Login lub e-mail Hasło   

Jolly Roger czyli Piracka bandera

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.jollyroger.republika.pl/bandery.htm
Jolly Roger tak nazwane zostały bandery noszone przez pirackie okręty. Nazwa "Jolly Roger" pochodzi prawdopodobnie z francuskiego "joli rouge" (ładny czerwon...
Wyświetlenia: 7.684 Zamieszczono 21/04/2007

            

Jolly Roger tak nazwane zostały bandery noszone przez pirackie okręty. Nazwa "Jolly Roger" pochodzi prawdopodobnie z francuskiego "joli rouge" (ładny czerwony) od koloru flagi używanego przez pierwszych piratów. Pochodzenie nazwy nie jest do końca wyjaśnione, istnieją teorie które mówią, że bandera przejęła nazwę od "Old Roger" - przezwisko, jakim określano diabła, lub "Roger" - określenie dla włóczęgi.

Bandery na morzu mają ogromne znaczenie. Pozwalają odróżnić wrogie okręty od swoich i niejednokrotnie niosą ważne informacje. Na przykład ogólnie panującym zwyczajem jest że biała flaga oznacza poddanie się lub pokojowe zamiary natomiast żółty kolor oznacza panującą na pokładzie epidemie i ostrzega załogi innych statków przed zbliżaniem się . Okręty bez wywieszonej bandery z reguły traktuje się jako wrogie. Także Jolly Roggery miały swoje znaczenie informacyjne i wywieszenie ich miało wywrzeć określony skutek.

Wciągnięcie pirackiej bandery było swoistym elementem wojny psychologicznej. Zawierała ona bowiem przesłanie dla wszystkich że oto zbliża się piracki okręt i w razie jakiegokolwiek oporu dla nikogo nie będzie litości. Aby jednak zyskać na czasie i jak najbardziej zbliżyć się do okrętu przeciwnika w celu przeprowadzenia abordażu pirackie załogi często posługiwały się podstępem. Podpływano pod wywieszoną banderą państwową i dopiero w ostatniej chwili zamieniano ją na piracką. Musiało to wywoływać niemałe przerażenie wśród atakowanych załóg gdyż niejednokrotnie załogi okrętów poddawały się bez walki na widok Rogera. Na Karaibach w krótkim okresie czasu stosowanie tych flag stało się przez piratów powszechne.

Groźne emblematy bandery, kojarzące się z destrukcją i zniszczeniem, były charakterystyczne dla każdego kapitana pirackiej jednostki. Często były kojarzone z jego reputacją lub przedstawiały przesłania i ostrzeżenia kierowane do jego wrogów. Dla przykładu, kapitan Bartholomew Roberts, który wzbogacał się napadami na statki handlowe w okolicach wysp Barbados i Martynika, używał czarnej flagi przedstawiającej figurę pirata (przypuszczalnie siebie samego), która stała na dwóch czaszkach. Pod jedną widniał skrót postać pirata stoi na czaszkach oznaczonych literami AMH i ABH - czyli A Martiniquan Head (Głowa Martyniki) i A Barbadian Head (Głowa Barbadosu). Przesłanie było proste, marynarze z tych kolonii nie mogą liczyć na litość, jeśli będą stawiać Robertsonowi jakikolwiek opór.

Innym charakterystycznym elementem pirackiej bandery był jej kolor. Pierwsi piraci używali bander czerwonych. Wywodziły się one najprawdopodobniej z bander korsarskich gdyż pod tym właśnie pływały korsarskie okręty. Nie małe znaczenie miało to iż czerwony jest symbolem krwi i zniszczenia. Około roku 1700 czarne i czerwone bandery są już nierozerwalnie związane z korsarstwem. Po zakończeniu wojny o sukcesję hiszpańską, wielu korsarzy staje się piratami. Zachowują stare symbole, a czerwień zastępują czernią. Tak rodzi się Jolly Roger.

Więcej na temat Jolly Roggerów możecie przeczytać na tej stronie Jolly Roger. Bardzo polecam.

 

Pirackie bandery

Poniżej prezentuje grafiki predstawiające Jolly Rogery słynnych pirackich kapitanów. 

Bartholomew Roberts


Druga bandera Bartholomewa Robertsa


Christopher Condent


Christopher Moody


Edward England


Edward Low


Edward Teach


Emmanuelle Wynne


Henry Avery


John Quelch


Jack Rackham


Richard Worley


Stede Bonnet


Thomas Tew


Walter Kennedy

Podobne artykuły


11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 6248
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 14138
28
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4120
25
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3717
22
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2091
22
komentarze: 42 | wyświetlenia: 2921
20
komentarze: 45 | wyświetlenia: 1503
20
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1442
20
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1447
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1496
19
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1571
18
komentarze: 39 | wyświetlenia: 1178
18
komentarze: 59 | wyświetlenia: 1811
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 9116
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska