JustPaste.it

Płaszcz z połowy koła

 Plaszcz - ilustracja

Oto przykładowy wykrój płaszcza z połowy koła. Do jego wykonania potrzebna będzie płachta materiału 3m x 1,5m (najlepiej wełna) oraz kreda, ostre nożyczki, osiem do dziesięciu guzików i igła z nitką. Ten rodzaj płaszcza wymaga niewiele pracy, nie potrzeba umieć szyć, a bardzo dobrze się prezentuje. Jego wzór zaczerpnęliśmy z "Tracht, Wehr und Waffen" 1 a ilustracja, na podstawie której został on wykonany znajduje się obok.

Pozwoliliśmy sobie jednak na drobną modyfikację, która Wam ułatwi pracę, a jest jak najbardziej historyczna: usunęliśmy z tego płaszcza kaptur. Proponujemy, aby wykonać go oddzielnie. Jego wykrój również znajduje się w siedzibie naszych krawców. Rozwiązanie takie jest o wiele praktyczniejsze niż kaptur doszyty do płaszcza, zważywszy na to, na ile różnych sposobów można owy kaptur luzem nosić.

Zatem zabierajmy się do roboty. Gdy już zdobędziecie potrzebny materiał, należy go złożyć na pół, tak żeby otrzymać kwadrat 1,5 m na 1,5 m. Wtedy kredą rysujemy ćwiartkę koła poczynając od wolnego rogu a kończąc na fałdzie. Bierzemy nożyczki i wycinamy tak złożony materiał. Rysujemy w drugim rogu fałdy ćwiartkę koła o promieniu 15 cm i również ją wycinamy. Po rozłożeniu powinniśmy otrzymać coś w tym rodzaju:

Wykrój 1

Wykrój 2Pozostało nam jeszcze przyszycie guzików oraz wycięcie dla nich dziurek (należy pamiętać, żeby nie były one za duże i zaznaczyć je w równych odstępach). Do pierwszego celu spożytkujemy igłę z nitką, drugie proponujemy zrobić ostrym czubkiem nożyczek albo żyletką. Wskazane jest jeszcze obszycie dziurek, żeby się nie strzępiły, ale jest to praca nużąca i można ją, na przykład, wykonać na jakimś spotkaniu kulturalnym Waszego bractwa.

Tak wykonany płaszcz zapina się na prawym ramieniu. Jeżeli chcecie nosić go na lewym, musicie dziurki wyciąć po lewej stronie, a guziki przyszyć po prawej, wtedy będzie się znacznie lepiej układał. Można też po prostu odwracać go z jednej strony na drugą, ale do tego należy przyszyć je zarówno u góry, jak i na dole.

Osoby niższe (mające poniżej 165cm wzrostu) powinny wyciąć płaszcz z koła o mniejszym promieniu (dajmy na to 140 cm), natomiast wyższe niż 190 cm mogą mieć problemy ze zdobyciem materiału o odpowiedniej szerokości - z tego co wiemy, nie produkuje się wełny szerszej niż 160 cm. Wtedy z naszego płaszcza robi się pelerynka, która również jest jak najbardziej zgodna ze źródłami historycznymi, jednakże może nie być aż tak praktyczna jak płaszcz.

Mamy nadzieję, że wykonany w ten sposób płaszcz będzie Wam służył długo. Miłego noszenia!

 

 

 

Bibliografia

  1. E. Wagner, Z. Drobná, J.Durdík, Tracht, Wehr und Waffen, Artia Praha, 1960

Źródła ilustracji

  1. E. Wagner, Z. Drobná, J.Durdík, Tracht, Wehr und Waffen
  2. Pozostałe ilustracje autora

 

Źródło: Bartłomiej