Login lub e-mail Hasło   

Dieta dla królika

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.wolly10.republika.pl/
W diecie królika owoce trzeba traktować jak przysmaki. Owoce zawierające dużo cukrów, jak banany i winogrona powinny być podawane w szczególnie małych ilościach.
Wyświetlenia: 12.249 Zamieszczono 25/04/2007

Podstawowym składnikiem jest SIANO bogate w błonnik, które  zapewnia normalne funkcjonowanie  układu pokarmowego naszego  zwierzaka. Króliczki żując siano  ścierają sobie rosnące przez całe  życie zęby co nie doprowadza do  przerośnięć. Siano pomaga w  trawieniu i pozbyciu się ewentualnych, zalegających w przewodzie  pokarmowym "kulek" sierści, jest więc bardzo ważnym składnikiem diety  każdego królika. Siano powinno być  dostępne przez cały dzień, najlepiej  poprzez uzupełnianie świeżym  sianem parę razy dziennie.

Oprócz tego należy zapewnić  królisiowi całodobowy dostęp do  świeżej wody najlepiej przegotowanej, żadnych mineralnych!!! W żadnym razie nie wolno przekarmiać królika karmą treściwą  typu mieszanki, granulaty; świeże warzywa do woli. Wszystko  inne jest "przysmakiem" i powinno być podawane w bardzo  ograniczonych ilościach.

Jeżeli chodzi o wprowadzanie nowego asortymentu do menu  pyszczka to nie wszystko na raz bo może się to źle skończyć.  Wprowadzaj np. zieleninę pojedynczo, po troszkę przyzwyczajając  go stopniowo przez ok. 2 tygodnie (obserwuj czy nie ma biegunki  lub wzdęcia), w razie jakiś komplikacji przerwij podawanie. Nie karm królika pokarmem dla ludzi typu czekolady pod różnymi  postaciami, mięsem, wędlinami, serem żółtym.

Podstawowym codziennym pokarmem mojej Zuzi są warzywa i zieleninka,  owoce no i niewielką część stanowi granulat. Granulat jest skoncentrowanym  pokarmem dla królików, który składa się ze skompresowanych części roślin z  dodatkiem witamin i minerałów. Jest kompletnym pożywieniem, aczkolwiek z  wyjątkiem młodych królików lub królików o specjalnych potrzebach, powinien być  limitowany, podawany dwa - trzy razy dziennie w niezbyt dużej ilości i w żadnym  wypadku nie może być dostępny przez cały dzień. Granulaty różnych firm różnią  się między sobą.

Granulat powinien być świeży i względnie bogaty w błonnik (minimum 18%,  moje karmy maja 11% L). Nie należy kupować granulek na dłużej niż 6 tygodni i  trzeba zwracać uwagę na datę ważności.

Idealnie jest, jeśli granulat ma następujące parametry:

- włókno (błonnik): 20 - 25%

- białko: 13 - 15%

- tłuszcze: < 2%

Granulat bez żadnych dodatków jest najlepszy. W rzeczywistości trudno jest  znaleźć takie pokarmy, ale należy wybierać te, które są najbliżej tych liczb. Zasadą  jest, aby ilość białka była mniejsza od ilości błonnika (włókna). Jeśli jest inaczej,  to na pewno ma się do czynienia ze złym granulatem. Ilość tłuszczu zaś powinna  być mniejsza niż 2%, chyba że weterynarz zaleci inaczej.

Granulat mieszany z ziarnami, orzechami i suszem jest oferowany często przez  producentów (łatwiej przekonać kupujących), ale go odradzam - króliki wyjadają tylko  części najbardziej kaloryczne lub najsłodsze, resztę zostawiając, przez co ich dieta  jest zdecydowanie dla nich nie zdrowa.

W miarę jak królik dorasta, powinien dostawać mniej granulek, a siano powinno  być dostępne cały czas. Jeśli dieta królika zawiera mniejsze ilości granulek, wtedy  trzeba podawać większe ilości innych pokarmów, zwłaszcza warzyw, ale bez  zwiększania wartości kalorycznej. Granulat podaje się do dwóch razy dziennie, w  okresie wzrostu - do syta, ale tylko w porach karmienia, dorosłym królikom stosownie  do wagi ciała i skłonności do objadania się. Granulat nie powinien stać w misce cały  czas! Ja posiadam granulat firmy Vita – Pol, niestety odbiega on od tego idealnego,  teraz czekam na granulat z Vitakraftu słyszałem, że jest bardzo dobry, lecz niestety  ma dodatki pochodzenia zwierzęcego a tego pyszczek nie powinien jeść :(.

Na wiosnę i lato Zuzia dostaje listki cykorii, natki pietruszki i marchwi,  koperku lub garść listków rzodkiewki, kiełki słonecznika, marchewkę, kawałek  selera lub korzenia pietruszki oraz rozmaryn, bazylię, miętę pieprzową i trawkę  dla kotów a na podwieczorek kawałek jabłka. Wszystko to podaję dwa razy  dziennie - rano 1,5 łyżki stołowej granulatu (1,80kg Zuzia)+ troszeczkę zieleninki  i dopiero wieczorem (ze względu na moją pracę) dostaje warzywa zazwyczaj dwie  odmiany, przed samym spaniem dostaje kawałek jabłka, oczywiście cały czas ma  dostęp do świeżego siana oraz wody. Zielenina i warzywa powinny pochodzić z  "pewnego" źródła, czyli najlepiej - z własnego, nie nawożonego chemicznie ogródka.  Jeśli jednak nie mamy takich możliwości - starajmy się przynajmniej kupować  w miejscach sprawdzonych, gdzie jest mniejsze ryzyko, że warzywa zawierają  niebezpieczną dla zdrowia zwierzaka chemię.

Jakie warzywka powinien zjadać nasz król?

Warzywa oferują różnorodność witamin, minerałów jakiej nie daje żaden  inny ze składników diety i króliki za nimi przepadają. Wiedzą co dobre J.  Wybieraj dla królika różne warzywa, jednocześnie liściaste jak i korzeniowe.  Nigdy nie karm fasolą i rabarbarem.

Poniżej znajduje się lista warzyw przyjaznych naszym pyszczkom:

rozmaryn koperek cykoria brokuły (liście i łodygi) rzeżucha marchew (korzeń, natka) seler  bazylia endywia koniczyna (po przekwitnięciu) mięta i mięta pieprzowa eskarola zielona papryka jarmuż (ostrożnie) mlecz pietruszka - głównie (natka, korzeń) liście rzodkiewki liście maliny sałata rzymska szpinak (ostrożnie) szczypiorek

Należy pamiętać, że najlepsze są świeże warzywa liściaste, warzywa  korzeniowe powinny być podawane w ograniczonych ilościach, gdyż są bardziej  kaloryczne. Suszone warzywa posiadają najmniejszą wartość - zawierają  najbardziej skoncentrowane składniki odżywcze, przez co są o wiele bardziej  kaloryczne.

Lista owoców które możemy podawać naszym zwierzakom:

jabłka (wydrążone) czarne jagody melon pomarańcze papaja śliwki gruszki ananasy brzoskwinie maliny truskawki grejpfrut kiwi 

W diecie królika owoce trzeba traktować jak przysmaki. Owoce zawierające dużo cukrów, jak banany i winogrona powinny być podawane w szczególnie małych ilościach. Jeśli pozwolić królikom wybierać, to zawsze przedłożą słodkie jedzenie nad zdrowe!

Warzywa i owoce zawsze powinny być podawane świeże, umyte i dokładnie osuszone. Liście nie mogą być mokre ani wilgotne! Zielenina nie może być zaparzona. Warzywa, o ile królik jest przyzwyczajony do nich, powinny być podawane w dużych ilościach, owoce zaś wyłącznie w niewielkich, do smaku. Nie należy podawać suszonych owoców ani orzechów - są zbyt kaloryczne! Oczywiście raz na jakiś czas kilka rodzynków nie zaszkodzi, ale to powinien być wyjątek w diecie, nie codzienny przysmak!

A oto chwasty których nie powinniśmy się obawiać : Żółtlica, krwawnik lebioda, jasnota, babka, pokrzywa, oset, mniszek lekarski, mlecz pospolity, cykoria, modra.  C

hwasty trujące dla królików:

Zawilec, kaczaniec, sasanka, pszonak, mydlnica, ostromlecz, bieluń – dziędzierzawa, wilcza jagoda, naparstnica, szalej jadowity, psianka czarna, psianka słodkórz, lulek czarny, blekot pospolity, ziemowit jesienny, szczawół plamisty czyli pietraszak.

Rośliny trujące ozdobne:

Konwalia, bluszcz, nasturcja, oleander, filodendron, glicynia, fiołek, fiołek alpejski,

Podobne artykuły


32
komentarze: 25 | wyświetlenia: 9639
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4954
44
komentarze: 7 | wyświetlenia: 114245
34
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4297
20
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3172
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 53333
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 65093
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 13794
36
komentarze: 41 | wyświetlenia: 12815
34
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5637
33
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6812
33
komentarze: 72 | wyświetlenia: 4438
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20064
30
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3335
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska