JustPaste.it

Hemoglobina

Hemoglobina A (u ludzi dorosłych stanowi 99,5% Hb) złożona jest z czterech podjednostek: 2 alfa i 2 beta- podjednostki te są homologiczne i wykazują podobieństwo struktury trzeciorzędowej.

c7be71a2f8e0034f924d2c1795b9b1de.gif



Budowa

Występuje hem jako grupa prostetyczna (warunkuje zdolność wiązania tlenu, hem odpowiedzialny jest za czerwona barwę krwi) oraz białko globina.

Hem złożony z:

a) składnik organiczny (protoporfiryna) zbudowany z czterech pierścieni pirolowych połączonych mostkami metanowymi w pierścień tetrapirolowy. Do pierścienia przyłączone są cztery grupy metylowe, dwie grupy winylowe i dwa łańcuchy boczne propionianiu;

b) centralnie położony atom żelaza (Fe 2+ w warunkach fizjologicznych), który wiąże się z czterema atomami azotu pierścieni pirolowych.

Hem powstaje głównie w mitochondriach, natomiast białko w obrebie rybosomów.

Atom Fe tworzy jeszcze dwa wiązania po obu płaszczyznach hemu; jest to piąta i szósta pozycja koordynacyjna. Piąta pozycja zajęta jest przez pierścien imidazolowy reszty His pochodzącej z białka. Szósta pozycja wiąże tlen. Związanie tlenu powoduje zmiany konformacji cząsteczki Hb, mianowicie przemieszczenie jonu żelaza spoza płaszczyzny hemu w tą płaszczyznę. Razem z jonem Fe przesuwa się reszta His.

Wiązanie tlenu powoduje zmiany czwartorzędowej struktury Hb. Następuje obrót dimerów alfa1beta1 w stosunku do alfa2beta2.

Fizjologiczne wiązanie tlenu, czyli tworzenie oksyhemoglobiny nazywamy utlenowaniem, gdzie nie zachodzi zmiana stopnia utlenienia Fe2+, natomiast zjawiskiem niepożądanym jest utlenienie zachodzące z zmianą stopnia utlenienia Fe2+ do Fe3+ z utworzeniem methemoglobiny (nie mającej zdolności transportu tlenu).

Poszczególne pochodne Hb (oksyhemoglobina, methemoglobina, cyjanmethemoglobina) wykazują różnice w widmach absorpcyjnych wykonanych za pomocą spektrofotometru (urządzenia służącego do analizy jakościowej i ilościowej barwnych związków chemicznych).

 

Źródło: gisel

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych