JustPaste.it

Rejestracja własnej strony w wyszukiwarkach

Wstęp

Każdy posiadacz strony internetowej chce mieć jak najwięcej odwiedzin. Nie jest to niczym dziwnym. Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie ilości odwiedzin na stronie jest jej rejestracja w najpopularniejszych przeglądarkach. O ile sama rejestracja trwa nie więcej niż kilka minut, o tyle proces dodawania strony do bazy wyszukiwarki może trwać nawet kilka miesięcy. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że strona w ogóle nie zostanie zaindeksowana. Wtedy należy dodać ją ponownie do kolejki stron czekających na zaindeksowanie.

Muszę zaznaczyć, żeby nikt później nie był zawiedziony, że zaraz po zaindeksowaniu żadna strona nie będzie wyświetlana na samym początku wyników wyszukiwania dla żadnego słowa kluczowego. Dobrym miejscem jest miejsce na przykład w pierwszej setce z dziesięciu tysięcy wyników. Naprawdę wiele osób tak sądzi, a potem czuje się niesamowicie zawiedziona i oskarża wyszukiwarki o "nieuczciwe kontakty z konkurencją" :-).

Od czego zacząć?

Na początku należy sprawdzić czy nasza strona nie jest już obecna w bazie wyszukiwarki. Najłatwiej to sprawdzić wpisując tytuł strony, lub coś, co jest umieszczone na naszej stronie, ale zarazem jest unikalne, rzadko spotykane na innych stronach. Strona może już być w wyszukiwarkach, ponieważ program przeczesujący Sieć (pajączek) znalazł odnośnik do naszej strony i za nim podążył. Co prawda kolejne zgłoszenie strony do wyszukiwarki zazwyczaj zostanie potraktowane jako prośba o aktualizację, ale lepiej zgłaszać strony, tylko wtedy kiedy są dobre powody do takiego zgłoszenia. Niektóre wyszukiwarki mogą zbyt częste zgłaszanie potraktować bardzo źle na przykład usuwając stronę z wyników wyszukiwania. Następnym krokiem jest znalezienie strony z formularzem do zgłaszania (kilka przydatnych linków na końcu artykułu). Wpisać adres strony, wypełnić kolejne wymagane pola (np. tekst z obrazka), klinkąć na "Submit" i... czekać, aż pajączek nawiedzi naszą stronę.

I do czego się zastosować?

Stanowczo nie należy zgłaszać aliasów! Aliasy (np. prv.pl, w.pl, czy z.pl) są zazwyczaj odpowiednio skonstruowanymi dokumentami (np. na ramkach), które pobierają zawartość strony z rzeczywistego adresu i serwują go przeglądarce niejako "pod własnym adresem". Nie ma gwarancji, że pajączek podąży przez taki dokument do rzeczywistego adresu strony, a w wyszukiwarce pod tytułem strony pojawi się napis w stylu "Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek" (pajączek jest niczym innym jak odpowiednio zmodyfikowaną tekstową przeglądarką). Najlepiej zgłosić rzeczywisty adres strony, wtedy pajączek bez problemu trafi bezpośrednio do nas.

Nie powinno się również zgłaszać wszystkich plików na stronie. Pajączek po znalezieniu odnośnika prowadzącego do innego dokumentu umieszczonego w tej samej domenie zazwyczaj za nim podąży i go zaindeksuje. Inaczej sprawa się przedstawia z dokumentami w innych domenach. Pajączek może je również zaindeksować (ale nie jako część naszej strony), dodać do kolejki czekających na zaindeksowanie lub w ogóle pominąć.

Pajączki mogą mieć problemy ze stronami zbudowanymi na ramkach. Przypominam, że pajączek jest tylko tekstową przeglądarką, a tekstowe przeglądarki zazwyczaj nie obsługują ramek (lub obsługują je w swoisty sposób). Nigdy nie ma pewności, że pajączek będzie podążał za dokumentami zdefiniowanymi w <frame>. Dlatego, jeśli nie jest to niezbędne, nie używaj ramek, które i tak już wychodzą z użycia. Brak obsługi ramek jest, jak już wcześniej wspomniałem, jedną z przyczyn błędnego indeksowania aliasów.

Strony wykonane w technologii Flash to największa zmora robotów wyszukiwawczych. Nie dość, że strona jest jednym wielkim obrazkiem, z którego ciężko jest wydobyć tekst (bo do tego potrzebny jest dekompilator), to jeszcze autorzy takich stron skarżą się, że wyszukiwarka nie znajduje ich strony. Działanie robota wyszukiwarki jest jak najbardziej logiczne. Nie indeksuje on niczego, co nie jest tekstem. Pliki *.swf to po prostu wektorowa grafika "multimedialnie urozmaicona". W jaki sposób pajączek ma to rozpoznać? Przecież pajączek nie jest programem OCR. Na szczęście za logicznym działaniem pajączków przemawia jeden, ale za to bardzo ważny fakt. Mianowicie, strony wykonane w technologii Flash zazwyczaj nie zawierają żadnych konkretnych informacji, których szukają internauci. Na dodatek żadna wyszukiwarka nie poradzi sobie z odnośnikami w prezentacji Flash. Tym samym, lepiej nie tworzyć systemu nawigacji na stronach przy pomocy tej technologii, albo przynajmniej umieścić tekstową alternatywę np. na dole strony.

A co jeśli operacja nie udała się?

Jeżeli przeczekałeś już tych kilka tygodni/miesięcy i nadal nie widzisz swojej strony w wynikach wyszukiwania (a może sprawdź dokładniej) to z czystym sercem dodaj ją ponownie do kolejki oczekującej na zaindeksowanie. Polecam także przeczytanie regulaminu (który przecież powinien był być przeczytany jeszcze przed zgłoszeniem strony, ale kto to czyta ;-) i zasad blokowania stron. Przestudiuj każdy punkt po punkcie i zobacz, czy przypadkiem Twoja strona nie podpada pod któryś punkt. Może to być dość błahy powód jak na przykład "spamowanie domeny" (jedna z zasad wyszukiwarki Onetu), czyli zgłoszenie strony znajdującej się w domenie, w której jest więcej niż 100 subdomen (moim zdaniem jest to bardzo głupi punkt). Możesz interweniować pisząc do obsługi wyszukiwarki, ale nie zawsze możesz uzyskać pomoc (tak jest najczęściej w przypadku Onetu). Czasami Twoja strona może zostać mylnie potraktowana przez pajączka i rozpoznana jako zawierająca treści wulgarne i erotyczne (co również często się zdarza wyszukiwarce Onetu) tylko dlatego, że nasza strona na darmowym serwerze została zmuszona regulaminem do wstawienia jakiegoś linka np. do płatnej strony pornograficznej.

Ogólnie mówiąc, wyszukiwarki nie są nieomylne i niezawodne. Mimo, że cały czas trwa ich ewolucja to wciąż zdarzają się masy pomyłek przy indeksowaniu stron.

Kilka przydatnych linków


# http://www.google.pl/addurl.html

# http://szukaj.onet.pl/pomoc/dodaj.html

# http://gooru.pl/zglosstrone.php

# http://szukaj.wp.pl/dodaj.html

# http://yandex.pl/addurl.html

# http://szukaj.interia.pl/addurl/

# http://www.szukacz.pl/Szukaj/DodajUrl.aspx

 

Źródło: http://www.antylameriada.net/wrejestracja/