Login lub e-mail Hasło   

Różne informacji o królikach

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.wolly10.republika.pl/
Chciałbyś dowiedzieć się kilku ciekawych informacji o królikach? W takim razie przeczytaj ten artykuł.
Wyświetlenia: 52.798 Zamieszczono 25/04/2007

Obecnie uznaje ponad 40 ras królików, różniących się wielkością, kolorem sierści i uszami, a inne  organizacje uznają jeszcze większą ich liczbę, np. w Wielkiej Brytanii obecnie uznaje się 61 ras w 531 wariacjach (w 1850 było tylko 10 ras królików, wariacje zaś to różnice koloru sierści).

Do dziś uważa się, że króliki należą do gryzoni. Opinia taka przyjęła się ze względu na uzębienie tego zwierzątka. To nie prawda!  Króliki należą do rzędu  zajęczaków . Królik miniaturka pochodzi od dzikiego rólika śródziemnomorskiego należącego do rzędu zajęczaków i rodziny  zającowatych.

Nasze uszatki mają bardzo dobry wzrok, pomaga im to w ich dzikiej naturze szybko uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Oczy królika są bocznie rozstawione, co oznacza, iż królik obejmuje  wzrokiem pole widzenia o promieniu 300 stopni. Dodając do tego, że szyja jest bardzo ruchliwa nasz pyszczek  praktycznie widzi wszystko dookoła J. Każde oko może  poruszać się osobno (podobnie jak uszy ). Należy jednak pamiętać, że królik znacznie lepiej widzi obiekt z dalekiej odległości niż z bliska.

Słuch naszych milusińskich jest też bardzo ważnym zmysłem, gdyż podobnie jak wzrok pomaga mu w  naturze wykryć czające się niebezpieczeństwo. Uszy - podobnie jak oczy - mogą poruszać  się razem albo niezależnie jedno od drugiego.
Poprzez uszy królik oddaje także nadmiar ciepła, dlatego niejednokrotnie dotykając  uszu królika czujemy, że są one ciepłe lub zimne, służą  jako termoregulatory.

Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie podnosić królika za uszy ! Możemy wtedy naruszyć narząd  równowagi. Musimy także być ostrożni przy podnoszeniu , króliki to zwierzątka bardzo  zręczne i skoczne , więc należy go tak trzymać , aby nam nie wyskoczył - szkielet królika jest  bardzo delikatny.

Króliki miniaturowe żyją w warunkach domowych 7 - 12 lat. Nasze uszatki nie lubią być brane na ręce (zależy od królika), co nie oznacza jednak, że nie lubią być przytulane i głaskane -uwielbiają ! Wolą aby ktoś się położył obok nich na podłodze czy dywanie i widząc z tej pozycji czują się bardziej bezpieczne. Królik ma specyficzny układ pokarmowy. Pożywienie jest przetwarzane przez królika dwa razy : kiedy królik spożywa świeży pokarm i zjada swoje cekotrofy czyli kał nocny zawierający niezbędne królikowi witaminy. Często nawet nie widzimy cekotrofów, gdyż królik zjada je od razu po wydaleniu i wygląda to tak, jakby się mył.
Cekotrofy są bardzo istotne, gdyż poprzez ich jedzenie, królik zapewnia sobie odpowiednią ilość naturalnych witamin w swoim organizmie. Cekotrofy różnią się wyglądem od kału dziennego - wyglądają jak miękkie grudki otoczone śluzem.Podsumowując Nasze Uszatki:

- są ciekawskimi zwierzątkami lubiącymi żyć w grupie
- mogą być wspaniałymi zwierzątkami domowymi, jeśli poświęcisz im trochę czasu
- powinny być wysterylizowane / wykastrowane po osiągnięciu przez nie dojrzałości płciowej, aby uniknąć złych przyzwyczajeń, a także problemów zdrowotnych, (Zuzia nie jest  wysterylizowana)
- nie lubią być trzymane na rękach, zdecydowanie wolą być głaskane 
- lubią bawić się zabawkami typu : pudełka, kartoniki, rzeczy wiklinowe lubią także gryźć takie rzeczy,
- potrzebują ochrony przed : drapieżnikami, truciznami ( a takimi mogą być niektóre z Twoich domowych kwiatków ), extremalnymi temperaturami, gniazdkami i kablami elektrycznymi.
- nie mogą przebywać tylko i wyłącznie w swojej klatce ; codziennie powinny spędzać jak najwięcej czasu poza nią
-  królik gubi bardzo dużo sierści, trzeba go często wyczesywać
-  potrzebują odpowiedniej, zdrowej diety
-  królik nie przyłączy się do zabaw, jak pies
- bywają wielkimi pieszczochami i wymagają sporo uwagi

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 688
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 960
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 387
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 900
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 964
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1665
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 736
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 520
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 434
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 501
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 489
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 992
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 451
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 922
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 500
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ,  30/11/2009

Z kilkoma wyjątkami to prawie tak jak o mnie i moim kochanym Zajączku ;-))
Dzięki za fajny artykuł.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska