Login lub e-mail Hasło   

Broń domowego sposobu

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.opisybroni.republika.pl/
Nawet w domu można stworzyć broń lub ją zmodernizować. Uwaga: zaprezentowane bronie mogą być niebezpieczne w użyciu.
Wyświetlenia: 143.642 Zamieszczono 20/04/2007

Nawet w domu można stworzyć broń lub ją zmodernizować, oto niektóre przykłady.

Koktajl Mołotowa


Koktajl Mołotowa to prosta broń przeciwczołgowa nazwana na cześć ministra spraw zagranicznych ZSRR który nakazał robić tą broń przeciw niemieckim czołgom. Po raz pierwszy broń tą zastosowano podczas wojny ZSRR z Finlandią. Potrzebne składniki to butelka, szmata oraz benzyna. Do butelki nalewamy benzyny lub innej łatwopalnej cieczy, w otwór wkładamy szmatę i podpalamy ją przed rzuceniem. Trzeba pamiętać że zniszczenie wrogiego czołgu jest możliwe tylko w razie trafienia we wloty powietrza do silnika. Na zakończenie trzeba dodać że do produkcji tej broni potrzebna jest butelka szklana, wie to chyba każdy więc piszę tylko dla zasady.

 

UrzynUrzyn to skrócona myśliwska dubeltówka służąca do walki na bliskie dystanse. Przeróbkę taką można dokonać samemu bez większej znajomości broni. Wystarczy po prostu skrócić lufę piłką do metalu (ale bez przesady) i zmniejszyć kolbę piłką do drewna, ale tak aby wygodnie się strzelało mimo dużego odrzutu tej broni. Linie cięć są pokazane na rysunki u góry.

 

AKU-94

AKU-94 to amerykański zestaw umożliwiający konwersję radzieckich karabinków AKM i AKMS na broń w układzie bez kolby właściwej (bull-pup). Zestaw produkowany jest przez firmę K-VAR, znajduje się w nim 19 części, między innymi nowy chwyt pistoletowy wykonany z tworzywa sztucznego, inne łoże, okładziny ułatwiające montaż osprzętu oraz krótsza kolba. Zestaw umożliwia zmniejszenie długości broni o 25,4cm oraz zmniejszenie masy o 453g. Nowy chwyt pistoletowy zamontowany przed magazynkiem połączony jest z mechanizmem spustowym za pomocą specjalnie ukształtowanego pręta. Podczas konwersji modyfikacji ulegają przyrządy celownicze, muszka zostaje podniesiona, wymianie ulega celownik. Zmiany w mechanizmach wewnętrznych nie są duże i ograniczają się do mechanizmu spustowego. W AKU-94 łuski wyrzucane są na bok, co nie jest najlepszym rozwiązaniem dla broni w układzie bezkolbowym. Wadami AKU-94 jest duża twardość spustu, zwiększone oddziaływanie wystrzału na strzelca potęgowane silnym nabojem 7,62x39mm, zmniejszona ergonomia, wytrzymałość i niezawodność w stosunku do broni bazowej. Zaletami zestawu są natomiast cena (tylko 230 dolarów), łatwość przeprowadzenia konwersji, zwiększona zwartość konstrukcji w stosunku do karabinków AKM i AKMS. Ze względu na swoje wady AKU-94 nie nadaje się dla wojska, jest on natomiast ciekawą propozycją dla osób które chcą tanim kosztem nabyć karabinek w układzie bezkolbowym.


Nabój- 7,62x39mm
Zasada działania- odprowadzanie gazów prochowych z przewodu lufy
Dł. broni- 890mm
Dł. lufy- 550mm
Masa z pustym magazynkiem- 26,8kg
Pojemność magazynka- 30nb

Bezkolbowy AKMS

Na zdjęciu widoczny karabinek automatyczny w układzie bez kolby właściwej (bull pup) skonstruowany domowymi sposobami w Iraku na podstawie radzieckiego karabinka AKMS (zmodernizowany karabinek AK z kolbą składaną). Mechanizmy wewnętrzne nie uległy zmianom, broń nadal działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z przewodu lufy a ryglowanie następuje poprzez obrót zamka. Karabinek zasilany jest radzieckim nabojem pośrednim 7,62x39mm, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka łukowego o pojemności 30 naboi. Broń nie posiada kolby, zamiast niej z tyłu komory zamkowej zamontowano stopkę. Chwyt pistoletowy usunięto, jego rolę pełni magazynek. Przed magazynkiem umiejscowiono kabłąk z drugim spustem, który połączono za pomocą pręta ze spustem zamontowanym standardowo. Pręt obchodzi magazynek z lewej strony. Lufę zakończono tłumikiem dźwięku, co ciekawe nie jest to radziecki tłumik PBS-1 przeznaczony dla karabinków AK, AKS, AKM i AKMS. Zdemontowano celownik mechaniczny, na podstawie celownika zamontowano celownik optyczny. Z prawej strony podstawy celownika umiejscowiono haczyk umożliwiający unieruchomienie rączki zamkowej, a tym samym unieruchomienie całego zespołu ruchomego. Unieruchomienie zespołu ruchomego powinno umożliwić lepsze wytłumienie broni. Modyfikacja spowodowała skrócenie karabinka oraz umożliwiła zamontowanie celownika optycznego bez konieczności stosowania bocznego montażu. W skutek modyfikacji pogorszeniu uległa ergonomia.
Bezkolbowy AKMS, dobrze widoczny pręt łączący spusty oraz haczyk umożliwiający unieruchomienie rączki zamkowejHaczyk umożliwiający unieruchomienie rączki zamkowej oraz celownik optyczny zamontowany na podstawie celownika mechanicznegoTłumik Dźwięku zamontowany na końcu lufyStopka znajdująca się na końcu komory zamkowej

zobacz filmik z bezkolbową odmianą karabinka AKMS

 

.32/.380 Machine Pistol

.32/.380 Machine Pistol to angielski pistolet maszynowy skonstruowany przez P.A Lutego. Broń jest przeznaczona do samodzielnego montażu, jak tego dokonać można dowiedzieć się z książki "Expedient Homemade Firearms- the .32/.380 Machine Pistol" (napisana przez P.A Lutego). Pistolet działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelanie następuje z zamka otwartego. Zastosowano igliczny mechanizm uderzeniowy z iglica stałą osadzoną w zamku. Broń posiada przełącznik rodzaju ognia umożliwiający strzelanie ogniem pojedynczym i ciągłym. Pistolet zasilany jest nabojem 7,65x17mm (.32 ACP) lub 9x17mm (.380 ACP). Wersja na nabój 7,65x17mm zasilana jest z jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 15 naboi, odmiana na nabój 9x17mm posiada jednorzędowy magazynek pudełkowy o pojemności 14 naboi. Gniazdo magazynka znajduje się w przednim chwycie pistoletowym, należy zaznaczyć że magazynki jednorzędowe są praktycznie niespotykane w pistoletach maszynowych. Zastosowano przedni oraz tylny chwyt pistoletowy, broń nie posiada kolby. Wycięcie na rączkę zamkową znajduje się w prawej górnej części komory zamkowej, okno wyrzutowe łusek umiejscowiono z prawej strony broni. Zatrzask magazynka znajduje się z tyłu przedniego chwytu pistoletowego. Nie zastosowano bezpiecznika, broni nie można zabezpieczyć niezależnie od tego czy zamek znajduje się w przednim czy tylnym położeniu. Pistolet nie posiada przyrządów celowniczych. Rozkładanie broni następuje poprzez odłączenie górnej części komory zamkowej, wszystkie elementy pistoletu wykonane są z metalu. Zalety pistoletu maszynowego .32/.380 Machine Pistol to bardzo prosta konstrukcja, niezawodność oraz niewielka masa. Wady to amunicja o niewielkiej energii kinetycznej, niewielka pojemność magazynka, brak kolby, przyrządów celowniczych oraz bezpiecznika.

nabój 7,67x17mm lub 9x17mm
długość lufy 228,6mm
długość 476,25
masa 2,04kg
magazynek jednorzędowy pudełkowy na 15 naboi w wersji na nabój 7,65x17mm

jednorzędowy pudełkowy na 14 naboi w wersji na nabój 9x17mm

szybkostrzelność teoretyczna 450 pocisków na minutę
Pistolet maszynowy .32/.380 Machine Pistol, górna część komory zamkowej jest oddzielona od części dolnej

Pistolet maszynowy .32/.380 Machine Pistol

Magazynek do .32/.380 Machine Pistol

napisana przez P.A. Lutego książka "Expedient Homemade Firearms- the .32/.380 Machine Pistol- Volume II" w formacie PDF

Strona P.A. Lutego, konstruktora .32/.380 Machine Pistol

 

BORZ

BORZ jest to czeczeński pistolet maszynowy produkowany polowymi metodami, broń została skonstruowana w latach 90-tych. BORZ działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelanie następuje z zamka otwartego. Zastosowano mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia, można strzelać ogniem pojedynczym i ciągłym. Broń strzela radzieckim nabojem pistoletowym 9x18mm, zasilanie odbywa się z dwurzędowych magazynków pudełkowych mieszczących 15 lub 20 naboi, gniazdo magazynka znajduje się przed chwytem pistoletowym. Zmodyfikowana odmiana BORZ-20 zasilana jest z umieszczonego w chwycie dwurzędowego magazynka pudełkowego mieszczącego 40 naboi. BORZ posiada drewniany chwyt pistoletowy, nie zastosowano łoża oraz kolby. Broń posiada stałe mechaniczne przyrządy celownicze, muszka znajduje się na lufie, szczerbinka została zamontowana na osłonie komory zamkowej. Zalety tego pistoletu maszynowego to małe wymiary, nieduża masa (około 2kg), prosta konstrukcja, jednak ze względu na zbyt dużą szybkostrzelność teoretyczną, mały magazynek, niską jakość wykonania oraz strzelanie stosunkowo słabą amunicją nie jest to zbyt skuteczna broń. BORZ i BORZ-20 często wykorzystywane były jako uzbrojenie zamachowców.


nabój: 9x18mm
waga: 2kg
długość: 440mm
liczba bruzd w lufie: 6
magazynek: 15 lub 20 nabojów
zasięg: 50m

 

Bechowiec-1

Bechowiec-1 to polski pistolet maszynowy skonstruowany przez Henryka Strąpocia, konspiracyjną produkcję pistoletu rozpoczęto w 1943r w okupowanej Polsce. Broń działa na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Strzelanie następuje z zamka zamkniętego, było to dobre i nietypowe rozwiązanie jak na pistolet maszynowy pochodzących z IIwś. Co ciekawe zastosowano zamek zewnętrzny, tak więc zamek nie jest zamknięty w komorze zamkowej, jest to nieczęsto spotykane rozwiązanie w pistoletach maszynowych. Broń strzela nabojem pistoletowym 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowych magazynków pudełkowych o pojemności 20 naboi, gniazdo magazynka znajduje się przed chwytem pistoletowym. Bechowiec-1 posiada mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia, dźwignia przełącznika posiada 3 nastawy umożliwiające prowadzenia ognia pojedynczego, ciągłego oraz zabezpieczenie broni. Zastosowano mechaniczne przyrządy celownicze, broń nie posiada kolby. Zalety Bechowca to strzelanie z zamka zamkniętego, niewielkie wymiary i zasilanie nowoczesną amunicją. Wady to zastosowanie zamka zewnętrznego oraz brak kolby. Mimo zalet produkcję broni zakończono w 1944r, wyprodukowano jedynie 11 egzemplarzy tego pistoletu maszynowego.


nabój: 9x19mm Parabellum
magazynek: 20 naboi
masa niezaładowanego: 4,25 kg
długość: 450 mm

Bechowiec-1, zdjęcie znalazło się na stronie dzięki pomocy Konskyego
Bechowiec-1, zdjęcie znalazło się na stronie dzięki pomocy Konskyego
Wybite na Bechowcu-1 oznaczenie "BH", zdjęcie znalazło się na stronie dzięki pomocy Konskyego

 

Worek z cementem


Worki z cementem wbrew pozorom mogą stać się całkiem groźną bronią przeciwczołgową, która jest możliwa do użycia głównie w mieście. Otóż taki worek zrzuca się z piętra na przedział silnikowy czołgu, co powoduje zatkanie filtrów powietrza. Wtedy czołg taki zostaje unieruchomiony, co może spowodować ucieczkę załogi, trzeba też pamiętać że czołg bez możliwości poruszania się jest łatwiejszy do zniszczenia.

Fugas (IED)


Fugas (znany też jako IED) to domowej roboty bomba często stosowana do ataków na wojskowe konwoje oraz pojazdy pancerne. Do skonstruowania ładunku używane są pociski artyleryjskie, moździerzowe i bomby lotnicze, bomba najczęściej odpalana jest pod wpływem nacisku lub drogą radiową. Do skonstruowania urządzenia które ma drogą radiową odpalić ładunek bardzo często stosowany jest pilot zdalnego sterowania. Niektóre fugasy wybuchają gdy jakiś obiekt przetnie wiązkę podczerwieni. IED są najczęściej zakopywane lub ukrywane, często spotykaną odmianą tego typu ładunków są samochody-pułapki (znane jako VBIED). Do walki z Fugasami stosuje się urządzenia walki radioelektronicznej.

Pociski "dum dum"

Pociski dum dum to takie pociski które po trafieniu w cel rozrywają się, powodując dotkliwe obrażenia przy małej przebijalności. Zrobienie ich polega na lekkim nacięciu czubku pocisku na kształt krzyża. Wystarczy zrobić to zwykłym nożem. Podczas strzelania trzeba pamiętać że takie pociski nadają się tylko do broni powtarzalnej (czyli w takiej w której po każdym strzale trzeba ręcznie przeładować).

 

TraktorA oto opancerzona wersja traktora. Wbrew pozorom pojazdy takie był używane bojowo a nawet produkowane seryjnie (Gepardy), ich zaletą była łatwość wykonania przez średnio znających się na mechanice ludzi. Uzbrojenie to zazwyczaj karabiny maszynowe i czasami wyrzutnie rakiet. Aby zrobić taki pojazd potrzeba podwozia traktora i trochę płyt pancernych. Jak widzimy normalna kabina została zdjęta a w jej miejsce postawiono większą ,opancerzoną kabinę. Tył "podestu" na którym jest siedzenie kierowcy został wydłużony, aby z tyłu można było posadzić strzelca. Przedział bojowy jest otwarty od góry, ponieważ jego opancerzenie w tym miejscu skomplikowałoby montaż uzbrojenia. Niektórzy twierdzą że podobne traktory produkuje Andrzej L, ale jest to niepewna plotka.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 856
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 706
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 873
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 847
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1037
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 388
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 371
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 840
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 622
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 567
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 681
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 751
9
komentarze: 43 | wyświetlenia: 224
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 934
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 859
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Ojoj, duzi chłopcy. Jak dla mnie, jako kobiety, brakuje tylko poręcznego przekaźnika kinetycznego: patelni. Żołnierze to często mężowie, więc dlaczego nie posługiwać się rzeczami już wypróbowanymi? ;)

jako przyszły wojskowy jestem pod wrażeniem

  wirna,  16/03/2008

Komu lub czemu służą takie artykuły? Czy autorowi za mało przemocy i agresji? Oburzające.

  ,  16/03/2008

Kiedyś Ci przyjdzie walczyć przeciw czołgom to jeszcze podziękujesz autorowi :-)

  sln,  14/05/2008

Co za wrażliwość społeczna :)!
Ja to myślę, że powinniśmy się sami oddać w ręce policji :D!
Bez przesady z tą "wrażliwością"...
Civis pacem para bellum.

  ,  23/03/2008

Pociski "Dum Dum" to nie pociski "które po trafieniu w cel rozrywają się" ale są tzw. pociski półpłaszczowe i nie rozrywaja się ale grzybkują. Chałpniczo nie robi się ich przez naciecie nożem, bo nożem jest trudno wykonać takie nacięcie. Ścina sie brzeszczonem wierzchołek pocisku, tak by dotrzeć do ołowianego rdzenia. Tak skrócony nabój nie nadaje się do strzelania bronią samopowatarzalną ale w wy ...  wyświetl więcej

  ,  24/03/2008

Rzeźnik :-)

:D:D:D ja stosuje inne bardziej przyjazne i psychplogiczne atrybuty ale ten sposób mi się równierz podoba :D

  lufio,  21/04/2008

nie masz pojecia o czym piszesz- cos przepisales z roznych ksiazek i tyle. nie znasz sie na tym wcale. naboje dum dum? co ty sie westernow naogladales? na strarych filmach gosc nacinal nozem pociski olowiane bez plaszcza a ty piszesz ze to dum dum? chlopie czas sie leczyc

  lufio,  21/04/2008

nie wiem czy zauwazyliscie ale metoda z cementem nie bylaby skuteczna juz dawno temu nie mowiac o czasach dzisiejszych - a jak waszym zdaniem czolgi jezdza po pustyniach w tym kurzu gdzie nic nie widac na 3 metry?

  lufio,  21/04/2008

poza tym nie URZYN tylko OBRZYN- co za gosc

Oj ja bym dodał granaty gazowe składające się z kilku butelek z gazem do zapalniczek petardy typu Betonówka i "świecy " świetne przeciw piechocie i nieszczelnym pojazdom :D
Samopał równierz świetna sprawa :)
Słoik z gwoździami i petardą:)
Do koktajlu mołotowa dodajemy zestaw petard z granatu gazowego i mamy płonący deszcz, równierz świetny na piechotę :D
A tak wogule Ma ...  wyświetl więcej

  Max King,  23/05/2008

Zaj*bisty artykuł. przypomina mi czasy mieszkania w Bornem Sulinowie. Zastanawianie się, jak zrobić broń, która zabija a przynajmniej rani. Amunicję mieliśmy - wystarczyło się po lasach przejść, osobiście jeden nabój pod szkołą znalazłem, a kumple znaleźli mydelniczkę pełną naboi do kałasza. Jeden projekt na przykład, zakładał trzymanie naboju kombinerkami i stuknięciu go gwoździem. Jednak jedyny ...  wyświetl więcej

Jakby plan z kombinerkami wam wypalił to pewnie nie tylko plan ale i gały :D
Nabój bez komory ładnie się rozwija :D a "proch" strzela w karzdą stronę :D

Dzięki, ta informacja przyda się na wypadek ataku zmbie, dzięki. Swoją drogą teraz, po półtora roku, czytał mój własny komentarz i zastanawiam się, czy naprawdę byłem wtedy taki głupi, by pisać o dziecięcych zabawach pod dość poważnym tematem...

  Darwolf  (www),  27/10/2008

Mogę dodać jeszcze coś, co każdy może wykonać naprawdę chałupniczo:
rozszczelniona butla na propan-butan (jako cięższy od powietrza gromadzi się nad ziemią), pozostaje jeszcze kwestia zapalnika - i mamy prymitywną, ale skuteczną bombę paliwowo-powietrzną.
Swoją drogą dziwne, że do tej pory żaden terrorysta nie wykorzystał tego prostego pomysłu...

Najlepsza broń w dobie tak wysokiej techniki to łuk i strzały.Łuk można zrobić z tyczek bambusowych ze sklepu ogrodniczego a strzały kupujemy w sklepie metalowym .Strzały są to pręty dł.0.8 m przeznaczone do spawania gazowego ,przebijają 7 cm drewnianą belkę z odległości 20 m. Mogą służyć jako broń lub nośnik elementów wybuchowych zwłocznych.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska