrażenie, że bylibyśmy sztuczni.

Nieśmiałość to lęk, lęk przed odrzuceniem i brak akceptacji samego siebie i wiary w siebie i że to, co robimy - robimy dobrze. To lęk przed oceną nas samych przez innych.

  Elba,  05/03/2009

Z nieśmiałością można śmiało żyć nadrabiając miną i pracowitością.

  don1  (www),  19/10/2013

Nieśmiałość to nadwrażliwe odbieranie bodźców zewnętrznych na podstawie wewnętrznych lęków. Zgadzam się że struktura rzeczywiście tak wygląda jak opisane zostało w artykule niestety werbalne tłumaczenie to za mało, dopóki emocje nie zostaną wyeliminowane na poziomie strukturalnym to niestety problem pozostanie.

  niesmiali  (www),  22/10/2014

Bardzo dobry artykuł, ale pamiętajmy, że nieśmiałość to nie choroba ani wada

@niesmiali: ... tylko pycha!

@Remter: Chyba nie masz pojęcia czym jest i nieśmiałość i pycha... Czy ludzie ogarnięci pychą czerwienią się , pocą im się dłonie, zasycha w gardle, unikają wzroku innych ludzi? Jak można mylić nieśmiałość i wstydliwość z pychą !

@SunSet: "Pyszałkiem można być na dwa sposoby – część osób otwarcie daje do zrozumienia, że innych ludzi lekceważy, pogardza nimi lub czuje się od nich lepsza. To dawanie wprost do zrozumienia, że ktoś uważa się za bardziej wartościową osobę od innych, jest bardzo źle oceniane społecznie. Poczucie wyższości i pogardę przeważnie ostro potępiamy. Co jednak ma zrobić osoba, która takich uczuć mimo ws ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska