Login lub e-mail Hasło   

Pierwsza pomoc przy oparzeniach, krwotokach i zatruciach

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.chemart.org/readarticle.php?a(...)e_id=67
Każdy młody chemik powinien pamiętać o bezpieczeństwie podczas wykonywania doświadczeń! Jednak nie zawsze uda nam sie uniknąć wypadków podczas eksperymentowania. Jednym z nich jest oparzenie.
Wyświetlenia: 13.263 Zamieszczono 14/05/2007

Każdy młody chemik powinien pamiętać o bezpieczeństwie podczas wykonywania doświadczeń!No ale wiadomo jak to jest, nie zawsze uda nam sie uniknąc wypadków podczas eksperymentowania.Jednym z nich jest oparzenie.

Wyrózniamy trzy stopnie oparzeń:

I stopnia

Oparzone miejsce jest zaczerwienione i jest odczuwany ból w miejscu oparzenia.Jezeli dojdzie do oparzenia termicznego(np.wodą, ogniem) to nalezy schłodzic letnią(ale nie lodowatą)wodą miejsce powyzej oparzenia tak, aby strumień wody nie był skierowany bezposrednio na oparzenie ale aby woda spływała po tej ranie.Taki zabieg powinien trwac ok.15min.Następnie powinno sie przyłożyć jałowy opatrunek wykonany z kompresu gazowego i plastra.

II stopnia

Rana jest zaczerwieniona i występuja bąble wypełnione płynem surowiczym.Występuje silny ból w miejscu oparzenia.Miejsce schłodzic wodą a nastepnie załozyc opatrunek jaowy(postepowanie tak jak w przypadku powyzej).Następnie powinno udać sie do szpitala lub wezwac pogotowie ratunkowe.

III stopnia

Następuje zwęglenie tkanek i często poszkodowany traci przytomność.Powinno sie schładac oparzenie letnią wodą i załozyć jałowy opatrunek(tak jak w przypadku pierwszym).Nalezy niezwłocznie wezwac pogotowie ratunkowe.Jesli poszkodowany jest nieprzytomny nalezy wezwać pogotowie ratunowe i udroznic drogi oddechowe(poprzez odchylenie głowy do tylu)następnie kontynuujac odchylenie głowy powinno sie sprawdzic oddech i oznaki krazenia.Jezeli brak oddechu
i nie ma zchowanych oznaków krążęnia,natychmiast rozpoczać resuscytacje krazeniowo-oddechową.Stosunek ucisków do oddechów wynosi 30:2,rozpoczynajac od 30 ucisków środkowej części klatki piersiowej.Oddechy powinny trwac ok 1 sek przy odchylonej głowie i zaciśniętych skrzydełkach nosowych.Reanimacje prowadzic do przybycia zespołu ratownictwa medycznego albo do samodzielnego odzyskania oddechu przez pacjenta(objawem jest najczesciej kaszel)lub do momentu wyczerpania sił ratownika w skutek wykonywania resuscytacji.

Innym rodzajem ran są krwotoki.Krwotok powstaje na skutek przerwania żyły lub tętnicy.Objawia sie silnym pulsacyjnym lub tryskajacym krwawieniem.Krwotok jest niebezpiecznym dla życia poszkodowanego urazem.Dlatego powinniśmy umieć udzielać pomocy w tym przypadku.

Przede wszystkim powinniśmy pamietać o własnym bezpieczeństwie po przez załozenie rękawiczek ochcronnych które nie przepuszczaja cieczy(np.lateksowych).Następnie powinniśmy zatamować krwotok po przez ucisk bezpośredni(ratownik wykonuje własną dłonią ucisk miejcsa zranienia zanim załozy opatrunek). W między czasie nalezy połozyc pacjenta na podłoge kontynuując ucisk bezpośredni.Kiedy ratownik
będzie miał już srodki opatrunkowe ,,pod ręka" moze przystapic do opatrywania rany.Nalezy przyłożyć jałową gaze(najlepiej o wym. 1m kwadratowego), a następnie przymocowac ja dosyc mocno chustą trójkątna lub bandażem.Kończyna opatrywana powinna być uniesiona powyzej poziomu serca przez cały czas,aż do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Chemicy sa najbardziej narażeni na zatrucia substancjami, dlatego powinnismy miec choćby minimum wiedzy na temat postepowania w tych przypadkach.

Zatrucia stęzonymi zasadami,kwasami i produktami naftowymi,czyli benzyną,naftą,rozpuszczalnikiem i olejem silnikowym są wyjatkowo trudnymi przypadkami do udzielenia pomocy.Sa wyjatkowo niebezpieczne poniewaz wywołanie wymiotów powoduje silne oparzenia przełyku,a po przedostaniu sie do dróg oddechowych w czasie wymiotów powodują chemiczne zapalenie płuc.Dlatego tez u pacjentów którzy zatruli sie wyzej wymienionymi substancjami NIE WOLNO wywoływac wymiotów.W tym przypadku pozostaje nam podanie duzej ilosci wody (nie mleka) w celu rozcieńczenia w żołądku spożytej substancji.Niezwłocznie zatruta osoba powinna zostać przewieziona do szpitala.
Jeżeli zatrucie nie jest wywołane stężonym kwasem czy zasadą albo produktami naftowymi powinno sie podac dużą ilosć wody do picia poszkodowanemu i wywołać wymioty.Wymioty powinno sie wywoływac poprzez podanie spcecjalnych środkó farmakologicznych lub poprzez podrażnienie tylnej ściany gardła palcami.Zatruta osoba powinna jak najszybciej znaleźć sie w szpitalu.

Zatrucia gazami

Podczas ratowania osoby zatrutej gazem powinniśmy zwrócić szczególna uwagę na własne bezpieczeństwo.Najlepiej gdybysmy mieli maske gazową albo zebyśmy nabrali głebokiego oddechu i starali sie nie oddychać do póki nie wydostaniemy poszkodowanego z pomieszczenia wypełnionego trucizną.Jezeli poszkodowany będzie samodzielnie oddychał powinniśmy przewiesć go do szpitala.Ale jeśli bedzie nie przytomny i nie bedzie oddychałw ten czas powinniśmy przystapić do udrożnienia dróg oddechowych i sztucznego oddychania,jesli sytuacja tego wymaga rozpoczać masaż serca(jesli brakuje oznakó krązenia).W między czasie powinnismy wezwać pogotowie ratunkowe.


Oto kilka wskazówek dotyczących wzywania pomocy:

1.Podajesz swoje imię i nazwisko oraz wiek.
2.Miejsce zdarzenia.(konkretna ulice i numer domu,instytucju w której doszło do zdarzenia).
3.Co sie stało.
4.Ilosć poszkodowanych i ich stan(czy są przytomni,oddychają itd).
5.Czy udzielana jest jakaś pomoc poszkodowanym.

Nigdy jako pierwszy nie odkładaj słuchawki,mozesz dopiero uczynic to wtedy i tylko wtedy gdy dyspozytor powie:,,dziekuje,przyjąłem zgłoszenie".Gdy dyspozytor udzieli Ci jakiś wskazówek dostosuj sie do nich i spokojnie oczekuj na pomoc.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 941
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1623
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1410
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 731
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1211
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 734
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1333
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1337
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1615
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 409
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 925
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 748
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1120
 
Autor
Dodał do zasobów: ChemART org
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska