Login lub e-mail Hasło   

Karabinki automatyczne i karabiny, część 5.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.opisybroni.republika.pl/
SWT-40 SWT-40 (Samozariadnaja Wintowka Tokariewa) to radziecki karabin powtarzalny wprowadzony do uzbrojenia w 1940r. Pod względem konstrukcyjnym jest to zmodernizowana wersja...
Wyświetlenia: 37.360 Zamieszczono 20/04/2007

SWT-40

SWT-40 (Samozariadnaja Wintowka Tokariewa) to radziecki karabin powtarzalny wprowadzony do uzbrojenia w 1940r. Pod względem konstrukcyjnym jest to zmodernizowana wersja karabinu SWT-38. Broń działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z przewodu lufy, zastosowano tłok gazowy o długim skoku. Ryglowanie odbywa się poprzez przekoszenie zamka, po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu na specjalnym zaczepie. Karabin strzela radzieckim nabojem karabinowym 7,62x54R mm z wystającą kryzą, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego mieszczącego 10 naboi. Zastosowano celownik krzywkowy, niektóre karabiny posiadały szynę która umożliwiała montaż lunety PU o powiększeniu 3,5x. Zastosowano kolbę stałą drewnianą z chwytem pistoletowym przechodzącą w łoże, lufa na krótkim odcinku osłonięta jest metalową osłoną z otworami poprawiającymi chłodzenie. Na końcu lufy znajduje się podstawa muszki oraz tłumik płomieni, możliwy jest montaż bagnetu. Broń nie posiada przełącznika rodzaju ognia, tak więc karabin może strzelać tylko ogniem pojedynczym. Na podstawie SWT-40 skonstruowany został karabin automatyczny AWT-40 z przełącznikiem rodzaju ognia. W AWT-40 zasilanie odbywało się z magazynków pudełkowych na 15 lub 20 naboi, wadą tej odmiany był duży odrzut uniemożliwiający skuteczne strzelanie seriami. Skonstruowany został również skrócony SKT-40, wersja ta nie była produkowana seryjnie. Mimo początkowych zamierzeń karabin SWT-40 nie zastąpił powtarzalnych Mosinów wz. 1891/30 ze względu na złożoność produkcji. Tak więc SWT-40 był dobrą bronią o niezłej szybkostrzelności praktycznej, jego następcą został karabinek SKS zasilany amunicją pośrednią.


nabój- 7,62x54R
zasadza działania- odprowadzania gazów prochowych z przewodu lufy
długość- 1226mm
długość lufy- 625mm
waga- 3,85kg pusty
magazynek- 10 nabojówOd góry: SWT-38, SWT-40, AWT-40, SKT-40

 

Lee Enfield

Lee Enfield to brytyjski karabin powtarzalny powstały pod koniec XIXw. Broń jest powtarzalna z zamkiem czterotaktowym ślizgowo-obrotowym. Karabin strzela brytyjską amunicją karabinową 7,7x56R z wystającą kryzą, zasilany jest z 10-cio nabojowego dwurzędowego magazynka wymiennego. Lee Enfield posiadał dość dużą jak na karabin powtarzalny szybkostrzelność praktyczną dzięki rączce zamkowej, którą można było obsługiwać tylko przy użyciu nadgarstka. Zastosowano kolbęstałą drewnianą oraz drewniane łoże. Celownik jest ramkowy z dwoma przeziernikami, pod karabin można było zamontować bagnet. W 1929 w Lee Enfieldzie zaczęto stosować naboje zmodernizowane, posiadały one nowy proch bezdymny oraz mniej korozyjną spłonkę. Bardzo ciekawą odmianą był skrócony No.5 Mk1 Jungle Carbine, jednak ze względu na małą wagę karabin posiadał zbyt duży odrzut. Na podstawie karabinu Lee Enfield skonstruowano powtarzalny karabin snajperski L42 strzelający nabojem 7,62x51mm. Co ciekawe w Indiach do lat 70-tych produkowano odmianę Lee Enfielda przystosowaną do natowskiego naboju karabinowego 7,62x51mm. Tak więc karabin powtarzalny Lee Enfield był bardzo dobrą i udaną bronią, jego następcą został karabin automatyczny L1A1 będący wersją karabinu FN FAL.

zasada działania: powtarzalny
Nabój: 7,7x56R
Dł. broni: 1,170mm
Masa pełnego: 4,45kg pełny
Pojemność magazynka: 5 lub 10 naboi
prędkość początkowa pocisku: 740m/sLee Enfield No.5 Mk1 Jungle Carbine

Karabin wyborowy L42 skonstruowany na podstawie Lee Enfielda

zobacz filmik z Lee Enfieldem

 

De Lisle

 

Brytyjski De Lisle jest według terminologii z WATu pistoletem powtarzalnym, ale w przypadku tej broni lepiej pasuje określenie "karabinek zasilany amunicją pistoletową". Konstrukcja De Lisle została oparta o brytyjski karabin Lee Enfield Mk 3. De Lisle to broń powtarzalna, zastosowano czterotaktowy zamek ślizgowo obrotowy, zasilanie odbywa się z jednorzędowego wymiennego magazynka mieszczącego 7 naboi (magazynek pochodzi z amerykańskiego pistoletu M1911), stosowane były również jednorzędowe magazynki na 11 naboi. Karabinek strzela potężnym amerykańskim nabojem pistoletowym 11,43x22mm (0.45 ACP). Zastosowano drewnianą kolbę stałą przechodzącą w łoże, kolba posiada szyjkę wyprofilowaną w chwyt pistoletowy. Skonstruowana została również odmiana przeznaczona dla oddziałów powietrznodesantowych posiadająca drewniany chwyt pistoletowy i składaną na bok broni kolbę metalową. Na lufie znajduje się integralny tłumik dźwięku, jego skuteczność potęgowana jest przez nabój którego pocisk nie przekracza prędkości dźwięku. Zastosowano mechaniczne przyrządy celownicze z celownikiem krzywiznowym otwartym, muszka oraz szczerbinka zostały przymocowane do tłumika. Celownik posiada nastawy na 50, 100, 150 i 200 jardów (185m). Największą zaletą karabinka De Lisle było bardzo dobre wytłumienie, główna wada broni to niewielka szybkostrzelność praktyczna. Karabinek produkowano w niewielkich ilościach od 1942 do 1945r, De Lisle wykorzystywany był przez brytyjskie oddziały specjalne.

nabój: 11,43x22mm (0.45 ACP)
magazynek: 7 lub 11 naboi
waga pustego: 3,74 kg
długość: 894 mm
długość lufy: 184 mm
prędkość początkowa pocisku: 250 m/s

Współczesna sportowa odmiana De Lisle 2000 Sporter, broń jest wyposażona w uniwersalną szynę montażową Picatinny


G3

G3 jest to niemiecki karabin automatyczny produkowany w firmie Heckler Und Koch który został wprowadzony do uzbrojenia w 1959r. Broń działa na zasadzie odrzutu zamka półswobodnego który jest otwierany ze zwłoką dzięki użyciu specjalnych rolek, sprężyna powrotna umieszczona została nad lufą. Co ciekawe na podstawie tego karabinu skonstruowano świetny pistolet maszynowy MP-5, karabinek szturmowy HK33 oraz uniwersalny karabin maszynowy HK23. Najlepiej wykonane karabiny po zmianie urządzenia spustowego, zmianie kolby i zamontowaniu lunety używane są pod oznaczeniem PSG1 jako karabiny snajperskie. G3 strzela silnym nabojem karabinowym 7,62x51mm, dlatego też broń posiada duży odrzut utrudniający strzelanie seriami. Łoże, kolba oraz chwyt pistoletowy wykonane zostały z tworzywa sztucznego, co zmniejsza wagę konstrukcji. Do wersji G3A3 kolba była stała, wersja G3A4 posiada składaną kolbę metalową (właściwie wsuwaną). Zastosowano przełącznik rodzaju ognia pełniący jednocześnie rolę bezpiecznika, umożliwia on strzelanie ogniem pojedynczym i ciągłym. Dźwignia przełącznika znajduje się z prawej strony broni nad chwytem pistoletowym. Zasilanie dobywa się z magazynka pudełkowego dwurzędowego o pojemności 20 naboi. Standardowy celownik jest mechaniczny, ale bez problemu można zamontować lunetę. Na końcu łoża możliwy jest montaż dwójnogu, lufa zakończona jest tłumikiem płomieni. Tak więc karabin automatyczny G3 będący odpowiednikiem amerykańskiego M14 i belgijskiego FN-FAL mimo posiadania dużego odrzutu jest bardzo udaną i niezawodną bronią.

nabój- 7,62x51mm

magazynek- 20 naboi

waga- 4,5kg

długość- 1023mm

długość lufy- 450mm


Karabin G3A4


G36

G36 to niemiecki karabinek automatyczny wprowadzony do uzbrojenia w 1995r. Broń działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z przewodu lufy, ryglowanie następuje za pomocą obrotu zamka. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu, przycisk umożliwiający zwolnienie zamka znajduje się w kabłąku spustu. Broń strzela natowskim małokalibrowym nabojem pośrednim 5,56x45mm. Zasilanie odbywa się z dwurzędowych magazynków łukowych o pojemności 30 naboi. Magazynki wykonane są z półprzezroczystego tworzywa sztucznego, dzięki specjalnym zaczepom można je łączyć bez użycia taśmy. Zasilanie może również odbywać się z magazynka siodłowego o pojemności 100 naboi. Komora zamkowa, chwyt pistoletowy, chwyt transportowy, łoże oraz kolba wykonane są z tworzywa sztucznego. Broń posiada kolbę składaną na prawy bok komory zamkowej. Zastosowano lufę samonośną (pływającą), na jej końcu znajduje się szczelinowy tłumik płomieni. Skrzydełko przełącznika rodzaju ognia znajduje się po obu stronach broni nad chwytem pistoletowym. Dolna nastawa przełącznika zabezpiecza broń, nastawa pośrednia umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym, natomiast skrajna dolna nastawa umożliwia strzelanie ogniem ciągłym. Broń posiada celownik optyczny o powiększeniu 3,5x i celownik kolimatorowy. Pod łożem można zamontować składany dwójnóg lub granatnik podwieszany AG36, lufa wyposażona jest w zaczep do mocowania bagnetu. Co ciekawe zastosowano bagnet od MPi-74N (produkowana w NRD licencyjna kopia radzieckiego karabinka automatycznego AK-74). Na podstawie G36 skonstruowano subkarabinek G36c, karabinek automatyczny G36k (wymiary pośrednie pomiędzy G36 a G36c) oraz karabinek maszynowy MG36. Subkarabinek G36c posiada obniżony chwyt transportowy na którym znajduje się uniwersalna szyna montażowa Picatinny ułatwiająca montaż dodatkowego osprzętu. W karabinku maszynowym MG36 zastosowano składany dwójnóg oraz masywną lufę. MG36 podobnie jak wersja standardowa strzela z zamka zamkniętego, zasilany jest z magazynków oraz nie posiada szybkowymiennej lufy, dlatego też nie jest w stanie osiągnąć tak dużej szybkostrzelności praktycznej jak karabinki maszynowe skonstruowane od podstaw. G36 to broń nowoczesna, ergonomiczna oraz niezawodna. Można jednak spotkać opinie o niewielkiej wytrzymałości zastosowanych w karabinku tworzyw sztucznych na prowadzenie intensywnego ognia.

 

wersja G36 G36k G36c MG36
nabój 5,56x45mm 5,56x45mm 5,56x45mm 5,56x45mm
długość lufy 480mm 320mm 228mm 480mm
długość 758mm z kolbą złożoną

1000mm z kolbą złożoną

618mm z kolbą złożoną

860mm z kolbą złożoną

720mm z kolbą złożoną

478mm z kolbą rozłożoną

758mm z kolbą rozłożoną

100mm z kolbą złożoną

masa 3,36kg bez magazynka

3,84kg z pełnym magazynkiem na 30 naboi

3,30kg bez magazynka

3,78kg z pełnym magazynkiem na 30 naboi

2,80kg bez magazynka

3,28kg z pełnym magazynkiem na 30 naboi

3,88kg bez magazynka

4,36kg z pełnym magazynkiem na 30 naboi

magazynek łukowy na 30 naboi

siodłowy na 100 naboi

łukowy na 30 naboi

siodłowy na 100 naboi

łukowy na 30 naboi

siodłowy na 100 naboi

łukowy na 30 naboi

siodłowy na 100 naboi

szybkostrzelność teoretyczna 750 pocisków na minutę 750 pocisków na minutę 750 pocisków na minutę 750 pocisków na minutę

Karabinek automatyczny G36k

Subkarabinek G36c

Karabinek maszynowy MG36

Karabinek automatyczny G36 z granatnikiem AG36

Podobne artykuły


29
komentarze: 10 | wyświetlenia: 345280
15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 121593
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 93555
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 47767
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 56080
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 39773
24
komentarze: 34 | wyświetlenia: 89619
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 45004
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 140086
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 65981
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 13797
18
komentarze: 18 | wyświetlenia: 142626
16
komentarze: 2 | wyświetlenia: 88768
16
komentarze: 0 | wyświetlenia: 9884
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska